"חברי הכנסת צריכים להתרחק ממי שמייצגים אינטרסים של מעטים ולזכור שלרוב הגדול של אזרחי ישראל אין כסף ללוביסטים"

22 ביוני, 2015
האזינו:

שלי התראיינה בתוכנית "חדשות המשפט" עם יובל יועז ברדיו המשפטי של מחוז תל אביב בלשכת עורכי הדין, והתייחסה לכוונתו של היועץ המשפטי של הכנסת, עו"ד איל ינון, לפעול כנגד פעילי מפלגות הפועלים כלוביסטים בכנסת. מתוך דבריה:
"יועז: היועץ המשפטי לכנסת, עו"ד איל ינון, מסיר את הכפפות במאבקו נגד מי? נגד חברי מרכז הליכוד או נגד לוביסטים שאינם מזוהים כלוביסטים במסדרונות הכנסת?
שלי: חוק הלוביסטים שאני חוקקתי כבר לפני ארבע שנים, אם אני לא טועה, מחייב כל לוביסט להצהיר את מי הוא מייצג, לפרוט באופן שקוף את הלקוחות שלו באתר הכנסת וגם, באחד הסעיפים שלו, הוא מדבר על חברי גופים בוחרים, כמו מרכז ו-ועידה, שצריכים, אם הם אכן עושים לובינג, להצהיר על כך. זה הכל. החוק מכסה את העניין הזה. אגב, החוק מחייב גם עורכי דין כשהם פועלים בכנסת ולא כמשפטים שפועלים בבית המשפט אלא באים לשכנע בכנסת, גם אותם הוא רואה כלוביסטים. אני באמת לא רואה צורך, חוץ מאופנה חולפת או קמפיין פוליטי שלצורך העניין ניהל ראש הממשלה בנימין נתניהו, להקדיש תשומת לב עודפת לחברי מרכז הליכוד, כי אני באמת מאמינה שהם לא הבעיה.
יועז: אז מה הסיבה אם כך שאת רואה את היועץ המשפטי לכנסת נרתם לעניין הזה? יש לו לשיטתך מוטיבציה פוליטית, שבכלל לא קשורה להסדרה משפטית של הפעילות בכנסת.
שלי: תשמע, לא נותר לי אלא להרים גבה. היועץ המשפטי פרסם את המשפט הזה בדיוק כשנתניהו ניהל את הקרב, הצודק לטעמי – בוא נפריד, שלא חברי המרכז יבחרו את חברי הכנסת אלא ציבור המתפקדים, שהוא כמובן ציבור הרבה יותר גדול. בליכוד מדובר נדמה לי ב-100 אלף איש. זה קרב שהוא צודק, אני מסכימה עם נתניהו, אבל אני מסתכלת בעין מעט חשדנית בתזמון של פרסום המכתב הזה. הרי לא קרה שום דבר, איזה שדלן שהוא חבר מרכז. אני הייתי מעדיפה לראות את היעוץ המשפטי של הכנסת פועל באופן אוטונומי ולא באופן מקרי לחלוטין משרת קרב פוליטי של ראש הממשלה.
...
יש לי תחושה שיש הרבה גורמים שנורא נוח להם להסית את האש לעבר חברי מרכז, בעיקר חברי מרכז ליכוד, כי הם יעד נוח וקל להסית נגדו. אתה יודע, באופן אבסורדי, אחרי ששוחחנו אתמול על נושא הראיון היום, אז נזכרתי שטיפלתי בזה כבר בתור עיתונאית, בסיפור הזה. מצאתי את טקסט הפרומטר של פינה שלי, גילוי דעת, באולפן שישי בדיוק על העניין הזה. בפינה הזו, שלא תחשוד בי שזה בגלל שאני פוליטיקאית ובטח שאין לי עניין לגונן על חברי מרכז הליכוד, אז שם אני מדברת על כמה אופנתי לצחוק על חברי מרכז הליכוד, וכמה התכונות האלה של חברי המרכז זה כאילו שם קוד לתכונות מגוחכות ורעות, וכמה הלוביסטים האמיתיים שפועלים בשם הממון הגדול, הם לא נראים כחברי מרכז – הם יותר מלוקקים, הם יותר מעודנים – אבל באמת כשמחפשים את האינטרסים של ההון והכסף הגדול, את חברי מרכז הליכוד לא תמצא שם. שם תמצא אנשים יותר מפונפנים – עורכי דין צמרת, מומחים מטעם. איכשהו נוח להסית את האש, ויש בזה גם אלמנטים גזעניים לא מעטים. אני מסרבת להשתתף בחגיגה הזאת. כמובן שאני אמצע חבר מרכז שהוא לוביסט למען משהו והוא לא חושף את האינטרסים האלה, כמובן שאני אפעל נגדו. אבל אני לא רואה את התופעה הזו, יובל, אני לא רואה אותה בעיניים.
...
אני חושבת שחברי כנסת, בעולם אידיאלי, פשוט לא היו זקוקים לחקיקה. בעולם אידאלי אני לא הייתי צריכה לחוקק את חוק הלוביסטים. חברי כנסת פשוט צריכים להתרחק ממי שמייצגים הון גדול, אינטרסים של מעטים, אנשים שמשלמים להם תמורת הייצוג. צריך לזכור שהרוב המכריע, 99.9% אין להם כסף ללוביסט. לרוב אזרחי מדינת ישראל אין לוביסטים, ואני הייתי רוצה שנבחרי הציבור יקשיבו למי שאין לו כסף ללוביסט – וזה הרוב המכריע של אזרחי המדינה."

להאזנה לראיון המלא: