שלי במשדר מיוחד במלאת 30 לפיטרתו של אורי אורבך: "אורי היה סוג של צדיק במובן של נקיון הלב"

23 במרץ, 2015

שלי התארחה במשדר מיוחד בערוץ הראשון במלאת 30 לפטירתו של אורי אורבך בהנחיית מוריה לפיד ובהשתתפות אשת התקשורת שהרה בלאו. מתוך דבריה:

"לפיד: סיימנו מערכת בחירות עכשיו. במה אורי היה חסר לך?
שלי: בכל דבר אפשרי. בשפיות, בהיגיון, בפרופורציות, באידיאולוגיה. למרות שאני מהצד השני של המתרס, בכל זאת, לנוכח כל הספינים והתרגילים והמניפולציות, אם היה משהו שהיה חסר במערכת הבחירות הזו זו אידיאולוגיה פשוטה, השקפת עולם, אמונה של בן אדם. כל הדברים שלשמם התכנסנו כאן. אורי לא היה. אני חושבת שחסרונו היה מאוד בולט. גם בשיח שהוא נורמלי והוא לא מחודד סתם אלא מחודד רק כשצריך, ואם הוא מחודד הוא מחודד מבחינת תוכן ולא מבחינת הבוטות והסגנון. בקטע שראינו עכשיו, זה כל כך מקסים שגבי גזית אומר עליו שהוא עושה סאטירה ימנית דתית, ואורי פשוט אומר לו 'סאטירה'. יש בזה הכל. הוא לא מתחיל בנאום חוצב להבות. 'אם הייתי סאטיריקן שמאלני חילוני אז לא היית אומר סאטירה שמאלנית חילונית'. 'סאטירה', הוא אומר לו, ובזה כבר יש תשובה שלמה ויריעה שלמה נפרשת לפנייך.
...
בלאו: אורי פעם אמר שזה שהוא נחמד לא אומר שהוא מתון. את מסכימה עם זה?
שלי: קודם כל, הוא לא היה מתון. הייתה לו דעה מאוד נחרצת. הוא היה איש ימין אידאולוג, אבל שאלת אם הוא היה תמים – אז תמים במובן של טמבל בטח לא, אבל תמים במובן של איש תמים בר-לבב, נקי כפיים, ישר דרך עם לב נקי – אז כן, אורי היה סוג של צדיק במובן של ניקיון הלב.
...
לפיד: מהצד שלך כאשת תקשורת שמאלנית, את הרגש שאורי עושה מהפכה במגזר שלו?
שלי: האמת שכן. קודם כל זו הייתה מהפיכה חשובה מאין כמותה, כי היא הפכה את התקשורת להרבה פחות מונוליטית וחד-מימדית והיא גם הביאה לנו כישרונות מדהימים ואינטלקטואלים מבריקים. אני לא אגיד שמות כדי לא להעליב אף אחד, אבל תראי עכשיו בערוץ 2 את עמית סגל ואת סיוון רהב ועוד כמה אנשים טובים שהתקשורת כבר לא הייתה אתו הדבר בלעדיהם. הוא פשוט היה פורץ דרך, הוא ואורי אליצור, היו פורצי דרך אל תוך התקשורת הלא מגזרית הארצית. בהתחלה הסתכלו עליהם כמו על חיות מוזרות, אבל הם פשוט התוו דרך והביאו רבים אחרים והפכו את התקשורת לבריאה ונורמלית יותר. זה לא יכול להיות שתקשורת תהיה רק של צד אחד במפה הפוליטית. כאן הוא היה פורץ דרך, ואני חושבת שהמון אנשים חייבים לו בטח את הקריירה שלהם אבל גם שינוי תודעתי מאוד גדול."

לצפייה במשדר המלא: