שלי מברכת את חיים כץ לרגל כניסתו לתפקיד שר הרווחה: "המילה 'ראוי' היא קטנה מידי. מביא איתך איכויות חסרות תקדים"

9 ביוני, 2015

שלי בירכה בישיבה מיוחדת של ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת את השר חיים כץ לרגל כניסתו לתפקיד שר הרווחה, וגם את יו"ר הוועדה החדש חבר הכנסת אלי אללוף לרגל כניסתו לתפקידו. לצפייה בדבריה המלאים:

התוכן המלא:

שלי:
אדוני שר הרווחה, אני באתי לכן להודות לך על שש שנים – שש שנים? – כיו"ר וועדת העבודה, הרווחה והבריאות
השר חיים כץ:
180 חוקים בקריאה השנייה והשלישית. אם להסתכל על התקנות ועל הוראות השעה, 180 חוקים שנגעו בכל האוכלוסיות הכי חלשות והכי מוחלשות, צה"ל, הבריאות.
שלי:
ממש. כשאומרים לדאוג לדל ולחלש, ליתומים ולאלמנות כמטפורה, אז אני חושבת שלקחת את המטפורה הזו ותרגמת אותה לשפת המעשה באמת ביבול חסר תקדים, מרשים ומפואר של חקיקה לטובת החלשים ביותר, לטובת האנשים העובדים, לטובת החולים, לטובת הנזקקים כדי לייצר יותר שוויון במדינה שלנו. זו משאת נפשנו.
מידי פעם הסתכלתי עלייך ובכל פעם מחדש לא האמנתי שתצליח להודות בפרץ, ליישם ולתרגם את הצדק לשפת המעשה, כי הלחצים הפוליטיים היו כל כך גדולים. נכון שלפעמים לא הצלחנו. למשל, הגבלת שכר הבכירים שכבר הצלחנו להגיע לרוב בוועדת השרים לחקיקה שיתמוך, בא ראש הממשלה והטיל את כל כובד משקלו כדי לעצור. אבל ברוב הפעמים כן הצלחת, וזו הדוגמה הקלאסית לחיבור בין כוח פוליטי לבין שירות הציבור. לקחת כוח פוליטי ולתרגם אותו לטובת הציבור זו התכלית של המעשה הפוליטי. כוח פוליטי לא לשם כוח פוליטי, אלא לשם שירות הציבור שאין לו לוביסטים, אין לו פה ואין לו נגישות לכנסת. את כל אלה ראית לנגד עיניך.
היית שותף שלי להמון חוקים. הצלחת לעצור את תוכנית ויסקונסין, זה היה דבר שהוא בלתי נתפס בכלל, ולאגד את חברי הכנסת מכל סיעות הבית – קואליציה ואופוזיציה.
השר חיים כץ:
תשמעי, כשאני אכתוב פעם סרט מה היה בחדרי חדרים, ומה אמרו לי ואיך התנהגתי...
שלי:
אז אנחנו יודעים את זה, ועקבנו אחריך. אני רוצה לאחל לך הצלחה עצומה בתפקידך, בכהונתך כשר. אני חושבת שהמילה "ראוי" היא קטנה מידי, כי באמת אתה מביא איתך איכויות חסרות תקדים, יכולות, כוח וידע עצום בתחום. אני רואה בתקנות האלה ובהסכם שמובא עכשיו, סתם איזה – לא סתם, יש לזה חשיבות עצומה, בחלק מזה אנחנו קשורים גם בחקיקת הפיילוט של אפשרות שהקשיש הסיעודי יקבל את הכסף ישירות בלי מתווכחים – אבל אני רואה בזה, באמת, עם כל החשיבות של התקנות האלה מן מתנה ראשונה קטנה לדברים הגדולים שעוד יבואו. יש משימות מאוד כבדות. בעיני, בראש ובראשונה להגן על קופת הביטוח הלאומי מזרועות האוצר שמבקש לנכס אותה לעצמו ולהשתמש בה כפרה חולבת ליצירת מזומנים תוך הפקרת כל העתיד האקטוארי של המבוטחים, ועוד כהנה וכהנה משימות גדולות.
אני מאחלת לך המון בהצלחה. אני באופוזיציה, אתה בקואליציה. אני מתחייבת פה בשמי ובשם חברי שנמצאים כאן לתת לך את כל הגיבוי האפשרי למהלכים לטובת הציבור.
השר חיים כץ:
כמו שהיה בעבר.
שלי:
באמת תודה גדולה גדולה גדולה על כל מה שעשית ועל כל מה שתעשה.
יו"ר ועדת העבודה, הרווחה והבריאות הנכנס, חבר הכנסת אלי אללוף, אני מאוד שמחה שאתה פה. אתה מביא בכנפיך אתוס מאוד מגובש וניסיון עשיר ועצם. באמת, אני לא יכולה לחשוב על איש מתאים ממך לעמוד בראש הוועדה הזאת. גם כאן, המון המון בהצלחה. זו הוועדה הכי חשובה בכנסת, אז נאחל לך הצלחה גדולה.