שלי על הנסיגה מפירוק מונופול הגז: "כניעה של ממשלה רופסת לאינטרסים של חברות הגז"

12 במאי, 2015
האזינו:

שלי התראיינה בתוכניתו של גיא זהר ברדיו ללא הפסקה, והתייחסה לנסיגתה של הממשלה מהמתווה לפירוק מונופול הגז. מתוך דבריה:

"שלי: לחברות הגז אין טיעונים משכנעים, אבל יש להן הרבה כסף כדי לשלם לטובי הדוברים, טובי היועצים וטובי הלוביסטים. אני לא מתכוונת ללוביסטים שמסתובבים עם תג במסדרונות הכנסת, אלא ללוביסטים ברמה בינלאומית. וגם לטובי המשפטנים, ושלם להם מתוך בור אין לו תחתית כדי שיפעילו את הלחץ על כל גורם אפשרי, וגם יאיימו בעתירות לבית המשפט אם חלילה תתקבל החלטה של נושאת חן ביניהם. לכן הציבור באופן מאות מעוות חשוף כל הזמן לדמגוגיה, לאינטרסים ולכסף של החברות הפרטיות. אני ממש לא מאשימה איתם. חברה פרטית נועדה להשיא רווחים לבעליה, וכך הם נוהגים. הדבר הטרגי הוא שהממשלה הרופסת והכנועה או משתפת פעולה עם האינטרסים שלהם או לא רוצה לריב איתם או נעלמת לחלוטין. ממשלת נתניהו פשוט לא התעסקה בה.
זהר: נתניהו לא היה קיים בדיון עד שהכריחו אותו לקראת הבחירות, ועכשיו יש איזה צוות. אומרים אנשי חברות הגז או אנשים שמסכימים איתם שאנחנו מבזבזים כל שנה מיליארדים רק בדיון, ושצריך לצאת לדרך.
שלי: נכון, באמת בזבוז זמן מזעזע, אוזלת יד ואימפוטנטיות מוחלטת של הממשלה. מי שבאמת מנהל פה את העניינים אלה חברות הגז. בשתי שנות הכהונה הקודמות של הממשלה, כשהדברים התנהלו לשביעות רצונן, שמעת שתיקה מהדהדת של שר האוצר יאיר לפיד, שתיקה מהדהדת של שר האנרגיה סילבן שלום, שתיקה מהדהדת של ראש הממשלה.
זהר: לא שתיקה, הם פשוט יישרו קו עם ששינסקי וצמח וזרמו.
שלי: הם כאילו לא התעסקו בזה, ונחנו לרגולטורים בלי שום גיבוי לעשות את העבודה. עד שקם הרגולטור שמייצג את האינטרס הציבורי, הפרופסור דיוויד גילה, הממונה על ההגבלים העסקיים, ואמר שהוא לא יכול מקצועית לאשר את הדבר המופרע הזה של מונופול של דלק ושל נובל אנרג'י על כל שוק האנרגיה הישראלי. אין חיה כזו. לא קיים דבר כזה בעולם המערבי.
זהר: אבל הוא עכשיו עזב את הצוות, ויש צוות שבלעדיו המשיך לנהל את המשא ומתן וקיבלו סוג של פשרה שמאפשרת לנובל אנרג'י לשלוט גם במאגר לוויתן וגם במאגר תמר, מאפשרת לתשובה להמשיך ולהיות שותף בשני המאגרים עוד שש שנים וגם אחר כך לא למכור את האחזקות. איך זה יפתר?
שלי: נו, תסביר לי אתה גיא, איפה כאן הפשרה? אין כאן ולו מילימטר אחד של פשרה. הצוות הזה כבר קם כילד לא חוקי בזמן שהיינו עסוקים בבחירות. כן הגיעו לאיזה מתווה שהיו אלמנטים מסוימים, גם מאוד רופסים, של ניסיון לפרק ולו במעט את המונופול, כמו למשל מכר בנפרד בלוויתן. עכשיו, אותו צוות אפילו חזר בו מההסדר הרופס הקודם. מה שאנחנו רואים עכשיו זו כניעה מוחלטת לאינטרסים של חברות הגז. באמת באמת לא קיימת מדינה מערבית שנותנת למונופול פרטי לשלוט במשאב הזה שהחשיבות שלו היא בלתי ניתנת לתיאור.
זוהר: אז לאן את חושבת שצריך ללכת? להלאמה?
שלי: אני לא הצעתי הלאמה אפילו לא בשלב אחד של הדיון. יש גורמים שחושבים שהלאמה זה הפתרון. אני לא נמנית איתם. אני חושבת שהרכבת יצאה לדרך מזמן ואין מצב של הלאמה. באמת הפיתוח נעשה בידי החברות הפרטיות ומגיע להן להתעשר מזה, האלה כמה להתעשר.
היום אנחנו נקיים דיון בכנסת בעניין הזה, בזמן שהצוות יפגע עם חברות הגז. לכנסת יש כאן תפקיד חשוב מאוד לבלום את הממשלה. אני ממש מבקשת מכחלון, מגפני ומדרעי שהציבור הרחב יקר לליבם, לא לעמוד מנגד."

להאזנה לראיון המלא: