"אנחנו מתכוונים להילחם בקואליציה בכל הכוח והכלים העומדים לרשותנו. הוכח לא פעם שאופוזיציה יכולה להיות מאוד אפקטיבית"

30 באפריל, 2015

שלי התארחה בתוכנית "העולם הבוקר" בערוץ 2 עם אברי גלעד והילה קורח, והתייחסה לרפורמה בבריאות הנפש, לגזענות כנגד אנשים כהי עור בחברה הישראלית, לפוסט של מאי פטאל בפייסבוק ולנושאים נוספים. בעניין הרפורמה בבריאות הנפש אמרה:

"גלעד: טיפול הנפש עוברים לקופות החולים, והעניין הזה ישפיע מאוד קשה על אנשים שנזקקים לטיפול פסיכולוגי מול אנשים שנזקקים לטיפול פסיכיאטרי, נכון?

שלי: זה נכון. זו רפורמה שמתכוונים לבצע אותה כבר הרבה שנים. אני ועוד חברי כנסת הצלחנו למנוע את יישום הרפורמה הזו במשך כמה שנים, עד שנעקפנו והוצא צו ממשלתי כבר לפני שלוש שנים בלי לעבור את אישור הכנסת. הרפורמה בעצם אמורה להיכנס לתוקף כבר עכשיו.
מערך בריאות הנפש הוא מערך מפואר, עם מרפאות בריאות הנפש בתוך הקהילה, עם ידע מצטבר עצום, עם פסיכיאטרים, פסיכולוגים, עובדים סוציאליים ומטפלים שיש להם אתוס נרכש של טיפול בבריאות הנפש עם קשר לקהילה, לעובדים סוציאלים ולמורים בבתי הספר. כל זה עובר עכשיו במסגרת הרפורמה לקופות החולים.
קורח: למה?
שלי: בגלל שהמערך הזה עבר כמו עוד הרבה דברים טובים במדינה ייבוש תקציבי, ואז הוא לא מצליח לעמוד בעומס ובהתגברות של מספר המטופלים, ואז אומרים 'אתם לא מתפקדים'.
גלעד: זה ייבוש בזדון?
שלי: אני חושבת שהייבושים האלה של גופים מדינתיים נובעים מאידיאולוגיה שאומרת להקטין את המדינה, לקצץ לקצץ לקצץ לקצץ, להוציא את הכל לשוק החופשי. מי שחזק יהנה, מי שחלש לא יהנה. וזה מה שיקרה כאן.
קורח: אבל מעבר לאידאולוגיה הספציפית, תחום בריאות הנפש הוא באמת תחום בלתי סקסי בעליל. לא מדברים עליו.
שלי: זה נכון, אין כאן מי שיעשה את המלחמה. אני חייבת להגיד בכנות שאני לא רואה הרבה סיכוי לבטל את זה, אולי רק לשפר את זה. אני שמחה שעכשיו בדקה ה-90 יש התעוררות של הרבה גופים שאכפת להם.
גלעד: מה הבעיה המרכזית?
שלי: הבעיה המרכזית היא שברגע שזה עובר לקופות החולים, שעושות עבודה חשובה – זו לא ממש הפרטה, זה בדרך – קופות החולים זו חברת ביטוח והן חייבות להראות מאזנים של רווח או לפחות להיות מאוזנות בתקציב. זה סוחף למקום של לתת בקלות גדולה תרופות פסיכיאטריות במקום פסיכותרפיה, כי זה פשוט הרבה יותר זול לדחוף תרופות מאשר להביא לטיפול. זה גורם למצב שבו מי שלא מאובחן באבחון פסיכיאטרי, מה שקוראים 'קוד זי', ולא נכנס כפגוע נפש לטיפול במערכת, יכול פשוט ליפול בחורים של המסננת הזו – נפגעות תקיפה מינית, למשל, נפגעי טראומה מפיגוע. הם לא מוגדרים כפגועי נפש, אז למה בכלל שיהיו זכאים לטיפול?
קורח: מספר הטיפולים גם מוגבל, נכון? זה בין תשעה ל-12 טיפולים ואתה אדם חדש.
שלי: כן, קיבלת טיפול, כמו פיזיותרפיה או כמו כל דבר, קיבלת מנת טיפולים – לך לדרכך ואנחנו שוכחים ממך. זה דבר מטורף. ומי שזקוק לסיוע הזה, מה הוא אמור לעשות? להתקשר למוקד הזמנת תורים, 'אם אתה סובל מסיוטים בלילה הקש 7'? לשבת בתור יחד עם מי שמחכה לאורתופד? יש כאן כל הרבה דברים, ובסוף זה גם לא מתוקצב. אם זה היה מתוקצב בהרבה כסף, היינו אומרים שבאת מישהו רוצה לשפר כאן את מצבם של המטופלים. אבל זה מתקוצב בחסר, זה מתוקצב ב-320 מיליון שקלים כאשר כל המומחים אומרים ש-550 מיליון זה המינימום הדרוש. יש כאן חטא על פשע על פשע, שנוצר שוב. בסוף אנשים יסבלו מאוד בגלל אותה מדיניות של ייבוש."

על ההסכמים הקואליציוניים המבטלים את "הישגי לפיד" בממשלה הקודמת אמרה: "קודם כל אני לא כל כך מתלהבת מההישגים של לפיד בממשלה הקודמת. באמת, אני אמורה עכשיו להגיד שלפיד הציל את חיינו, עשה מערך חוקים מדהים והנה עכשיו מקלקלים? אני לא חייבת ליפול לספין המטופש הזה של לפיד, כיוון שבאמת שום דבר לא יצא אל הפועל מכל המילים הגבוהות. אבל כן, אנחנו בהחלט חשופים לקואליציה שעלולה לייצר גם איום על שלטון החוק ועל מערכת המשפט, גם פגיעה בזכויות אזרחים, אם תהיה נסיגה, למשל, מעניין חוק הגיור שהוא הרבה יותר קל והוא נעשה, אגב, לא רק בזכות לפיד – גם הבית היהודי היו שותפים, צריך להגיד בהגינות, להקלות בגיור. יש עוד שורה ארוכה של דברים שאנחנו מתכוונים כמובן להילחם נגדם בכל הכוח ובכל הכלים שעומדים לרשותנו. כבר הוכח ולא פעם שאופוזיציה יכולה להיות מאוד אפקטיבית ולהשפיע."

לצפייה בראיון המלא: