שלי בבלוג: "הממשלה מברברת את עצמה לדעת במקום לטפל באומץ בגורמים הראשיים ליוקר המחייה - ובהם רווחי העתק של הבנקים הגדולים"

24 בנובמבר, 2014

שלי בבלוג: 8 מליון שקלים רווח נקי ביום עושה בנק הפועלים. המשק במיתון והשכר של רוב הישראלים קפוא כבר עשור, אבל דואופול הבנקאות ממשיך לגזור קופוני ענק, ואנחנו נמשיך לקבל משרי אריסון בעלת השליטה פירורים מביכים ומיוחצנים עד לזרא של "ימי מעשים טובים".

740 מליון שקלים אלה רווחי העתק של בנק הפועלים ברבעון האחרון בלבד. יותר משמונה מליון ש"ח ביום.
זו מציאות כלכלית מעוותת שמשקפת מגזר ללא תחרות.
כולנו משלמים את העלויות האדירות של רווחי העתק האלו בגבייה העודפת של הריביות, ובעמלות המופרזות שהן מהגבוהות ב-OECD.

המצב נעשה חמור שבעתיים בשל היחס המועדף שהבנקים הגדולים מעניקים לטייקונים ולחברות הגדולות, לעומת הריביות הגבוהות והתנאים הנוקשים שמוצעים למשפחות ולעסקים קטנים ובינוניים.

הממשלה מברברת את עצמה לדעת על הורדת מכסים על עוף ועל פיקוח על מחירי השמנת, במקום לטפל באומץ בגורמים הראשיים ליוקר המחייה - ובהם רווחי העתק של הבנקים הגדולים.

לפני שנה קניתי מניה בבנק החברתי הקואופרטיבי הראשון אופק.
מציעה לכם לעשות כמוני. ולממשלה ולרגולטורים אני מציעה להפסיק לפחד מהבנקים הגדולים, ולהסיר חסמים בירוקרטיים מהמיזם הנפלא הזה, שיותר ויותר אנשים מצטרפים אליו.
חצי מהבנקאות בעולם המערבי, כולל ארצות הברית, היא בנקים קואופרטיביים.
בנק קואופרטיבי הוא בנק שאין בו בעלי שליטה וכל לקוחותיו הם בעלי השליטה האמיתיים, הוא ייצר סוף סוף תחרות אמיתית בשוק הבנקאות, והוא דוגמא נהדרת של ציבור שלוקח אחריות על גורלו ואומר "לא עוד" לשליטת בעלי ההון.