מכתב משלי בדרישה להשוות את תנאי עובדי הקבלן שעבדו במהלך צוק איתן

25 בפברואר, 2015

25/02/2015

ו' באדר התשע"ה

 

לכבוד:

החשבת הכללית, הגב' מיכל עבאדי-בויאנג'ו;

נציב שירות המדינה, עו"ד משה דיין;

הממונה על השכר במשרד האוצר, מר קובי אמסלם

 

הנדון: השוואת זכויותיהם של עובדי קבלן שהתייצבו לעבודתם במהלך מבצע צוק איתן

 

נכבדי,

 

הובא לידיעתי כי עובדי הקבלן המועסקים על-ידי משרדי הממשלה לא קיבלו פיצוי מיוחד עבור הגעתם לעבודה במהלך מבצע "צוק איתן". זאת בניגוד לעמיתיהם לעבודה המועסקים בהעסקה ישירה. אבקשכם לפעול באופן מיידי כדי להעניק את הפיצוי גם לעובדי הקבלן.

 

ביום 3.8.2014 נחתם הסכם קיבוצי בין מדינת ישראל ונשיאות הארגונים העסקיים לבין הסתדרות העובדים, בו הוסדר תשלום שכר לעובדים אשר נעדרו מעבודתם בשל ההכרזה על מצב מיוחד בעורף (לפי חוק ההתגוננות האזרחית) במהלך מבצע צוק איתן.

 

על-פי ההסכם, וכפי שהורה הממונה על השכר בחוזר שהוציא ביום 11.1.2015, יינתן פיצוי מיוחד בדמות 1-4 ימי חופשה נוספים לעובדים שהתייצבו לעבודה במהלך צוק איתן, חרף המצב הבטחוני.

 

לפי המידע שהועבר ללשכתי, במחוז הדרום של משרד הפנים, הפיצוי ניתן אך ורק לעובדים המועסקים באופן ישיר על-ידי המדינה. לעובדים שמועסקים בידי חברות קבלן, "כתף אל כתף" (פרקטיקה פוגענית שהממשלה התחייבה כבר לפני שנים להפסיקה). עם זאת, לא שולם הפיצוי המיוחד אף שהגיעו לעבודתם. בתגובה לפנייה של הקואליציה להעסקה ישירה למשרד הפנים בעניין זה, נטען כי ניתנה הנחייה ברורה ממשרד האוצר להעניק את הפיצוי לעובדים המועסקים ישירות בלבד; ובשיחה טלפונית נציגת הממונה על השכר טענה כי אין כוונה לשלם את הפיצוי גם לעובדי הקבלן.

 

 ההפרדה הצינית והאטומה הזו בין עובדים "רגילים" לעמיתיהם מקוממת גם את מי שמורגל בפגעיה ובנזקיה של ההעסקה הקבלנית. המצב בו שני עובדים המבצעים בדיוק את אותה עבודה, מועסקים במשרה זהה, ועובדים שניהם עבור המדינה, חרפו את נפשם והגיעו לעבודה במהלך מלחמה – ורק האחד מקבל על כך פיצוי נאות, הוא בלתי נסבל ובלתי מתקבל.

 

ראשית, אבקש לשאול: כמה עובדי קבלן מועסקים על-ידי משרדי הממשלה באזורים שהוגדר כי ישולם בהם פיצוי מיוחד? לכמה מהם שולם פיצוי, אם בכלל? האם שולם לעובדי הקבלן שנאלצו להיעדר ממקום עבודתם, בהתאם להוראות פיקוד העורף, שכר מלא כמתחייב? האם מתקיימים מעקב/ צעדי אכיפה כדי לוודא שעובדי הקבלן שמועסקים עבור המגזר הפרטי קיבלו את כלל תנאיהם?

בברכה,        

 

ח"כ שלי יחימוביץ'

 

העתק:

ראש הממשלה ושר האוצר, ח"כ בנימין נתניהו;

שר הפנים, ח"כ גלעד ארדן.