"התחושה הכללית היא שהציבור לא רוצה יותר את נתניהו. מעשיו הרעים בתחום החברתי יביאו להפלתו"

12 במרץ, 2015
האזינו:

שלי התראיינה בתוכנית "מה קורה" עם אודי שכטר ברדיו קול הים האדום, והתייחסה לבחירות לכנסת שיתקיימו בשבוע הבא. מתוך דבריה:
"שכטר: בסקרים יש יתרון, אבל מי כמוך יודעת שסקרים זה לא הכל.
שלי: ברור שסקרים זה לא הכל, אבל קודם כל טוב סקרים טובים מסקרים רעים. נכון שסקרים הם טובים לרגע שבו הם נעשים והם לא יכולים לנבא אפילו את מחר, אבל יש כאן מגמה מאוד ברורה. התחושה הכללית של הציבור היא שלא רוצים יותר את נתניהו ומבקשים לשלוח אותו הביתה אחרי שש שנים מאוד קשות. התחושה הזו היא נחלתו של רוב הציבור, גם מי שלא מצביע בשבילנו. לציבור הזה אנחנו מנסים להסביר בצורה ברורה שהיחיד שיש לו סיכוי גבוה ביותר, ממש גבוה, להחליף את נתניהו ולהרכיב את הממשלה הוא הרצוג ולכן לא כדאי לבזבז קולות. מי שמבקש להחליף את השלטון צריך להצביע בשבילנו.
...
שכטר: איך הסיכויים גבוהים? כשמסבירים לנו את ניתוח הגושים, מסבירים לנו שיש כאן תיקו.
שלי: מאוד יכול להיות שבין הגושים יהיה תיקו, אם כי מסתמנת כבר העצמה של המרכז-שמאל, מה שנקרא, ואולי גם טיפה של הימין הרך, למשל כחלון. לכחלון אפשר לקרוא ימין רך חברתית. הוא בהחלט שותף פוטנציאלי בממשלת הרצוג, אני אומרת את זה מפורשות. ולכן בשביל הסיטואציה הזאת שיהיה שוויון בין-גושי והנשיא יתלבט על מי להטיל את הרכבת הממשלה אנחנו צריכים להגיע למצב שבו למחנה הציוני יש אפילו שניים-שלושה מנדטים יותר מאשר לליכוד, מה שבמקרה של שוויון בין-גושי פשוט יגרום לנשיא להטיל על הרצוג את הרכבת הממשלה. יש כמה וכמה מפלגות שישבו גם בממשלת הרצוג וגם בממשלת נתניהו, כמו כחלון וכמו יאיר לפיד. אני חושבת שהציבור מבין שעדיף ורצוי מאוד לטובת מדינת ישראל שהם ישבו בממשלת הרצוג ולכן כל קול הוא משמעותי.
שכטר: לפיד ישב בממשלת נתניהו לאחר כל מה שהם עברו בקדנציה האחרונה?
שלי: עד עכשיו הוא לא אמר שלא, וגם אנחנו צריכים ללמוד מהעובדות ומהניסיון. העובדה היא שהוא רץ לממשלת נתניהו מחובק עם בנט, והעובדה היא שהוא לא עזב את ממשלת נתניהו אלא נבעט ממנה. בבחירות יש המון מילים-מילים-מילים, הבטחות, ספינים ועיוות של האמת. ברגעים האלה אני אומרת שכדאי להסתכל על מעשיו של אדם עד היום.
שכטר: האם הנושא הכלכלי חברתי הוא זה שיקבע את תוצאות הבחירות?
שלי: קשה לי לענות לך. בסקרים שאנחנו עושים, וזה לא חדש, שואלים אנשים מה הנושא הכי חשוב להם בהצבעה, והם מצביעים באופן המוני על חברתי-כלכלי. אבל אנחנו יודעים מניסיון שהרבה פעמים כשמגיעים לקלפי אז ההצבעה היא מאוד זהותית, מאוד קבוצתית. היא כן גושית מרכז-ימין ומרכז-שמאל. לכן זו סוגיה מאוד מורכבת. יש כאן המון אלמנטים שנכנסים. גם הזהות של מי שעומד בראש, גם איזו תחושה כללית שלפעמים לא מה כן אלא מה לא. הרבה אנשים יודעים היום שלא נתניהו. בשום פנים ואופן לא נתניהו.
...
יכול להיות שגם אם אנשים לא אומרים שהם מצביעים חברתית-כלכלית, בסופו של דבר מעשיו הכל כך פסולים ורעים של נתניהו, ההזנחה של ציבור כל כך גדול, ההתנכרות אליו – הם אלה שיביאו להפלתו גם אם אנשים לא אומרים לעצמם שהם הולכים לקלפי ומצביעים חברתית-כלכלית. אני חושבת שהתוצאות החברתיות והכלכליות של ההתנהלות של נתניהו במידה רבה עשויות בסיכוי גבוה להביא לסופו הפוליטי."

להאזנה לראיון המלא: