"הממונה על ההגבלים העסקיים גורש במקלות כיוון שעמד על זכויותיו של הציבור"

25 במאי, 2015

שלי התראיינה בתכונית "תוכנית חסיכון" בערוץ 2 בהנחיית קרן מרציאנו וביחד עם יו"ר התאחדות התעשיינים, שרגא ברוש, והתייחסה להתפטרותו של הממונה על ההגבלים העסקיים ולהתפתחויות האחרונות במאבק על מונופול הגז. מתוך דבריה:

"מרציאנו: הממונה התפטר בגלל שדעתו לא התקבלה מול עמדת נציגים מקצועיים. אז רק הוא צודק וכל השאר טועים?

שלי: יש כאן התנהלות שהיא בלתי סבירה ולא מתקבלת על הדעת. הממונה על ההגבלים העסקיים הוא הממונה על כך שלא יהיו מונופולים. הוא הרגולטור הראשי. לא במקרה ניתנו בידיו הסמכויות לתת פטור להסדר כובל או לא לתת פטור, ולכן ההליכה שלו הביתה אחרי מתווה מאוד מתון שהוא היה שותף לגיבוש שלו, מתווה שממש לא היה מחולל כאן מהפכה אבל היה מאפשר איזה פירוק הדרגתי של המונופול, אני חושבת שזו ממש קטסטרופה מבחינת הציבור. הוא בעצם גורש במקלות בגלל שהוא עמד על זכויותיו של הציבור."

באשר לטענתו של שרגא ברוש שהדיון על המונופול מעכב את הזרמת הגז למפעלי התעשייה אמרה: "אני מאוד מזדהה עם שרגא. שרגא רוצה שיגיע גז למפעלים, ובצדק רב. זה גם מה שאני רוצה יותר מכל, אבל אין קשר בין הדברים. יש מספיק גז במאגר תמר עוד לפני שהגענו ללוויתן, וזה לפי הדו"חות של ישראמקו, ל-15 שנים קדימה. הסיבה שהגז מתעכב לא קשורה בכלל לדיון על המונופול. היא קשורה בכך שחברות הגז לא הניחו כפי שהן התחייבו על פי החוזה איתן צינור שני בתמר. הממונה על הנפט היה צריך לכפות עליהן לעשות את זה. יש בידיו אלף סנקציות, אפילו שלילת רישיון. לכן יש כאן התרשלות, אי ציות לחוק. יש גז מספיק ל-15 שנה למפעלים וכל הסיפור של הדיון על המונופול אין בו בהילות והוא לא קשור לזרימה של הגז למפעלים."

לצפייה בראיון המלא: