"טענות נתניהו על רדיפה - התבכיינות שאינה במקומה"

22 בפברואר, 2015

שלי התארחה בתוכנית הבוקר של קשת עם גלית גוטמן ויואב לימור, ביחד עם סגנית השר גילה גמליאל, והתייחסה לדו"ח מבקר המדינה בעניין הוצאות מעון ראש הממשלה. מתוך דבריה:

"שלי: סוגיית מעון ראש הממשלה היא סוגייה ציבורית. זה לא המחנה הציוני שהעלה אותה לסדר היום, אלא מבקר המדינה. יכול להיות שאם היה מעלה אותה לפני כמה חודשים כמו שהתכוון ולא היה מתעכב לבקשת נתניהו ומנסה לפרסם את הדו"ח אחרי הבחירות, כל הסערה הזו לא הייתה מתערבבת בבחירות. למה זה מעניין? כי הקיצוניות, הפער הבלתי נתפס בין חיי פאר שהם מופרזים ולא מובנים ע"י הציבור. הרי הוכפלו הוצאות המזון והאירוח לעומת קודמיו, אולמרט וברק שגם לא היו צנועים ידועים. הנהתנות והפזרנות על חשבון הציבור בתוך מעון ראש הממשלה ובמעון בקיסריה, שעה שמחירי הדיור בישראל תחת כהונתו של נתניהו עלו ב-80% וחלום הדירה הפך להיות כל כך רחוק ובלתי מושג לבני תמותה רגילים – אני חושבת שהפער הזה מייצר תחושת ניכור מאוד עזה.

יכול להיות שגילה (סגנית השר גמליאל), ואני בהחלט מאמינה לה ומעריכה גם אותה וגם את עבודתה, בהחלט רוצה לדון על דברים אחרים. אבל דו"ח המבקר לובה והוגדל ע"י נתניהו ואנשיו. הרי אם לא היינו נחשפים לסרט הפתטי והמביך עם מושיק גלאמין, ואלמלא היו מסיבות העיתונאים שבהם הוטל האשם על אחד מני נפתלי שהיה דמות אנונימית בחיינו, ואם היה ראש הממשלה פשוט מתנהג בצורה מכובדת ואחראית, משחרר הודעה שהוא מכבדת ואחראית שהוא מפנים את דו"ח המבקר ומכבד את הממצאים – לא היינו מתעסקים בזה ללא הרף.

גוטמן: מה זה עושה למערכת הבחירות? אנחנו שומעים אנשים שאומרים שבסוף זה משרת את משפחת נתניהו ואת הליכוד.

שלי: יכול להיות, אבל זו התחכמות כזו שאפשר לדעת רק בדיעבד אם דברים עוזרים או לא עוזרים. אני הייתי מעדיפה כמובן שהעיסוק יהיה בסוגיות חברתיות-כלכליות. חצי מהאנשים העובדים במדינת ישראל מרוויחים פחות מ-5,800 שקלים. זה דבר אמיתי שקורה לנו בחסות מדיניות נתניהו. על הדירה כבר דיברנו, על הבטחון, על המנהרות, על הזירה מצפון, על הזירה מדרום, על יחסינו עם ארצות הברית. אלה סוגיות לגיטימיות, אבל גם העיסוק במעון הוא לגיטימי בעיני. בין היתר בחירות הן על אופי, על התנהלות, על אישיות, על איך אתה מנהל את חייך. אנחנו בוחרים בסוף גם מפלגות ומצעים, אבל גם בני אדם.

לימור: את מבינה את תחושת משפחת נתניהו שהם נרדפים ע"י התקשורת כל הזמן, לא משנה מה הם עושים ומה הם אומרים?

שלי: אני לא מקבלת את זה. זו התבכיינות שאינה במקומה. מי שבוחר להיות בראש הפרמידה ולעשות דברים שנויים במחלקות, וגם בשבוע שעבר לעשות את המעשה הלא ראוי בעיני של לדחוף את אשתו לקדמת הבמה כבשר תותחים, מי שמחזיק בעמדה כזו ושולט על גורלנו – צריך להיות ברור לו שהוא גם חשוף לביקורת. אנחנו לא בדיקטטורה. הדמוקרטיה היא נשמעת אפינו. גם אני הרבה פעמים מבוקרת ע"י עיתונאים ואנשים מהצד השני של המתרס הפוליטי. על אחת כמה וכמה ראש ממשלה. הוא צריך להשלים עם זה, לכבד את זה, להפסיק להתבכיין ולהפסיק להתלונן."

לצפייה בראיון המלא: