"מה הם אוכלים שם במעון ראש הממשלה? ביצי דינוזאורים? חלב אתונות?"

17 בפברואר, 2015
האזינו:

שלי התראיינה בתוכנית "חמש בערב" ברדיו ללא הפסקה עם בן כספית ואריה אלדד, והתייחסה לדו"ח מבקר המדינה אודות הוצאות מעון ראש הממשלה. מתוך דבריה:

"שלי: למה לא לדבר על הוצאות מעון ראש הממשלה, שיותר מהוכפלו לעומת קודמיו. שמעתי את ניר חפץ (דובר מטה ראש הממשלה) מפציר ותובע שישוו את הוצאות מעון ראש הממשלה למה שקורה בבית הנשיא. מה זה, תוכנית כבקשתך? אולי הוא רוצה שישוו את הוצאות מעון ראש הממשלה לארמון בקינגהאם? לבית הלבן? יש קריטריון מאוד פשוט להשוואת הוצאות מעון ראש הממשלה. הרי גם קודמיו, אתם יודעים טוב כמוני, לא היו ממש סגפנים. אולמרט לא היה ממש סגפן. ברק לא היה ממש סגפן.

אלדד: ואף פעם לא ראינו דו"ח על הוצאותיו (של אולמרט)

שלי: אריה, אני אתקן אותך. אולמרט לא היה סגפן, ברק לא היה סגפן, והוצאות מעון ראש הממשלה יותר מהוכפלו מרגע שנתניהו נכנס לתפקידו. זה אחד הממצאים של דו"ח המבקר. הוצאות המעון על מזון ואירוח יותר מהוכפלו והגיעו לחצי מיליון שקלים בשנה. הקריטריון להשוואה הוא מאוד פשוט. וכמו שאמרתי, לא מדובר בגין ושמיר, אלא באנשים שגם יודעים לחיות. ואחר כך, אחרי שכבר הופנה הזרקור והייתה ביקורת, אז פתאום ב-2013 הם כן חתכו את ההוצאות בחצי.

אני מנסה לחשוב, על מה הם הוציאו כל כך הרבה כסף? מה הם אכלו שם? מה הם שתו? חלב אתונות? ביצי דינוזאורים? קוויאר בלוגה?

אלדד: מני נפתלי רמז לעניין ואמר שזו התקופה שבה הם החזיקו את אביה של שרה נתניהו בבית.
כספית: לא רק זה, מני נפתלי דיווח על הרבה אלכוהול וגם על כמות גדולה של טייק-אווי. יש גם שף חביב על בני הזוג שהיה מבשל שם. השאלה אם זה נכון לדבר על זה בקמפיין הבחירות הנוכחי.

שלי: קודם כל זה נכון כי זה קורה. יש דו"ח מבקר המדינה ובוודאי שנתייחס אליו. הטענה שמתעסקים בשטויות לעומת הדברים הרי העולם שרובצים לפתחנו – מי אמר שצריך לבחור דבר אחד? צריך להתעסק בסדר יום שלם. אם יש 140 מפוטרים במפעל הברום בזמן שהחברה מרוויחה הון תועפות, אנחנו נתעסק בזה. ואם ראש הממשלה נוסע לנאום בקונגרס ומחרב את יחסינו בארצות הברית, אנחנו נתעסק בזה. ואם מתפרסם דו"ח מבקר, נתעסק בזה. שום דבר לא מייתר את האחר, אבל בעיני ההתייחסות לאורח החיים הקיסרי, הנהנתני, הראוותני על חשבון הציבור באופן כל כך מנותק מחייהם של בני אדם רגילים זה משהו שבהחלט ראוי להתייחסות.

אני חייבת להגיד עוד משהו. אני חושבת שהסרטון של מושיק גלאמין במעון ראש הממשלה, מעבר לפאתטיות ולמבוכה שהוא מעורר, אני חובת שהוא מאוד חמור. יש כאן ממש גלגול של אשמה של ראש הממשלה על אשתו. הוא פותח את הדלת, מצלם סלפי עם גלאמין, ואומר שהוא לא יראה לו את הבית המתקלף כי הוא צריך ללכת לעבודה. 'אשתי כבר תטפל בך', והוא מפקיר את הזירה לה. הרמז הוא מאוד ברור. 'אני לא אשם במה שקורה במעון ראש הממשלה, היא אשמה.' אני לא מקבלת את זה, ואני גם לא מקבלת את ההופעה האומללה של ניר חפץ היום שבה זורקים את הכל על מני נפתלי (אב הבית בעבר במעון ראש הממשלה). אין אחריות מיניסטריאלית, אין לקיחת אחריות. אין שום דבר. כל הזמן רק לגלגל את האשמה או אל אשתך, או אל מני נפתלי או אל המאבטחים שלכאורה הם שהזמינו את החשמלאי ביום כיפור.

אגב, זה דבר שמטריף אותי. להזמין חשמלאי ביום כיפור. מה זה הדבר הזה?

כספית: סיפורים כאלה מתפרסמים כל הזמן. זה לא חדש.

שלי: אבל יום כיפור מטריד אותי יותר. כבר חמש שנים אני לא קונה ברשת am-pm כי ב-2009 הם הכריחו עובדים לסדר מדפים ביום כיפור. פשוט מתחושת קבס שיש לי, לא מאיזו הכרעה אידיאולוגית. אבל כשראש ממשלה עושה את זה זה עוד יותר חמור, ושוב מגלגלים את האשמה למאבטח. זה לא מעורר הערכה בלשון המעטה."

להאזנה לראיון המלא: