שלי ברדיו קול ברמה: "מאמינה שעל אף השוני הגדול עם המפלגות החרדיות, אפשר לייצר שיתוף פעולה לטובת הציבור כולו"

11 ביוני, 2015
האזינו:

שלי התראיינה בתכונית פילפוליטיקה עם יעקב ריבלין ואבי בלום ברדיו קול ברמה, והתייחסה לפרשת אורן חזן, לאורך ימיה של הקואליציה, לשיתוף פעולה עם המפלגות החרדיות ולנושאים נוספים.

על האפשרות לבטל את ההחלטה לתת קיזוז לאורן חזן אמרה: "אני חושבת שכבר עשיתי את שלי. הביקורת שלי, שהפגנתי גם כלפי חוץ באופן יוצא דופן, גרמה לזה שהתקופה הזו לא תהיה עד אינסוף. בוז'י כבר דיבר על שבועיים בלבד. אני לא עומדת כאן עם שוטים ועם עקרבים. אני אמרתי את שלי ואני חושבת שיש הזדהות מאוד גורפת עם העמדה שלי, והרמת גבה מאוד גדולה לצעד הזה. זה שאורן חזן מתקבל בכבוד במרכז הליכוד – אני לא רוצה להכתים את כל חברי מרכז הליכוד, ואני בטוחה שעל כל אחד שחיבק אותו והצטלם איתו היו עשרה שישבו בחוסר נוחות ולא ניגשו למצלמה, אבל זה הטבע של תקשורת שהיא מצלמת את הרגע הזה, כי הוא באמת יותר מעניין ובאמת מביא להרמת גבה. אני בטוחה שגם אנשי הליכוד, אני יודעת, שהם מרגישים מאוד רע עם הדבר הזה."

על אורך ימיה הצפוי של הקואליציה אמרה: "אכן קואליציה קטנה, אכן רק 61 חברי כנסת. זה היה יכול להיות שאם חבר כנסת אחד מתנדנד זה היה מגיע כמעט לשוויון, אבל לצערי בא הקיזוז הזה. ואכן לאף אחד מהמרכיבים שלה אין אינטרס לפרק את החבילה. דווקא האופוזיציה שאני חברה בה היא הרבה יותר שסועה מבחינה אידאולוגית. למשל, מה לי ולאיווט ליברמן, רק לדוגמה. לכן, נכון, אתם צודקים, יש תוחלת חיים מסוימת לממשלה הזו, אבל אי אפשר להחזיק לאורך זמן להחזיק ממשלה שנשענת על רוב של 61, כי כל ה-61, למרות שאולי לפעמים הציבור מפקפק בזה שמדובר בבני אדם, אבל הם בני אדם – והם בני אדם עם אמביציות, רצונות, גחמות, כבוד ודרישות. מתוך ה-61 האלה אין שום ספק שיגיע רגע ספציפי, הוא יהיה או אידיאולוגי או אמוציונלי, שבו מישהו אחד או שניים או יותר יגידו 'עד כאן', ואז תתחיל המהומה. אנחנו נראה את התהליך הזה קורה. אם אכן הממשלה הזו תישאר על 61 מנדטים, אנחנו נראה את זה בהתחלה על איזה חוק לא חשוב, אחר כך על חוק קצת יותר חשוב, אחר כך בהצבעת אי אמון תהיה היסטריה כי לא יצליחו לגייס את האנשים. זה תהליך של החמרה שאנחנו עשויים לראות אותו. האם הוא יקרה? אני לא יודעת."

בנוגע לשיבוצה בועדות הכנסת ולטענה שביקשה להיות חברה בוועדת החוץ והביטחון כדי לצבור ניסיון מדיני אמרה: "קודם כל, יש לי ניסיון. אני בקיאה מאוד בתחום המדיני-בטחוני. כבר שמעתי את הסברה הזו. ההסבר הוא הרבה יותר פשוט וארצי. אני בכל מקרה בוועדת הכספים מתכוונת לשבת ולקחת חלק בדיוני התקציב. בכל מקרה, למשל אתמול, הייתי בוועדת העבודה והרווחה בדיון מאוד חשוב על הרפורמה בבריאות הנפש שאני מנסה או לשפר אותה או למנוע אותה, ובוועדת החוקה, חוק ומשפט על סוגיית שביתת הפרקליטים. הכלים הפרלמנטריים שיש לי הם מאוד משוכללים ואני יודעת לעבוד איתם. חשוב לי להסביר משהו, בכל ועדות הכנסת אפשר לפעול. ועדת החוץ והביטחון היא הועדה היחידה שבה אי אפשר להגיע אליה ולהשתתף בה אם אתה לא חבר מן המניין. זו הסיבה שביקשתי ספציפית להיות חברה בוועדה הזו."

באשר לתמיכתה בהעלאת קצבאות הילדים אמרה: "כן אני בעד העלאת קצבאות הילדים. אני לא יודעת לאיזו רמה ומה יהיה הסיכום, אבל אני בעיקרון מאוד בעד. בתקופה של הקיצוץ הגדול בקצבאות הילדים, הכי אכזרי והכי חד צדדי והכי קשה שהגדיל את שיעורי העוני, זה היה ב-2003-2004 כשנתניהו היה שר אוצר, ואז הייתי עיתונאית עדיין, התנגדתי לזה מאוד כעיתונאית. הפעם הבאה היה כשיאיר לפיד היה שר אוצר וגם אז התנגדתי לזה בחריפות. אני חושבת שקצבאות הילדים זה מכשיר סוציאלי ראשון במעלה מאין כמותו להקטנת אי השוויון ולהעניק ניסיון לפחות לשוויון הזדמנויות בין כל ילד שנולד כאן. אני בעד העלאת הקצבאות ואני בהחלט אתמוך בזה."

להאזנה לראיון המלא: