שלי על התפטרות גילה: "הציבור צריך להרים את גילה על נס ולהוות משקולת נגד ללחצים של גורמים אינטרסנטיים וגורמים שבזים לציבור"

27 במאי, 2015

שלי התראיינה בתוכנית "חשבון פתוח" עם העיתונאי צבי זרחיה בערוץ הכנסת, והתייחסה להתפטרותו של הממונה על ההגבלים העסקיים, הפרופ' דיוויד גילה, ולהשלכות שיש למהלך על המאבק לפירוק מונופול הגז. מתוך דבריה:

"שלי: אני חייבת להגיד שאני בשוק. מדובר בפצצה ממש, ובבשורה מאוד רעה לצערי לציבור הרחב. מדובר בבכיר הרגולטורים שמופקד על הגז, יש עוד כמה.

זרחיה: מדובר בעצם ברעידת אדמה.
שלי: ממש ככה. אין לי מספיק סופרלטיבים כדי להגיד כמה זה חמור. פרופ' דיוויד גילה הוא סופר מקצוען. הוא אדם מאוד סולידי ומאוד לא קיצוני. אגב, לי היו לא מעט עימותים איתו על רקע זה שהוא כל כך סולידי. גם המתווה שהוא הביא לאחרונה נראה לי  לא מספיק קיצוני. מדובר באדם מקצוען, חף משיקולים פוליטיים, שהוביל את כל מערכת הרשות להגבלים עסקיים למקומות מאוד טובים ואמיצים. בעצם הוא היה המגלור שגונן על הציבור מפני האינטרסים של נובל אנרג'י ושל דלק.
זרחיה: מה רצה למעשה דיוויד גילה ומה יקרה בסוף?
שלי: דיוויד גילה בתחילת הדרך התכוון להעניק את אותו הסדר כובל לנובל אנרג'י ולדלק. כך, בעצם לצערו, הוא הודה שמדובר במונופול, שזה חורה לו, שזה לא טוב. הוא התכוון לצערו לאפשר להם לפעול כי הוא חשב שאין ברירה והוא יתנהל איתם שנים בבתי משפט. ואז, אפילו הוא, אותו אדם פשרן וסולידי, הבין שזה בלתי אפשרי, שלא יכול להיות שנפקיד את אוצרות הטבע המדהימים האלה, שאחראיים לכל כך הרבה תחומים במדינה – תעשייה, תעסוקה, עצמאות אנרגטית, הכנסות המדינה, יוקר המחייה – שנפקיד אותם בידיים של תשובה. ואז הוא התחיל לייצר מבנה שכן ייצר איזו יציאה הדרגתית מלוויתן, מתמר, מכר בנפרד, איזה ייצוב המחירים ברמה הנוכחית. מבנה מאוד פשרני, אבל גם זה היה יותר מידי בשביל הציבור בעיני נתניהו ושותפיו, בוודאי בעיני חברות הדלק, והם הצליחו פשוט למרר את חייו עד שהם גרשו אותו במקלות. זה התחיל בחוסר גיבוי, ונגמר בהשתלחות מטורפת ושיתוף פעולה של אתם גורמים פרטיים שמחזיקים בגז שלנו ושל גורמי ממשלה בישראל. היום אנחנו מקבלים את התוצאה המצערת הזו. אני ממבקש מבקשת לנצל פה את ההזדמנות ולבקש – פרופ' דיוויד גילה, אנא, אל תתפטר כי אנחנו זקוקים לך.
זרחיה: בעצם הממשלה נכנעה כאן ללחצים האגרסיביים של טייקוני הגז.
שלי: נכון. הופעלה כאן מערכת מאוד משומנת. ברגע שמערכת כזו מתחילה לפעול, נורא קשה להפריד בין אמת ובין שקר, כי הם מחזיקים בידיים שלהם כל כך הרבה משאבים, את מיטב עורכי הדין המצוינים ביותר, שהם שופכים עליהם כסף בלי הגבלה, את מיטב היחצנים, המתדרכים, המומחים מטעם שכל הזמן מתדרכים עיתונאים וצריך להיות עיתונאי עם חוט שדרה כדי לעמוד בפני הלחצים האלה. אצלכם בדה-מרקר יש את אבי בראלי, שבאמת מתמיד ומסקר את הנושא בעקביות רבה, ויש לו כבר מספיק ניסיון וידע כדי לא לקנות כל סיפור שנותנים לו. לתקשורת יש כאן חשיבות עצומה, אבל גם התקשורת מאוד תלויה באותם גורמים. אז אתה מקבל לחץ מאוד אינטנסיבי, וגם אינטרסים של שרים בממשלה שמחוברים לאותם גורמים. כאן צריך להגיד ביושר, יש גם לחצים אמריקאיים לטובת נובל אנרג'י, אבל אני שואלת – אותו ראש ממשלה שהלך על הראש של נשיא ארה"ב ברק אובמה, ונאם בקונגרס, ותוקע אצבע בעין לאמריקאים, כאן הוא מתקפל? כאן, דווקא באינטרסים הכלכליים של מדינת ישראל?
זרחיה: נתניהו אמר בישיבת סיעת הליכוד שכל הגורמים המקצועיים תמכו במתווה ורק דיוויד גילה התנגד.
שלי: אני לא יודעת למי הוא קורא גורמים מקצועיים. יו"ר רשות החשמל מתנגדת למתווה. המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, אבי ליכט, מתנגד למתווה. כל מיני מינויים מטעם, כמו יוג'ין קנדל מטעם נתניהו ומנכ"לית המשרד לאנרגיה מטעם שר האנרגיה הקודם, מייצרים איזו חזית לכאורה נגד פירוק המונופול.
...
אני חושבת שהציבור צריך למחות לדיוויד גילה כפיים, להרים אותו נס, ולהוות כאן משקל נגד לאותם לחצים של גורמים אינטרסנטיים וגורמים שנבחרו ע"י הציבור אבל בזים לציבור.
זרחיה: לסיום, ניתן עוד לעשות משהו או שההתפטרות שלו סתמה את הגולל על פירוק המונופול ושמירה על האינטרס הציבורי?
שלי: קודם כל, אני מקווה מאוד שהוא יחזור בו מהתפטרותו, אבל בוודאי שאפשר לעשות משהו. אוי ואבוי לנו אם נרים ידיים בתבוסתנות. זו זירה שהיא מאוד מורכבת. היא מתפרשת על פני מיסוי, פירוק מונופול, פיקוח על מחירים. יש המון זירות שזה מתרחש, וכאן הציבור משחק תקפיד דרמטי כפי שהציבור שיחק תפקיד דרמטי בששינסקי הראשון. אני קוראת כאן לכל השרים החברתיים בממשלה הזו, ובהחלט יש שרים חברתיים בממשלה, שיבינו שזה הנושא החשוב ביותר, יותר מכל דבר אחר, ישפיע על יוקר המחייה, ישפיע על תעסוקה, ישפיע על גורל אזרחי ישראל. שיעמדו איתן ולא יאפשרו למונופול המפלצתי הפרטי הזה להמשיך ולהתקיים."