שלי על ממשלת נתניהו הרביעית: "כר נרחב ומדהים בשביל האופוזיציה לפעילות פרלמנטרית אפקטיבית בצורה חסרת תקדים"

14 במאי, 2015

שלי התראיינה בתוכנית "לונדון את קירשנבאום" בערוץ 10 זמן קצר לפני השבעת ממשלת נתניהו הרביעית, והתייחסה לממשלה המתגבשת, לאפשרות לשיתוף פעולה עם הקואליציה ולעניינים נוספים.

לדבי הממשלה המתגבשת אמרה: "אני רואה כאן פוטנציאל אדיר. נדב (הכתב הפוליטי נדב פרי) הגדיר את זה היטב. הדרמה שבהצבעה זה דבר שאנחנו לא מכירים, כי בדרך כלל גם בוועדות וגם במליאה הדברים נסגרים קודם ואתה יודע פחות או יותר מי יצביע מה ואיך. אני כבר תשע שנים חברת כנסת. אתמול אני חושבת שזו הייתה הפעם הראשונה בחיי שחוויתי נוכחות של 120 ח"כים במליאה עם דרמה אמיתית. יש כאן פוטנציאל שהוא פשוט פוטנציאל אדיר לאופוזיציה, כי אין מצב ש-61 ח"כים יהיו תמיד שלמים, מאושרים ושמחים בחלקם. לכן יש כאן כר נרחב ומדהים לפעילות פרלמנטרית אפקטיבית בצורה חסרת תקדים ממש."

לגבי אפשרות של כניסת המחנה הציוני לממשלת נתניהו ולגבי שיתוף פעולה עם הקואליציה אמרה: "בפוליטיקה כמו בפוליטיקה אני לא יכולה לשבת כאן ולהתחייב לכן שהדבר הזה לא יקרה. נכון לעכשיו, מאוד לא כדאי שזה יקרה, נגיד את זה בעדינות, כי באמת יש כאן מצב חסר תקדים בהצבעות. אולי לא להקדמת בחירות, אולי לא יהיה צורך בכלל להקדים בחירות. החוק לגבי הצבעות אי אמון שונה לפני שנה, ועכשיו צריך ש-61 ח"כים יפילו ממשלה לא סתם בהצבעת אי אמון, הם צריכים להתכנס סביב מועמד אחד שמקובל על כל חלקי האופוזיציה. אני חושבת שיש כאן הזדמנות פוליטית, כי אני מכירה אדם אחד שגם הרשימה המשותפת וגם ליברמן יכולים להתכנס סביבו, וקוראים לו יצחק הרצוג. יש כאן הזדמנות שחבל להחמיץ.

...

אני לא רוצה לצעוק סתם גוועלד כי אני באופוזיציה. חברתית יש כאן כמה מינויי שרים שהם מוצאים חן בעיניי. הם יכולים לעשות את זה טוב. אתמול, סתם לדוגמה, דיברתי עם ליצמן, שאתם קראתם לזה סוג של תרגיל שהוא לא שר אלא רק יושב במשרד. הוא דיבר איתי על הרצון העז שלו והמטרה שהוא שם לפניו לסיעוד לכל, חוק סיעוד שיתן טיפול סיעודי לכל קשיש באשר הוא בין אם הוא עני ובין אם הוא עשיר, דבר שלא קיים היום בישראל וזו חרפה. אם ליצמן יוביל את הדבר הזה, אני מהאופוזיציה אחזק אותו. לכן יש לנו כאן הזדמנות לתמוך ביוזמות טובות, גם של כחלון, גם של חיים כץ, של כל אדם שיוביל מהלך חברתי שהוא נכון, להצביע בשבילו מהאופוזיציה. והיה ונתניהו יהפוך לפתע לשוחר שלום אחרי שהוא חזר בו אפילו מנאום בר אילן, אנחנו גם בו נוכל לתמוך באופוזיציה. והיה ונהיה על סף הסכם שלום אמיתי, אני בטוחה שאנחנו נבדוק את מהלכינו מחדש. אני רואה את זירת המאבק המרכזית דווקא לא בסדר היום החברתי, שהוא מאוד יקר לליבי, כי אני כן רואה כאן שרים חברתיים בתוך הקואליציה הזו. אני רואה מערכה מאוד קשה על שלטון החוק, על בית המשפט העליון, על הפרקליטות, על מבקר המדינה ועל כל מוסדות שלטון החוק שהיו לצנינים בעיני חלקים גדולים מידי בקואליציה הזו. להערכתי זו תהיה זירת הקרב שלנו."

לצפייה בראיון המלא: