שלי על חלוקת הכספים הקואליציוניים: "עיקרון הממלכתיות נשבר בצורה משמעותית"

11 במאי, 2015
האזינו:

שלי התראיינה בתוכנית צבע הכסף עם יואב אביב ברשת ב', והתייחסה להשלכות התקציביות של הרחבת הממשלה וחלוקת הכספים הקואליציוניים. מתוך דבריה:
"אביב: שישה מיליארד ושבע מאות מיליון שקלים (כספים קואליציוניים) זה סכום נאה, סכום ששלוש-ארבע ממשלות יכולות להתהדר בו.
שלי: זה נכון, ובעיקר זה בלתי מובן בגלל הרוב המכריע שראש הממשלה נתניהו קיבל בבחירות האלה. בדרך כלל סכומים כאלה מושגים ע"י הסיעות כשיש סיעה אחת שהיא לשון המאזניים ובלעדיה אי אפשר יהיה להקים ממשלה. כאן כל השותפות הקואליציוניות איתנות בדעתן שהן רוצות להיות שותפות, יש מפלגה מאוד גדולה ובכל זאת יש את הסכומים האדירים האלה שנשפכים. אחר כך אנחנו רואים את הסכומים האלה בוועדת הכספים בהעברות הקואליציוניות. אנחנו רואים את זה שחור על גבי לבן, אפילו קוראים לזה כספים קואליציוניים.
חשוב לי להגיד שאני בטוחה שבין המטרות שהושגו יש גם מטרות טובות. זה ברור לי.
אביב: אחת הבעיות בעניין הזה זו הרחבת הממשלה, עלות המשרדים הנוספים. נכון? זה חלק מהותי בעניין?
שלי: תראה, הבעיה המרכזית היא שהתפיסה בחלוקת הכסף היא לא ממלכתית. הרי מה אנחנו מצפים מהמדינה שלנו, מהריבון? שתהיה איזו תפיסת עולם מגובשת, שתהיה איזו חשיבה מסודרת שמבקשים אותה אפילו בחנות מכולת או בעסק קטן ובינוני, והמדינה היא בטח לא עסק. יש כאן עירוב של חזון, של אתוס ושל עבודה ניהולית טובה. אנחנו מצפים שיהיה איזה תכלול, שיסתכלו על תקציב המדינה, שיראו כמה מוסיפים, מה הצרכים. כאן זה 'חטוף ככל יכולתך'. זה מאוד לא ממלכתי. זה מאוד סקטוריאלי. אז כל סקטור שלפתע התמזל מזלו, עלה בידו להשיג יותר – משיג יותר. וכאן עיקרון הממלכתיות נשבר בצורה מאוד משמעותית.
אביב: לאזרח הקטן שמסתכל מהצד זה נראה סוג של שוחד בחירות של אחרי הבחירות, שמותר לפי חוק. אז למה לא?
שלי: נכון שאני אופוזיציה, ואני אופוזיציה לוחמת שלא חוסכת במילים בדרך כלל, אבל שוחד זה שוחד. לא לערבב. לצערי יש מספיק פוליטיקאים שלקחו שוחד לכיסם. הדין איתם הוא דין פלילי. שוחד זה שוחד. כאן זה נורמות קלוקלות שהושרשו, וזה משבש לחלוטין כל תכנון תקציבי. זה לא מאפשר למדינה להתנהל ולהתארגן בצורה מסודרת, בצורה שבה מסתכלים לא רק על האש שבוערת על הסנדל מתחת לעיניים אלא באמת איזה חזון של מה יהיה עוד חמש, עשר, עשרים ואפילו עוד חמישים שנה."

להאזנה לראיון המלא: