שלי על לובסיטים בכנסת: "כל חוק שנחוקק לא יספיק. צריכה להיות תביעה ציבורית מחברי הכנסת לא לשתף פעולה עם לוביסטים"

27 בינואר, 2015
האזינו:

שלי התארחה בתוכנית "צבע הכסף" ברשת ב', ביחד עם ח"כ לשעבר פרופ' אריה אלדד והעיתונאי צבי זרחיה, לדיון על השפעתם של לוביסטים על חברי הכנסת. מתוך דבריה:

"אני חייבת להודות שבתור עיתונאית לא הכרתי את התופעה. כשהפכתי להיות חברת כנסת, וזה היה כבר לפני תשע שנים, הייתי בהלם מהעוצמה, מהבוטות ומהברוטליות של התופעה. כמו אריה (ח"כ לשעבר אריה אלדד) ידיד, גם אצלי מהיום שבו דרכה כף רגלי בכנסת ועד עצם היום הזה לוביסטים לא נכנסים למשרד, נקודה. אנחנו לא מקבלים חומר מלוביסטים, לא מתקשרים עם לוביסטים. זה לא אומר, חלילה, שאנחנו לא שומעים את כל הצדדים. אפילו בסוגיית מונופול הגז, אני בהחלט מוכנה להיפגש עם מנכ"לים של החברות, לקבל מהם חומרים. אני מייצגת את האינטרס של הציבור ומוכנה לשמוע את כולם. אבל אני לא מוכנה שמישהו, בגלל שיש לו ממון רב, יהיה מהיתרון של שדלן מטעמו שעושה בשבילו את העבודה מבוקר ועד ערב בכנסת. זה מפר לחלוטין את כל עניין הדמוקרטיה והשוויון. הרי מה העניין בדמוקרטיה? שלכולם יש קול שווה בקלפי, לעני ולעשיר. הלוביסטים משבשים לחלוטין את הדמוקרטיה, כי זה אומר שמי שיש לו כסף יש לו נגישות יותר גבוהה אל מערכת שנבחרה באופן דמוקרטי.

חוק הלוביסטים שחוקקתי בשעתו עם גדעון סער עבר, ואנחנו חשבנו לתומנו שאם הלוביסטים ילכו עם תג מזהה שהם לוביסטים, שאם ראשי הוועדות יחויבו על פי חוק לתבוע מהמשתתפים מיהו לוביסט ואת מי הוא מייצג, אם האינטרסים שלהם יהיו שקופים באתר הכנסת – אז תהיה איזו בושה והתופעה תהיה תחת שליטה. אבל מסתבר שהחשיפה לא מופיעה לבושה, ומאז שהחוק נחקק, לצערי, כמות הלוביסטים כל הזמן עולה בטור הנדסי.

אני מאוד מסכימה עם אריה ואני חושבת שכל חוק שנחוקק הוא לא נספיק. לחוקק חוק זה לשים שלשלאות על הידיים של הח"כים ולהגיד להם תעשו ככה או אחרת. לא! התביעה צריכה להיות מהח"כים שלא לשתף פעולה עם לוביסטים, נקודה. בלי קשר לחוק. הדרישה צריכה להיות ציבורית, והיא צריכה להיות באוויר ואנשים צריכים לבחון את חברי הכנסת.

אנחנו צריכים להיות קשובים לציבור בלי לוביסטים ובלי סנגורים ציבוריים. אין שום בעיה לפנות אלי. ללשכה שלי בכנסת מגיעות מאות ואפילו אלפי פניות בשבוע. אני מודה שבן אנוש רגיל לא יכול לטפל בכל זה, אבל יש לי מערך מדהים של מתנדבים ותיקים שיושבים בלשכה שלי בכנסת, שרכשו מיומנות בטיפול בפניות ציבור, ואין פניית ציבור שמגיעה אלינו ולא נענית. לא תמיד אנחנו יכולים לעזור, לעיתים קרובות אנחנו לא יכולים. אבל אני רוצה נגישות ישירה של הציבור אלי כשליחה שלו, ואני לא צריכה שום לוביסטים בדרך שיתווכו ביני ובין הציבור."

להזאנה לראיון המלא: