שלי בערוץ הכנסת: "יש כמה שרוצים אופוזיציה אוטומטית, אבל אופוזיציה כזו לא זוכה לאמון"

22 במאי, 2015

שלי התראיינה בתוכנית "המשחק המרכזי" עם אטילה שומפלבי בערוץ הכנסת, והתייחסה לעניינים הפוליטיים שעל סדר היום. מתוך דבריה:

"שומפלבי: אני לא בטוח שאת אוהבת את התיאור של אופוזיציה שיש בה סדקים בגללך.

אני דוחה על הסף את הקביעה הזו ואני אפילו רואה בה צביעות מסוימת. כשהייתי יו"ר אופוזיציה ואמרתי שמהאופוזיציה  ניתן רשת ביטחון מדינית לנתניהו, וכל מהלך מדיני שיעשה, למרות שידענו ביננו שזה חרטא, כל מהלך מדיני שיעשה – יש לו את האצבעות שלנו. אנחנו ניתן לו רשת ביטחון מדינית, הוא יכול להגיש בטוח. למה כשאדם כמוני, שזה הלחם והחמאה וכל השקפת עולמי, שהיא חברתית, שאומרת שאם יהיו דברים חברתיים טובים אנחנו נהיה רשת ביטחון חברתית – למה אז זה לא מובן? אגב, רוב האנשים מבינים בדיוק מה אני אומרת. הרוב המכריע שלה הסיעה שלי חושב בדיוק כמוני. יש כמה שרוצים אופוזיציה אוטומטית שמתנגדת לכל דבר. אני אומרת לך שאופוזיציה שמתנגדת לכל דבר לא זוכה לאמון.
שומפלבי: אין לי בעיה ברמה העקרונית, כשאת אומרת שאם יש משהו חברתי-כלכלי שמתאים להשקפת עולמך את תצביעי כדי לקדם את זה. יש בעיה שבשבוע הראשון של האופוזיציה, כשכולם מנסים להפיח רוח חיים באפוזיציה הלא מלוכדת, אז באה ואומרת שאת יכולה לעשות מה שבא לך. זה מוציא את האוויר. זה מוציא גם מיצחק הרצוג את כל המנהיגות שהוא מנסה לגבש.
שלי: יש לי הפתעות בשבילך. בוז'י מסכים איתי. דיברנו על זה והוא רואה את הדברים בדיוק כמוני. אני חושבת שביטאתי כאן באמת את השקפת עולמה של מפלגת העבודה, ויש אחדות דעים בעניין הזה.
שומפלבי: הוא הסכים עם המכתב שהוצאת? הוא אמר שטוב שעשית את זה מאחורי הגב שלו או מעל הראש שלו?
שלי: אתה יודע מה? בוא נדבר על המייל שהוצאתי. אני מוציאה בכל סוף שבוע ניוזלטר לפעילים. אני משרטטת את הקווים של מה שהיה, של מה שיהיה. אני עושה את זה כבר קרוב לשמונה שנים כל שבוע כמו שעון. שם אמרתי שעכשיו אחרי שהתאוששנו בואו נשרטט את המפה. שרטטתי את זירות המאבק. אמרתי שבסדר היום המדיני מדובר בממשלה זוועתית, קיפאון משמעותו הסלמה, אנחנו צפויים לבידוד בינלאומי. לצערי לא יהיה לנו הרבה במה להושיע. בסדר היום האזרחי והדמוקרטי יהיה לנו קרב קשה עם הממשלה הזו, וכאן אנחנו כן יכולים להשפיע ולמנוע צעדים מסוכנים. בסדר היום החברתי, יש כמה וכמה שרים בממשלה הזו שיש לנו איתם הרבה במשותף ושם, למען הציבור, כשהם יעשו דברים טובים אנחנו נתמוך בהם. איך לקחת את האמירה הכל כך זהירה והכל כך מדויקת הזו ולהפוך אותה ל... אני מבינה שאתה כתב ופרשן פוליטי, אטילה, ואני גם מזדהה עם הרצון שלך לייצר כאן כותרת פוליטית, אבל תאמין לי שאין כאן ולו שמץ של כותרת פוליטית פנימית. שוב אני אומרת, יש אחדות דעים אצלנו שכך ננהג.
שומפלבי: אני לא צריך לחפש הרבה. את לא מגיעה לישיבת הסיעה, ויוצרת סדקים. אחר כך את עושה את המכתב הזה. רואים אותך במליאה מסתודדת עם בנימין נתניהו. כולם אומרים שאת חייבת להיות בממשלה כדי להיות שרה בשביל להתמודד על ראשות מפלגת העבודה וראשות הממשלה. יש כאן המון אלמנטים שמתחברים פוליטית, שאומרים ששלי יחימוביץ' לא תמימה.
שלי: קודם כל, הם מתחברים אצלך פוליטית כי הראייה שלך היא פוליטית. הראייה שלי היא מאוד עניינית. כל דבר לגופו. חלק גדול מהחיים הפוליטיים שלי, מהעבודה שהצלחתי לחוקק 46 חוקים, הוא היכולת לייצר לטובת הציבור בישראל בריתות. אני חושבת שאני האחרונה שצריכה להוכיח את הדבקות שלה באופוזיציה גם במחירים אישיים. לא הסכמתי ללכת עם ברק לממשלה למרות שיכולתי בשלב מאוד צעיר בקריירה שלי להיות שרת תמ"ת. לא הסכמתי להיכנס לממשלת נתניהו למרות שהוא הציע הצעות מרחיבות.
שומפלבי: אז למה כולם חושבים שיש לך ציר חשאי עם נתניהו?
שלי: אני לא יודע למה כולם חושבים. אני יכולה להגיד לך את האמת, ואני מצפה ממך להאמין לי כי אני אומרת את האמת. היו לי שתי שיחות עם ראש הממשלה בנימין נתניהו מאז הבחירות, אפילו בשנה האחרונה. שתיהן היו לעין המצלמות באולם המליאה. מעבר לאותן שתי שיחות, שהן שיחות נימוס – אני רואה את ראש הממשלה, אני לוחצת את ידו, אני משוחחת איתו. הוא יריב אידיאולוגי הכי מר שלי, ואני המצאתי את הביטוי 'תהום פעורה ביננו', הוא יריב אידיאולוגי מר אבל הוא ראש הממשלה שלי. אני לא עוברת לידו ויורקת, אלא עוברת לידו ומשוחחת איתו. שתי הפגישות האלה שכל אחת נמשכה כמה דקות היו לעיני כולם, עם עוד אנשים מול המצלמות. אני מצהירה ומתחייבת כאן שמעבר לשיחות האלה, שפשוט היו תמימות לחלוטין ותועדו לעיני המצלמות עם עוד 118 ח"כים, מעבר לזה לא היה לא שיחה, לא טלפון, לא מסר, לא בעקיפין, לא במישרין, כלום, כלום."

לגבי הסרט "הרצוג" על קמפיין הבחירות של המחנה הציוני, שחלקו הראשון שודר השבוע בערוץ 10, אמרה:

"שלי: ענת (גורן, יוצרת הסרט) היא בחורה מאוד מוכשרת וחכמה, ולו זה היה תלוי בי לא הייתי נותנת לה להסתובב במטה כי אני יודעת שהיא מוצאיה מתחת ידיה דברים מאוד חזקים. היא פשוט בחורה מוכשרת. אני מקווה שהיא לא תכעס עלי, אבל ניסיתי למנוע את הדבר הזה ולצערי לא צלח בידי.
שומפלבי: מה שאנחנו ראינו מול המצלמות, ידעת את כל זה בקמפיין? שאין קמפיין, שהניהול מבורדק, שאין צוות מקצועי ראוי, שהמסרים לא ברורים?
שלי: אני סיימתי לראות את הכתבה עם חיבה כלפי בוז'י. זו האמת.
שומפלבי: מישהו אמר לי שהציבור חש רחמים וזה הכי גרוע.
שלי: לא, לא חשתי רחמים. לפני שהבנתי שהובערה כאן מדורה מאוד גדולה, באופן אותנטי אני אומרת לך חשבתי שהוא יצא אנושי וכן. הכתבה הזו היא כתבה קשה, אבל תצמיד מיקרופון לכל אדם ואין אדם...
שומפלבי: אבל בהתנהלות, בקמפיין, ברגעים של הלחץ – פה הוא נבחן. ראינו אותו ברגעים של לחץ, וראינו את ההתנהלות של הרצוג פתאום.
שלי: בוא נתערב עכשיו. אני לא יודעת, אבל אני מוכנה להתערב שאם היית מצמיד מיקרופון לבנימין נתניהו במהלך הקמפיין היית מקבל דברים הרבה יותר מחרידים. מה שאני מנסה להגיד לך שאדם שהוא לא לעין המצלמות והוא מרגיש טיפה יותר משוחרר, כל אדם, כל אדם, גם אני, גם אתה – יוצאים דברים שהם מחוץ לדבר הזה שאתה מכנס את עצמך ומדבר אל המלצמה."

לצפייה בראיון המלא: