שלי בערוץ הכנסת ביום ההשבעה: "פעם רביעית, זקנות השבט. מבין חברות הכנסת במפלגת העבודה אני הוותיקה".

1 באפריל, 2015

שלי התארחה בערוץ הכנסת בתכניתה של אורית לביא נשיאל, ביום ההשבעה לכנסת ה-20, והתייחסה להשבעה הרביעית שלה, לחקיקה בכנסת, ולעתידה של מפלגת העבודה. לצידה התראיינה ח"כ גילה גמליאל. מתוך דבריה: 
 

לביא נשיאל: זאת כנסת רביעית?

שלי: כן, פעם רביעית, זקנות השבט. מבין חברות הכנסת במפלגת העבודה אני הוותיקה.

לביא נשיאל: יש סיכוי שתשבו בממשלה משותפת?

שלי: אין סיכוי כזה, באמת תוצאות הבחירות הן מאוד מאוד מאובחנות וחדות. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ניצח בבחירות האלו ניצחון משמעותי, הימין קיבל יותר תמיכה מהציבור מאשר גוש המרכז שמאל ומה שעוד היה אפשר לערער בו ערב הבחירות, האופציה של ממשלת אחדות, שגם היא לא משאת נפש, בעצם ירדה מהפרק.

לביא נשיאל: יש עוד מחשבות כאלו?

שלי: האמת שבי יש זיכרון צרוב של הבחירות ב- 2009 שבהן אהוד ברק עמד בליל הבחירות ואמר הולכים לאופוזיציה וגם התחייב לי באופן אישי שלא יעשה שום דבר מאחורי גבי ואז התעוררנו לבוקר שבו רחש ובחש משא ומתן קואליציוני.

לביא נשיאל: בסיומו של דבר התברר שהכל היה סגור מראש.

שלי: לא משוכנעת שזה היה סגור מראש, היה אז קרב מאד גדול בוועידת מפלגת העבודה זה בסוף הסתיים ב-500 מול 600 שהיו בעד כניסה לממשלה וכל השאר היסטוריה. אגב, זה עלה למפלגת העבודה בזה שהיא התדרדרה בסקרים ל-0 עד 4 מנדטים בשיא כהונתו של ברק.
....

על דבריו של חה"כ החדש יואב קיש, הליכוד.

שלי: אני חייבת להגיד התשובה שלו הייתה מאד מרעננת. זה שהוא לא בא ויודע בדיוק מה צריך לעשות יש בזה מידה של ענווה ראויה.

לביא נשיאל: הוא אמר שיבטל חוקים? יש חקיקת יתר?   

שלי: זה לא העניין של חקיקת יתר, יש חוקים שאני לא מסכימה איתם שהם חוקים מזיקים, חוקים פוגעניים. יש הצעות חוק שאין צורך שהן יחוקקו לכדי חוק כפי שגילה אומרת, יכולה להיות תקנה או אפילו במכתב ניתן לפתור את זה.

לוי נשיאל: מי כמוך יודעת שחוקקת חוק שמחייב להציב כיסא לעובדות ועובדים בחנויות או זמן לצאת לשירותים שזה כאילו הכי מובן מאליו שיכול להיות ובכל זאת הכנסת נדרשה לחקיקה בעניין.

שלי: זאת עבודת המחוקק, לפעמים את מקבלת פניית ציבור אחת ואת אומרת, טוב. מישהו השתגע אין כיסא אי אפשר לשבת גם כשאין לקוחות? או למשל, בחוק אחר שלי "חוק הזכות ליציאה לשירותים"  את אומרת לא יכול להיות ומטפלת בזה נקודתית. ואז את מקבלת עוד פניה ועוד פניה ואז את מבינה שזה גורף בכל המשק ואין ברירה לפעמים יש חוקים בלית ברירה בכדי להגן על בני אדם.

לביא נשיאל: את הולכת בלי פרח על הדש.

שלי: אני פשוט נכנסתי בשער המנורה ולא בשער החגיגי והלכתי כמעשה שגרה למשרד כמו עוד יום בכנסת ואני מודה שבפעם הרביעית כשמושבעים אז אין ספק שבסופו של דבר אנחנו בני אדם ותחושת החגיגיות יורדת.  אני זוכרת את הפעם הראשונה הגעתי עם הילדים שלי הם עוד היו קטנים ועם אמא שלי ועם כל משפחה וזאת הייתה התרגשות מאד גדולה. היום הצעתי להם, הילדים שלי שניהם בצבא אחד בקבע ואחת בסדיר. אמרתי להם תבואו יהיה לכם חופש מהצבא, זה לא הלהיב אותם.

לוי נשיאל: כמי שהצהירה שהיא באה להרבה מאד שנים בפוליטיקה אז בכלל יהיו להם עוד הזדמנויות.

שלי: כך הצהרתי וכך יהיה.

לביא נשיאל: אני רוצה לדבר בכל זאת קצת פוליטיקה, אמרת שככל הנראה, קרוב לוודאי, מפלגת העבודה.. אגב מפלגת העבודה לקרוא לה? או המחנה הציוני?

 שלי: מפלגת העבודה אני מחבבת יותר.

לביא נשיאל: אבל בכנסת השם הרשמי יהיה המחנה הציוני. אני מניחה שזה יעשה קצת בלבול, לפחות בהתחלה.

שלי: תראי אין לי בעיה עם השם זה היה שם מצוין לקמפיין, שם שאני גם מזדהה עם התכנים שלו, אבל בסופו של דבר אני במפלגת העבודה בגלל ערכי תנועת העבודה, בטח לא בגלל ערכי התנועה או ערכי ציפי לבני.

לביא נשיאל: מה טיב היחסים בהנחה שתהיו באופוזיציה שזה קשה יותר מלכהן בקואליציה ולקבל תפקידי שרים?

שלי: לא בטוח אגב. לפעמים באופוזיציה יש הרבה יותר כוח לשנות ולפעול כי את לא כבולה לכל מיני קווי יסוד והתחייבויות שאי אפשר לעמוד בהן.

לביא נשיאל: אני רוצה לשאול על שת"פ בין התנועה לעבודה בראשותה של ציפי לבני. אז היא וויתרה על הרוטציה, מה יהיה מקומה של ציפי לבני בתוך הסיעה המשותפת?

שלי: תראי אני לא יודעת, זאת תהייה בחירה שלה. לבני בן אדם עם ותק מאד ארוך, לא בכנסת, יותר בממשלה והבחירה בידה. להיות חבר או חברת כנסת, את יכולה להיות בלתי מורגשת ומשמעותית ואת יכולה להפוך עולמות ולעשות דברים מדהימים למען הציבור. לכן, במידה רבה זו בחירה של חה"כ החדשים, חלק מהם אני לא מכירה זה סוג של צעדים ראשונים.

לביא נשיאל: השאלה אם לא תתפצלו או תתמזגו?

שלי: אין לי מושג, אני יכולה לדבר רק בשם עצמי. לא בשם לבני וגם לא בשם עמיר שבוודאי אני יותר קרובה אליו מבחינה אידאולוגית, עמיר ואני חולקים את אותה תפיסת עולם. אני אגיד לך בכנות, אם בקמפיין אני בוודאי נאלצתי לעגל פינות ולספוח אליי אנשים שהשקפת העולם שלהם לא הייתה בדיוק בלשון המעטה זהה להשקפת העולם שלי בעיקר בתחום החברתי כלכלי כמו ציפי, כמו טרכטנברג,  אז אני חושבת שזה הזמן לחזור לאידאולוגיה שלנו לחדד עמדות מחדש.

אורית לביא נשיאל: מה יהיה מקומם בתוך המבנה החדש?

שלי: זה תלוי בהם בדברים שהם יבחרו לעשות. אולי יבחרו להתמקד בביטחון, אולי במדיני, אני לא יודעת. אני כן יודעת ועל זה אני חושבת הרבה שיכול להיווצר כאן שיתוף פעולה נדיר בין אופוזיציה, אנחנו, לקואליציה, שיושבת כאן נציגה שלה, גילה, כי אני חייבת להגיד לך שיש כמה וכמה אנשים בקואליציה, גילה ביניהם, כחלון, גפני, חיים כץ, רבים מכל מיני סוגים שיש לי איתם אג'נדה משותפת מאד גדולה במישור החברתי ואני מאד מקווה שייווצר כאן שיתוף פעולה קונסטרוקטיבי של אופוזיציה וקואליציה בדברים שעליהם תהיה הסכמה.    

לצפייה בקטע המלא: