שלי על ההחלטה שלא לפרק את מונופול הגז: "מכירת חיסול של המדינה"

10 במאי, 2015
האזינו:

שלי התראיינה בתוכנית "מה קורה" עם אודי שכטר ברדיו קול הים האדום, והתייחסה להחלטת הממשלה שלא לפרק את מונופול הגז. מתוך דבריה:
"שלי: סיפור הגז הוא שכל מאגרי הגז הטבעיים במדינת ישראל הם בידי מונופול – נובל אנרג'י ותשובה – מונופול שנעשה, אגב, באופן לא חוקי. ההשתלטות על שדות גז נוספים, על לוויתן, מעבר לתמר הייתה בניגוד לחוק ההגבלים העסקיים תוך הנחה שיהיה בסדר, ואכן היה בסדר. הממונה על ההגבלים העסקיים התכוון בהתחלה לאשר את המונופול הזה, ואז הוא הבין שזה דבר שהוא בלתי אפשרי ולא עומד בשום קריטריון. הוא חזר בו, ואז התגבש איזה מתווה של משרדי הממשלה שנועד כן להחיל איזה מגבלות על המונופול, שגם הוא היה די דרדלה. עכשיו מתברר שגם מה שנתניהו הוביל, גם הפיתרון הקלוש הזה, גם ממנו הוא נסוג והוא פשוט נותן במתנה מונופול לנובל אנרג'י ולתשובה, בלי פיקוח על המחירים.
שכטר: מה זאת אומרת? הם יקבעו את המחירים ואף אחד לא יעמוד להם על הראש?
שלי: הם יקבעו הכל. הם יוכלו להשבית את המדינה באופן שאנחנו נוכל להתגעגע להשבתות שאנחנו מכירים. למונופול הזה יש השפעה כל כך אדירה על החיים שלנו. יש לו שווי של מאות מיליארדים. הוא משפיע על יוקר המחייה כי מחירי הגז קובעים את מחירי החשמל, מחירי המים ומחירי התעשייה. הוא משפיע דרמטית על יוקר המחייה, יותר מכל דבר אחר. הוא משפיע על התעשייה, על התעסוקה, על העצמאות האנרגטית שלנו, על הביטחון שלנו. זה פשוט מכירת חיסול של המדינה מה שמתרחש עכשיו.
שכטר: ואת יודעת שזה סופי? שנתניהו החליט לתמוך במתן הזיכיון הבלעדי לנובל אנרג'י ולתשובה?
שלי: כן, אנחנו יודעים את זה בוודאות ומי שעכשיו נשאר להילחם לבד זה הממונה על ההגבלים העסקיים, דיוויד גילה.
שכטר: וכבר בהסכמים הקואליציוניים רוצים להגביל אותו.
שלי: בדיוק. ליתר ביטחון, כדי שהוא לא יעשה את העבודה שלו, כבר מתכוונים לסרס אותו מראש. כל השותפות החברתיות לממשלה הזו שותקות כמו דג. כל מי שמבקרים את המחנה הציוני מתוך האופוזיציה גם הם שותקים כמו דג בעניין הזה. וכאן הכסף הגדול. כל היתר זה פינאטס לעומת הדבר הזה."

להאזנה לראיון המלא: