הממונה על התקציבים מודה: קיצוץ שני המיליארד בבסיס לצרכי צוק איתן לא ישמש לצוק איתן, פרט ל-2014

14 בנובמבר, 2014

בדיון בועדה לביקורת המדינה בעניין תהליך הכנת התקציב, התעמתה ח"כ שלי יחימוביץ' עם ראש אגף התקציבים אמיר לוי בעניין הקיצוץ הרוחבי בבסיס תקציב משרדי הממשלה שאושר בספטמבר האחרון, ואמרה לו כי הקיצוץ בשיעור של שני מיליארד שקלים כלל לא נועד לממן את צרכי צוק איתן, וכי מדובר בתרוץ. "לו הקיצוץ היה מיועד לצרכי צוק איתן, הוא היה נעשה פעם אחת, ב-2014, אבל קיצוץ רוחבי בבסיס משמעו קיצוץ גם ב-2015, 16, 17, 18, 19, 20 וכך עד קץ כל הדורות, בלי קשר לצוק איתן."

לוי הפתיע והודה כי אכן, רק ב-2014 מדובר בקיצוץ לטובת צוק איתן, וכי מ-2015 ואילך מדובר בקיצוץ שנועד להתאמות מול הטייס האוטומטי, כדי לקיים את מדיניות הממשלה, ולצרכי הוצאות רבות ומגוונות שעליהן החליטה הממשלה. הוא אף מנה שורה של הוצאות כמו ניצולי שואה, דו"ח גרמן, הוצאות בטחון כלליות, ועוד. "השני מיליארד שקלים, ב-2014 הלכו לצוק איתן; מ-2015 ואילך זה כדי לאפשר את העמידה בגידול הכללי של השמונה מיליארד. אם לא זה היה מגיע שבועיים אחרי."

 

יחימוביץ': "השורה התחתונה היא שהקיצוץ הרוחבי בבסיס של 2 מיליארד בעצם לא קשור ישירות לצוק איתן, אלא כדי לעמוד בטייס. זה נראה כאילו סימנתם את המטרה – החלטתם שצריך קיצוץ רוחבי, בא צוק איתן וגאל אתכם מלמצוא סיבות לעשות קיצוץ רוחבי בבסיס.

במקום נציגי משרד מבקר המדינה הייתי מאוד מודאגת, וחושבת שהמצב אף החמיר וודאי שלא השתפר. הרי קיצוץ בבסיס של 2 מיליארד שקלים הוא החלטה דרמטית, כי היא נגזרת אחר-כך לכל השנים שאחרי, וכל קיצוץ שיבוא יהיה קיצוץ על קיצוץ – על כל המשמעויות המסוכנות של זה, מאקרו ומיקרו. והנה אנחנו יודעים איך זה קרה – היה הרי צוק איתן, ובכמה הימים האחרונים של המבצע הודיעו שדחוף לקצץ שני מיליארד בבסיס, בלי שום דיון. זה פשוט קרה בשנייה אחת, בניגוד לתהליכים אחרים שנמשכים יובלות כמו ועדת טרכטנברג, ששינסקי, כאן בשנייה אחת קיצצו שני מיליארד."

 

יצויין כי בהחלטת הממשלה מספטמבר לגבי הקיצוץ הרוחבי נקבע כי מטרתה "לבצע שינויים בסדר העדיפויות בתקציב המדינה לשם מימון עלויות מבצע 'צוק איתן' והשלכותיו," ללא אזכור לעמידה ביעדי ההוצאה הממשלתיים בטווח הארוך. יחימוביץ' אמרה אז כי "הקיצוץ הרוחבי לא נועד למימון צוק איתן, מדובר בתרמית ובשקר. לו היה מיועד לצוק איתן הוא היה חד פעמי. צוק איתן הוא עוד תירוץ לקצץ שוב, לתמיד, בשירותים האזרחיים ולהקטין את המדינה - מימוש עקבי של אידיאולוגיית נתניהו ששותפיו הרופסים משמשים קבלני ביצוע שלה. הגיע הזמן להפסיק לשתף פעולה עם התרמית של נתניהו ושותפיו בכל הקשור לקיצוצים רוחביים בתקציב, שכל יעודם אינו אלא לממש את השקפתו הדתית של נתניהו המאמין במדינה קטנה ונטולת שרותים ממלכתיים אזרחיים, למעט צבא".