שלי על אורי אורבך ז"ל: "אומרים שזכר צדיק לברכה, ואורי באמת היה צדיק. הלב שלו היה נקי."

17 בפברואר, 2015

שלי התראיינה בתוכנית "אולפן פתוח" בערוץ הכנסת עם אורית לביא-נשיאל, והתייחסה בין היתר לפטירת חברה השר אורי אורבך זכרו לברכה וכן לדו"ח מבקר המדינה אודות הוצאות מעון ראש הממשלה.

על אורי אורבך ז"ל אמרה:

"שלי: אורי היה שותף לדרך. לא בהקשר הפוליטי אם את מסתכלת על הסוגיה המדינית, בה אנחנו משני צידי המתרס. אבל היינו ממש שותפים לדרך חיים. איכשהו תמיד עשינו את הכל במקביל או כמעט במקביל. ממש אותו מסלול חיים. וגם היינו שותפים לתפיסת עולם כללית. הרי תפיסת עולם זה לא רק מדיני, שתי מדינות לשני עמים או ארץ ישראל השלמה. בכל הדברים האחרים היינו כל כך מתואמים, אידיאולוגית ורגשית, שלפעמים זה היה ממש מוזר.

לביא-נשיאל: את עברת למערכת הפוליטית לפניו. הוא התייעץ איתך על איך זה לעשות את המעבר הזה?

שלי: כן, דיברנו על זה הרבה. דיברנו על זה לפני וגם אחרי. אחרי כמה חודשים כשהוא כבר היה כל כולו בתוך השליחות הציבורית – ועליו אני אומרת שליחות ציבורית כי הוא לקח את זה כמו שזה, הוא הבין כמה זה תובעני ואיזה סוג של עבדות זו, עבדות שבה אומרים 'אהבתי את אדוני'. הוא אמר לי באחד ממשלי אורי הידועים: 'כשאתה עיתונאי אתה תרנגולת שמטילה ביצה, אבל כשאתה פוליטיקאי ואכפת לך אתה כבר תרנגולת שנותנת את הבשר שלה.' הוא הרגיש שהחל מהרגע שהוא נהיה שליח זה ציבור זה כבר ממש תובע ממנו את כל כולו.

אומרים שזכר צדיק לברכה, ואורי באמת היה צדיק. אדם שהלב שלו נקי, ישר, הגון, אידיאליסט, אוהב אדם, מצחיק בצורה מטורפת. חוש הומור זו תכונה שאו שיש לך או שאין לה, ולאורי היה בכמויות שהיו מין שמן סיכה בגלגלי כל דבר שקרה גם אם הוא היה הגרוע ביותר. אומרים שלכל אדם יש תחליף, אבל לאורי באמת אין תחליף. הוא היה יחיד ומיוחד במינו."

בנוגע לסרטון שצילמו מעצב הפנים מושיק גלאמין ואשת ראש הממשלה שרה נתניהו ערב פרסום דו"ח בנושא הוצאות מעון ראש הממשלה, אמרה:

"אומר מילה על הסרטון של מושיק גלאמין, אותן 15 דקות שבהן אנחנו אמורים לבכות ולרחם על עוניים של בני הזוג נתניהו ואולי גם לגייס עבורם תרומות. זה סרטון כל כך הזוי, מגוחך ותלוש מהמציאות היומיומית. מה שצורם לי זו דווקא העובדה שנתניהו בחר לשים את אשתו בפרונט, ממש להעלות אותה לעולה על מזבח דו"ח מבקר המדינה (אודות הוצאות מעון ראש הממשלה). אני חושבת שבפתיחת הסרטון שבה נתניהו מצלם סלפי עם גלאמין ומבקש ממנו לראות את הבית בהוד התקלפותו, ואז כאשר גלאמין מבקש מנתניהו לעשות לו סיור נתניהו אומר: 'לא, אני הולך לעבודה. שרה תעשה לך סיור בבית." קודם כל יש כאן אמירה שוביניסטית, היא אחראית על הבית ונתניהו הולך לעבודה, אבל מילא. שוביניזם זה לא דבר כל כך נדיר. אבל יש כאן אמירה קצת יותר עמוקה. הדו"ח שיתפרסם מחר, בעצם אומר בסאבטקסט ראש הממשלה, הוא לא עלי – הוא עליה, כי הבית באחריותה. ואת ההתנערות הזו מאחריות אני מאוד לא אוהבת."

לצפייה בראיון המלא: