"השותפים החברתיים למו"מ הקואליציוני לא מזכירים את הנושא הכלכלי והחברתי הכי דרמטי - פירוק מונופול הגז"

11 במאי, 2015
האזינו:

שלי התראיינה בתוכנית "חשבון פשוט" עם דני ספקטור ברדיו תל אביב, והתייחסה להישגי הממשלה היוצאת אותם הציג נתניהו ולהחלטה שלא לפרק את מונופול הגז. מתוך דבריה:
"ספקטור: התרשמת כמוני מהישגי הממשלה היוצאת שהציג ראש הממשלה?
שלי: לא מאוד, לא. ממש לא... אני חושבת שבסוף המדד הטוב ביותר לבדוק התפארויות של פוליטיקאי הוא המדד האישי. כל אחד ואחד מהמאזינים שלך עכשיו, בין אם הוא פקיד, פקידה, אחות בבית חולים, בעל עסק, נהג מונית, שכיר, עובד קבלן יבדוק לעצמו האם חייו השתפרו במשהו, ולו בדבר קטן. האם יוקר המחייה ירד במשהו? לא, הוא עלה. האם השכר שלו עלה? לא, הוא ירד. וכן האלה וכן הלאה. לכן זה כלי מאוד חד כדי לבדוק בו האם ניכרים דברי אמת, ולא ניכרים דברי אמת.
ספקטור: ואת אומרת היום שעם כל הכבוד לרפורמות המתוכננות, דבר אחד לא מדברים עליו וזה הכניעה למונופול הגז.
שלי: נכון. זה הנושא הכלכלי והחברתי הכי דרמטי, עם החשיבות הלאומית והכלכלית הגדולה ביותר. יותר מכל דבר אחר. מדובר במאות מיליארדים. הוא משפיע על הכל – על יוקר המחייה, על תעסוקה, על התעשייה, על אי-שוויון, על הכנסות המדינה, על העצמאות האנרגטית שלנו. זו ממש רשימה חלקית. הכל מושפע ישירות מהסוגיה הזו, מהשליטה המטורפת של תשובה ונובל אנרג'י על כל מאגרי הגז של מדינת ישראל, על המחירים, לאן ישווקו, על הכל. הפיל הענקי הממותה הזו, עומדת באמצע החדר וכל השותפים החברתיים למשא ומתן הקואליציוני לא מזכירים אותה ולו במילה אחת.
אני לא מתנגדת אוטומטית. אני כבר אומרת שלחלק גדול מהיוזמות של הקואליציה הזו, שאני מתנגדת לה בכל כוחי, אני הולכת להסכים. הכוונה של כחלון לטפל במונופול הבנקים, אני הולכת להצביע בשבילו. העלאת קצבאות הילדים, אני הולכת להצביע בשביל זה, אני מסכימה לזה בכל ליבי. אבל כל הדברים האלה הם פרומיל ממה שהיה יכול להיות פירוק מונופול הגז.
ספקטור: אבל בכל זאת, מונופול הגז הוא לא מה שיציל את מדינת ישראל או את תקציב המדינה.
שלי: אין דבר אחד שיציל את מדינת ישראל, וחוץ מזה בוא נשמור על פרופורציות. אנחנו לא צריכים הצלה. אנחנו באמת מדינה טובה. המטרה שלנו היא לא לחפש דופי בדברים הטובים שנבנו כאן לאורך השנים, אלא למנוע הרס של הדברים הטובים ולתקן את מה שדורש תיקון. הגז הטבעי הוא בערך כמו מטאור יהלומים ענקי שנחת לנו באמצע במדינת ישראל, ובמקום שיחולק לחברה הישראלית ולאזרחי מדינת ישראל הוא פשוט ניתן כולו, כל השליטה בו, ניתנת לחברה עסקית פרטית. זה מטורף לגמרי."

להאזנה לראיון המלא