"התנהגות הנהלת כימיקלים לישראל חזירית ובלתי נתפשת"

5 במאי, 2015

שלי התראיינה במהדורת החדשות המקומיות עם עדי שמאי בוואלה!, ביחד עם יו"ר מרחב ההסתדרות בדרום מאיר בביוף, והתייחסה לשביתה המתמשכת במפעלי כימיקלים לישראל:

"שמאי: הנוכחות של מפלגת העבודה בדרום דלילה נוכח ההפגנות והשביתה הזו, לא?
שלי: אני חושבת שאם יש איזו מפלגה שפעילה באופן יומיומי בכנסת, שפועלת, שעושה, שמחוקקת, שמגוננת על עובדים – זה אנחנו. הסוגיה כאן היא בכלל לא סוגיה פוליטית. יש כאן התנהגות חזירית בלתי נתפסת של הנהלה שמשלשלת לכיסה דיווידנדים לבעלי השליטה במיליארדים רבים. את יודעת שמ-2008 הדיווידנד הגיע ל-24 מיליארד שקלים? קשה אפילו לכתוב את המספר הזה. רק ב-2014 שלושה מיליארד שקלים.
שמאי: יש נוכחות תדירה של חברי הכנסת בהפגנות, במיוחד מיש עתיד. איפה אתם?
שלי: קודם כל הייתי לא בהפגנה אחת אלא בכמה. אם זו השאלה שתחזור על עצמה במהלך הראיון, איפה אנחנו בהפגנות, ואני אגיד שהייתי בהפגנות ושאני מלווה את העובדים.
שמאי: לא רק בהפגנות, גם בפעילות פרלמנטרית.
שלי: בפעילות הפרלמנטרית הפעילות שלי היא אך ורק למען עובדים. זו פעילות יומיומית, דחופה. היא גם פעילות ציבורית, היא גם פעילות חקיקתית. אם יש מישהו שמלווה את העובדים האלה זה אנחנו ובוודאי לא חברי הכנסת של יש עתיד. לצערי, גם לא חברי הכנסת של הליכוד שבאו והשמיעו הבטחות, כולל ראש הממשלה, שהתפוגגו להן לחלוטין. המחויבות שלי לעובדים היא יומיומית ובאה לידי ביטוי בעבודה פרלמנטרית יומיומית.
אני כן רוצה לדבר כאן על ההנהלה. יש כאן משהו מאוד משמעותי שמתרחש. ההנהלה הפסידה עד עכשיו 200 מיליון דולרים. את יודעת מה באופן וודאי קורה כאן? הם מוכנים להפסיד עוד, מוכנים להפסיד יותר כסף ממה שיעלה להם החיסכון לכאורה בפיטורין, כדי לשבור את העבודה המאורגנת ולהביא לכך שיהיו אך ורק עובדי קבלן מועסקים בכימיקלים לישראל. חורה להם וכואב להם שיש עובד ממעמד הביניים שמרוויח טוב, שיש לו ביטוח פנסיוני, שהוא יכול לכלכל את המשפחה שלו בכבוד.
שמאי: אם המשאב הזה שייך למדינה, מדוע שלא תיקח חלק בפיקוח על הפיטורים?
שלי: שלה מצוינת. אנחנו הגשנו תביעה ודרישה לראש הממשלה ולאוצר לכלול במסגרת מניית הזהב שיש למדינה. למדינה יש מניית זהב, זה משאב ששייך לכולנו. זה לא משאב ששייך לעידן עופר וגם לא לסטפן בורגס. לכן, במסגרת אותה מניית זהב, שנועדה להבטיח את האינטרסים של מדינת ישראל, צריכה לבוא תביעה – ואם לא, שלא יחדשו להם את המכרז למשל. ואם לא, שלא יעניקו להם הטבות מרחיקות לכת במיסוי. אלה מפעלים שמשלמים מעט מאוד מס ביחס למפעלים אחרים. אינטרס לאומי זה לא רק אינטרס בטחוני, אלא גם אינטרס כלכלי ותעסוקתי, ומחקר ופיתוח בישראל. אני יודעת שהיועץ המשפטי של האוצר הגיש תשע שאלות להנהלת כימיקלים לישראל כדי לבדוק אם אכן הם עונים על הקריטריונים של מניית הזהב ועומדים בתנאים שלה, והתשובות הן חסויות. מעניין למה. על מה מדובר? על פצצת אטום? על סוד טכנולוגי?"

לצפייה בראיון המלא: