שלי על משפט אולמרט: "עבירות שחיתות כבדות בצמרת מפוררות את אמון הציבור בנבחריו. לכן למשפט אולמרט יש חשיבות לאומית מרחיקת לכת."

30 במרץ, 2015
האזינו:

שעה קלה לפני שהפכו שופטי בית הדין המחוזי בירושלים את הכרעת דינם הקודמת והרשיעו את אהוד אולמרט בפרשת מעטפות טלנסקי, התראיינה שלי בתוכינו של ניב רסקין בגלי צה"ל והתייחסה לעניין: "אני לא יודעת מה יכריע בית המשפט. אני סומכת על בתי המשפט במדינת ישראל ועל החלטותיהם גם כשהן לא ממש מוצאות חן בעיני, אבל יש כאן באמת סוג של סגירת מעגל. מודבר באדם הכי בכיר בצמרת הפוליטית, שקיבל לידיים שלו מעטפות עם מאות אלפי שקלים שלא כחוק. אותי לא מעניין אם זה לצרכיו הפרטיים או לצרכיו הפוליטיים, בכל מקרה מדובר כאן במעילה מאוד קשה באמון הציבור. אני לא חושבת שיש אדם בר דעת ששומע אותנו עכשיו ומעלה על דעתו, למשל, שאם אני הייתי מקבלת עכשיו מעטפות עם מאות אלפי שקלים מבעל הון ושמה אותם בכנסת סודית, שזה היה בסדר. היה ברור שאני צריכה ללכת הביתה, וכך כל פוליטיקאי. יש משהו בעבירות שחיתות מאוד כבדות בצמרת, ובמקרה של אולמרט מדובר בשורה ארוכה של עבירות, שמפורר בצורה מאוד קשה את האמון של הציבור בנבחרי ציבור. לכן המשפט של אולמרט הוא בוודאי גם משפט של אדם אחד פרטי, אבל יש לו משמעות לאומית מרחיקת לכת בכל מה שקשור בשוויון בפני החוק. מדובר בראש ממשלה שבשבתו כראש ממשלה רדף את מערכות שלטון החוק, הציק להן, חיפש אותן, התעמר במי שחשפו שחיתויות. לכן, אני חושבת שכשמדברים על עינוי דין, המקום לדבר על עינוי דין הוא בשלב הטיעונים לעונש, מן הסתם, אבל בוודאי שלא בגזירת דינו של אדם כזה."

בהמשך התייחסה לאפשרות של הקמת ממשלת אחדות ולמצב הפוליטי במפלגת העבודה:

"רסקין: הרצוג מבחינתו אמר שאתם לא נכנסים לאחדות. גם איתן כבל אמר את זה. אז איך האופציה הזו עדיין על השולחן?

שלי: כיוון שאנחנו במשא ומתן ויש ניסיון להשתמש במפלגת העבודה באופן מניפולטיבי כדי להעלות מחירים, להוריד מחירים ולאיים. בנט מאיים בדמון שנקרא המחנה הציוני, אפשר לחשוב. בניגוד למערכות בחירות שבהן הכל כמעט מוחצן, הכל יוצא, הכל קמפיין ואתה שומע כל הזמן את כל השחקנים, משא ומתן קואליציוני טיבו שהוא מתנהל מתחת לפני השטח. וכשלא קורה שום דבר ויש סוג של שיעמום, אז ממציאים תסריטים מתסריטים שונים.
רסקין: את שמעת מהרצוג באופן הכי ברור שרצית לשמוע שלא תהיה אחדות, נקודה?
שלי: הכי ברור. ממש הכי ברור. דיברנו על זה כמה פעמים. אנחנו נערכים לאופוזיציה. אגב, אופוזיציה זו לא ארץ גזירה. אפשר לעשות דברים נפלאים מהאופוזיציה. וגם, אני רוצה לרענן את המושג הזה 'ממשלת אחדות'. לו היה באמת מדובר בממשלת אחדות עם שתי מפלגות שוות בגודלן, עם קווי יסוד משותפים, אולי אפינו רוטציה, מה שקוראים ממשלה פריטטית שבה שני שותפים שווים מייצרים קווי יסוד משותפים – אז זו הייתה סיטואציה אחרת. אבל אני אמרתי ואני אומרת שוב, לצערי הרב בנימין נתניהו ניצח ניצחון מאוד גדול, ולכן אין מה לדבר על ממשלת אחדות. יש מה לדבר, ולמעשה אין מה לדבר, על כניסה לממשלת נתניהו. זה כבר סיפור אחר. המושג הזה הוא קצת מכובס.
רסקין: אמרת בראיון בוואלה שבבחירות הבאות לא תהיה לגוש השמאל הנהגה דו-ראשית בבחירות הבאות. עוד שנה בחירות אצלכם. את מתכוונת להתמודד, ואם לא אז במי תתמכי?
שלי: אמרתי את הדבר הזה בתשובה לשאלה של דב גילהר בראיון בוואלה, ששאל אותי אם יתכן ששוב תהיה הנהגה דו-ראשית. אמרתי לו שחד משמעית לא. ההנהגה הדו-ראשית של לבני והרצוג הייתה לטובת מערכת הבחירות הזו, סוג של חיבור בין שתי מפלגות. הסיפור הזה נגמר מיד אחרי הבחירות. יו"ר המפלגה הוא יצחק הרצוג. אני לא רוצה להישמע אומרת את הקלישאה 'איני עוסקת בכך', אבל זה ממש לא באג'נדה שלי להתמודד עכשיו על ראשות מפלגת העבודה. אני חושבת שיש לנו הרבה פצעים ללקק, הרבה חשבון נפש מעמיק לעשות. אסור שחשבון הנפש הזה יתנהל על ראשו של מישהו. כשיגיע מועד הפריירמיז, כמו במפלגה דמוקרטית, אשקול את צעדי ויש סיכוי לא רע שאתמוך בהרצוג בהתמודדות הזו."

להאזנה לראיון המלא: