שלי במליאה: "ממשלה שנבחרה בקולות הציבור מועלת בציבור ויוצקת מים על ידי תשובה"

26 במאי, 2015

שלי נאמה במליאת הכנסת, והתייחסה להתפטרותו של הממונה על ההגבלים העסקיים הפרופ' דיוויד גילה. במסגרת הנאום, קראה לשר הכלכלה שישב באולם, ח"כ אריה דרעי מש"ס, לבקש מגילה לחזור בו. השר דרעי אמר שהוא מסכים עם שלי בעניין, שכבר עשה כן ושהוא משקווה שגילה אכן יחזור בו.

לצפייה בנאום המלא ובחילופי הדברים עם השר דרעי:

תוכן הנאום:

אדוני היושב ראש, חברי חברי הכנסת,
אני רוצה לנצל את העובדה שהתאפשר לי לדבר כאן ולהפנות קריאה לממונה על ההגבלים העסקיים, הפרופ' דיוויד גילה, ולבקש ממנו – פרופ' גילה, אנא חזור ממך ואל תתפטר מתפקידך. מדובר בפצצה, באירוע מאוד קשה לציבור הישראלי. העובדה שבכיר הרגולטורים העוסקים בגז הטבעי, הבכיר שבהם, המיומן שבהם, המקצועי שבהם, החשוב ביותר מבחינת תחום העיסוק שלו, הוא הממונה על פירוק ההגבלים העסקיים והמונופולים, הגיעו מים עד נפש ואין לי מילים יותר עדינות אלא להגיד שגורש במקלות. למה? מה חטאו? חטאו היה שהוא התעקש לגונן על האינטרס הציבורי ועל כך שלא יהיה מונופול על כל מאגרי הגז של מדינת ישראל, שיוחזק בידי נובל אנרג'י ותשובה.
היום אחרי שניתן גזר הדין במשפט אולמרט, זה הזכיר לי ידיד שלי – החשב הכללי באוצר לשעבר, הפרופ' ירון זליכה, שגם הוא חשף שחיתויות וגם הוא היה אצבע בעין למערכת מושחתת. עליו אמרו שהוא אקסצנטרי וכל מיני השמצות שמקובל להשמיץ בהם אנשים שעומדים על דעתם ויוצאים נגד המערכת. אבל דיוויד גילה אפילו לא אקסצנטרי. הוא אדם כל כך מתון, כל כך נעים הליכות, כל כך זהיר, כל כך פשרן. על זה היו לי עימותים כל הזמן, על הפשרנות שלו. ובסוף האו הבין שגם הוא, עם כל פשרנותו, לא יכול לאפשר את המונופול הזה. הוא הבין שמונופול על הכל - על יוקר המחייה, על העצמאות האנרגטית שלנו, על התעשייה, על התעסוקה, על הכל – מונופול כזה לא יכול להישאר בידיים פרטיות. הוא הציע מתווה. מתווה פשרני, מתווה רך. אבל גם זה היה יותר מידי בשביל הציבור ופחות מידי בשביל תשובה ובשביל נובל.
מה לא עשו לו. דה-לגיטימציה מוחלטת בסיוע אותה מערכת משומנת של ברוני הגז שיש להם הכל. יש להם את ערכי הדין הטובים ביותר, בשעות ללא גבולות ובתשלום ללא גבולות. את היח"צנים, את המדרכים, אם המומחים מטעם ולצערי גם את הממשלה שלנו שמשתפת איתם פעולה. אותה ממשלה שנבחרה עכשיו בקולות הציבור, מועלת באמון הציבור ויוצקת מים על ידיהם של תשובה ושל נובל אנרג'י.
אני חייבת להודות, אכן, בואו נודה, יש לחצים אמריקניים על הממשלה. זה לא סוד. כל מי שמעורב בסיפור הזה יודע, הוא כבר קיבל את הטלפונים שלו. אבל אני שואלת, באמת, ראש ממשלה שנסע לקונגרס על הראש של נשיא ארה"ב הברית, האדם החזק ביותר בעולם – ברק אובאמה, והכניס לו אצבע בעין, ולא סופר את הממשל האמריקני, מתי שנוח לו, לפעמים הוא כן צועד צעד אחד אחורה – כאן הוא נסוג בקלות שכזו? כאן הוא נסוג ומוותר על הכל? איפה העמידה לפני הלחצים מבחוץ? למה כאן היא פתאום נעלמת?
לכן אני חושבת שזה יום רע מאוד לציבור בישראל. אני אנצל את העובדה שנמצא כאן שר הכלכלה, אריה דרעי, שהממונה על ההגבלים העסקיים הוא בתחום משרדך. אני מבקשת ממך, קרא לו היום אלייך. מדובר באיש טוב, איש סולידי. קרא לו אלייך, תשמע אותו. תבקש ממנו לחזור בו מהתפטרותו. אי חושבת שתצא נשכר מכך, ובעיקר הציבור יצא נשכר מכך.