שלי על דרישת חברות הגז לעיכוב פיתוח לוויתן: "העובדה שחברות הגז מתמקחות על מועד פיתוח לווייתן – ראיה חותכת לשיקריות הטיעון כי הכניעה להן נועדה לפתח מהר את המאגר." קוראת לכחלון ולדרעי לקחת לידיהם בחזרה את הסמכויות שויתרו עליהן

16 ביוני, 2015

שלי: "המבוכה סביב דחיית ישיבת הקבינט, ויתרה מכך – דרישת החברות לדחות את פיתוח לווייתן למרות שלל ההטבות המופקרות שקיבלו -  סטירת לחי מצלצלת נוספת לנתניהו וראיה ברורה לכך כי יצירת התחושה הפיקטיבית כאילו דחוף לפתח את לווייתן ולכן כדאי לוותר על תחרות – הייתה שיקרית מראשיתה.
חוק הנפט קובע באופן חד-משמעי את חובתן של חברות הגז לפתח את המאגרים, ומקנה לממשלה כלים רבי-עוצמה כדי לאלץ אותן לעשות זאת במידה והן מתמהמהות - עד כדי נטילת הזכיון והענקתו לאחר.
במקום לחייב את החברות לפתח את מאגר לוויתן כפי שהתחייבו, במקום לחייב אותן להניח את צינור הגז הנוסף לתמר בהתאם להוראות החוק - נתניהו נכנע לכל דרישותיהן. לא רק שהוא לא מפרק את המונופול, לא רק שהוא לא מפקח על המחירים - כעת הוא אף נסוג לאחור, ומוותר על הישגים שכבר נעשו בעבר לגבי מיסוי הוגן של החברות, שמירת חלק מהגז לצרכי המשק הישראלי וחובות פיתוח המאגרים.
החלטתו האומללה של נתניהו למחוק ולבטל את הישגי הרגולטורים מביאה אותו כעת להתקפלויות נוספות שאפילו הוא לא העלה על דעתו, כמו דחיית ההישג הפעוט של  פיצול מאגרי כריש ותנין. סופו שגם יגורש מהעיירה בלי גז, וגם יאכל את הכריש והתנין המסריחים.
שלי קוראת לשרים כחלון ודרעי לחזור בהם מההחלטה שלא לעסוק בענייני הגז הטבעי, ליטול בחזרה את סמכויותיהם ולהביא להסדרה תחרותית של משק הגז הטבעי, לשווקו במחיר הוגן, ולחלוקה צודקת של ההכנסות ממכירתו."