"אם ראש הממשלה חי כמו קיסר המנותק מעמו, יש לזה רלוונטיות למערכת הבחירות"

17 בפברואר, 2015
האזינו:

שלי התראיינה בתוכנית "בחצי היום" עם אסתי פרז ברשת ב', והתייחסה לדו"ח מבקר המדינה בעניין הוצאות מעון ראש הממשלה ולסרטון שפורסם בו אשת ראש הממשלה, שרה נתניהו, עורכת למעצב הפנים מושיק גלאמין סיור במעון. מתוך דבריה:

"שלי: מעבר לפתאטיות, עושה כאן ראש הממשלה נתניהו מעשה שהוא פחדני ואכזרי גם יחד. הוא מגלגל את האשמה ואת האחריות מעצמו אל אשתו. הוא עושה את זה, הוא שם אותה בקדמת הבמה. היציאה שלו לעין המצלמה מהבית בבוקר, עם האמירה "שרה כבר תראה לכם את הבית, זו הממלכה שלה", יש כאן מעבר לאמריה שוביניסטית גם בפירוש קריצה ליום שאחרי, ליום הגשת דו"ח המבקר בעוד כמה שעות, שמראש מייצרת את האליבי שאומר 'זה לא אני, זו היא.' אני לרגע מתחילה לחשוב שאולי צריך לגונן עליה מפניו כי זה היה מעשה נפסד ביותר מעבר לחוסר הטעם והפתאטיות של הסרטון.

פרז: עד כמה זה רלוונטי מה שקורה בבית ראש הממשלה מבחינת הקילוף של הקירות ומה הם אוכלים לארוחת הצהריים כשאזרחים באים להצביע לראש ממשלה שצריך לדאוג, למשל, לביטחון.

שלי: הפרטים הקטנים הם לא רלוונטיים, אבל יש סוג של התנהגויות בתוך המעון שהיא כן רלוונטית – ואני מדברת כאן רק על ראש הממשלה, הוא זה שאני מקווה שאזרחי ישראל לא יצביעו לא פעם נוספת והוא זה שנבחר בבחירות האחרונות. הוא הכתובת. יש רלוונטיות אם יש התעמרות בעובדים בתוך מעונו, זו האחריות שלו. ויש רלוונטיות אם הוא חי כמו קיסר שמנותק מעמו. הרי בסופו של דבר אנחנו מסתכלים על שליחי הציבור שלנו, על המנהיגים שלנו, ואנחנו רוצים שהם ינהיגו את עמם, לא שהם יחיו חיים קיסריים ומנותקים לחלוטין מאורח החיים של בני אדם רגילים. לכן יש רלוונטיות ערכית. וגם, בוודאי, לבזבוז כספי ציבור, אם הוא מופרז עד כדי השחתה, בוודאי שיש לזה רלוונטיות. מעבר לזה, היחסים בין ראש הממשלה לרעייתו, דברים שקורים בבית וכן הלאה, ממש לא מעניינים אותי. אנחנו מדברים על דוגמה ומופת. ראש הממשלה הוא ראשון האזרחים. הוא צריך להוות דוגמה, הוא צריך להיות קרוב לעמו. בוודאי שהדברים האלה רלוונטיים.

אנחנו רוצים להחליף את נתניהו, ואנחנו נחליף אותו – הסיכויים לכך הולכים וגדלים, לא בגלל היחס לעובדים בבית שלו, אלא בגלל שחצי מהעובדים במדינת ישראל מרוויחים פחות מ-5800 שקלים ובגלל שיש יותר ויותר עובדי קבלן. לא בגלל ההוצאות הפרועות על הבית שלו, אלא בגלל שאנשים נורמליים לא יכולים לקנות דירה בישראל. הדיור התייקר ב-80% בתקופת נתניהו!

פרז: אז אם על הסוגיות האלה אתם רוצים לנסות להחליף את ראש הממשלה, מדוע הקמפיין שלכם לא עוסק רק בעניינים האלה מבוקר עד ערב, כולל הסרטון של ראש המפלגה שלך מזיז את השפתיים וקריין בעל קול סמכותי מדובב אותו?

שלי: קודם כל זה לא חייב להיות רק. זה יכול להיות גם וגם וגם, וזה בדיוק מה שאנחנו עושים. אנחנו מציעים סדר יום מאוד רחב המכיל בתוכו גם ביטחון, גם מדיניות, גם חברה, גם כלכלה, גם דמוקרטיה. דווקא הסרטון הזה של הרצוג מדובב בקול גברי ועמוק יותר, בעיני הוא ממש מתמצת הכל. הוא אומר: 'תקשיבו לעיקר, תשמעו מה יש לי להציע. אני יכול להנהיג, אל תתפסו לדברים הלא רלוונטיים כמו הקול שלי.' זה בדיוק העניין, ההתייחסות לעצם הדברים ולתוכן, לאיזה חזון אנחנו מציעים, למה שקרה כאן בשש השנים האחרונות שבהם הפערים גדלו, הדירות התייקרו והביטחון האישי שלנו התערער."

להאזנה לראיון המלא: