"ראש הממשלה מעדיף להצית בערות במקום לעסוק בסוגיות האמיתיות, כי אין לו לגביהן תשובות טובות"

22 בפברואר, 2015

שלי התארחה במהדורת "יומן" עם איילה חסון בערוץ הראשון ביחד עם השר גלעד ארדן, והתייחסה לדו"ח מבקר המדינה בעניין הוצאות מעון ראש הממשלה, לבחירות המתקרבות ולנושאים נוספים. מתוך דבריה:

"אני חושבת שהדברים שנחשפו ונענעו את תחושות הציבור כלפי נתניהו, גם של תומכיו של נתניהו, זו קודם כל העובדה שהוצאות האירוח והמזון במעון ראש הממשלה הוכפלו אחרי קודמיו של נתניהו, אולמרט וברק, שגם הם אינם ידועים כסגפנים גדולים. פי שניים מהם זה כל כך צורם וכל כך מעורר תהיות לגבי מה לעזאזל אוכלים שם ואיך חיים שם בזמן שרוב הציבור, חצי מהאזרחים בישראל, מרוויחים פחות מ-5,800 שקלים.

אבל מעבר לזה, אני רוצה להגיד דבר שהוא מעבר לדו"ח המבקר עצמו. זו סוגיית ההתנערות מאחריות. אני חייבת להסכים עם גלעד (השר ארדן). זה אכן מביך ביותר שהשם מני נפתלי מוזכר שוב ושוב ושוב שעה שמדובר בדו"ח מבקר על הוצאות מעון ראש הממשלה, אבל מי שזרק את השם החצי-אנונימי של מני נפתלי אל תוך הזירה הציבורית היה ראש הממשלה נתניהו עצמו. במקום לעמוד מול מצלמות הטלוויזיה, למסור הודעה קצרה ועניינית לתקשורת, להגיד שנעשו שגיאות וטעויות, שהוא לוקח אחריות על עצמו, שהוא יתקן את דבריו, במקום זה מכנס נתניהו מסיבת עיתונאים באמצעות שלוחיו והם באותו גלגול של אחריות והיעדר מנהיגות מגלגלים את האחריות לאותו אדם אלמוני. הוא אשם בזה ששלוש שנים היו הוצאות מופקרות על מזון ואירוח. נתניהו שם אותו בקדמת הבמה, זה אחרי סרטון מביך עם מושיק גלאמין שבו האחריות בכלל גולגלה לעבר רעייתו של ראש הממשלה. אני רואה בזה התחמקות מאחריות והיעדר מנהיגות. בעיני זו התנהגות לא נאה ולא יאה בלשון המעטה.

אני חשה אמפתיה לגלעד ולשליחי נתניהו שמתרוצצים מאולפן לאולפן וצריכים להגן על מה שאינו בר הגנה. לו היינו יושבים כאן ומדברים על סוגיות מדיניות וכלכליות, אני בטוחה שגלעד היה עושה את עבודתו נאמנה. הכורח לדברר דבר שהוא כל כך מעליב וכל כך מביך הוא דבר שבאמת אין לו אח ורע במערכת בחירות."

בתשובה לטענה לפיה פרסום דו"ח המבקר הוא חלק מקמפיין המחנה הציוני אמרה:

"אין בדל של אמת בטענה פשוט מהעובדה הברורה שאת דו"ח מבקר המדינה החליט מבקר המדינה לפרסם, לא המחנה הציוני. אין כאן קשר למציאות. מי שנהנה לקחת את הדברים האלה, לשים אותם בקדמת הבמה, להשליך את אשתו את לב המאפליה זה נתניהו. אני חושבת שמה שעשה נתניהו זה דבר לא מוסרי. אני מותחת ביקורת על התנהלותו של ראש הממשלה, אבל שומרת על כבודה של רעייתו ולא נוגעת בה. מה נתניהו עושה? הוא שולח אותה לקדמת הבמה כבשר תותחים בסרט של גלאמין. כשראש ממשלה מצטלם עם גלאמין בפתח אותו סרטון ואומר 'אני עסוק, אני הולך לעבודה, אבל אשתי תראה לך את הבית' יש כאן גם אמירה שוביניסטית וגם התנערות מאחריות וגלגול הכדור אליה. אני חושבת שנתניהו נהנה להצית את הבערות האלה ולשלח כל מיני שליחים קדימה במקום לעסוק בסוגיות האמיתיות. אני חושבת שאת זה הוא מעדיף.

אנחנו רוצים להחליף את נתניהו לא רק בגלל ההתעמרות הקשה בעובדים במעונו, אלא בגלל ההתעמרות בכלל בבני אדם עובדים במשק. אנחנו רוצים להחליף אותו לא בגלל הבית שלו בקיסריה או בגלל מעון ראש הממשלה, אלא בגלל שמחירי הדיור עלו ב-80% בזמן כהונתו כראש ממשלה. על הסוגיות האלה לנתניהו אין תשובה. זו אחת הסיבות שבגללן נתניהו לא מוכן ללכת לעימות עם יצחק הרצוג."

באשר לבחירות הכלליות המתקרבות ולמצב המחנה הציוני אמרה:

"שוב אני נאלצת להסכים עם גלעד. מי שרוצה להצביע ימין – שיצביע לליכוד. מי שרוצה להצביע מרכז-שמאל, שלא יבזבז את הקול שלו ושיצביע להרצוג ולמחנה הציוני. כל מי שלא רוצה בהמשך כהונתו של בנימין נתניהו מתבקש לא לבזבז את קולו על מפלגות אווירה ולהצביע למחנה הציוני, כי בפעם הראשונה מזה הרבה מאוד זמן זה קרב ראש בראש. שום דבר לא וודאי, ולכן מי שאינו מעוניין בהמשך כהונתו של נתניהו צריך להצביע למחנה הציוני."

לצפייה בראיון המלא: