שלי על מונופול הגז: "במקום להינות מהאוצר שנפל בחלקנו אנחנו ניתן אותו לתשובה ולנובל אנרג'י"

23 ביוני, 2015

שלי התראיינה בתוכנית "חשבון פתוח" עם צבי זרחיה בערוץ הכנסת, והתייחסה למאבק כנגד מונופול הגז הטבעי. מתוך דבריה:

"זרחיה: ראש הממשלה בנימין נתניהו עוקף את הכנסת ומקבל החלטות בעניין הגז בקבינט המדיני-ביטחוני.

לא רק עוקף את הכנסת. מילא אם זה היה בממשלה, לפחות היינו יודעים משהו, אבל הקבינט המדיני ביטחוני זה הפורום הנצור, הסודי, השמור, השחור, הסגול, כל השמות החשאיים שיכולים להיות, שבו מוכרעת הכרעה שהיא כלכלית וחברתית באופן מוחלט. אולי יש לה איזה היבט או שניים מדיניים או ביטחוניים, עליהם שידונו, אבל להכריע על כל מתווה שהוא מתווה עסקי שקובע את הגורל של השווקים לעשות השנים הבאות בתוך פורום שהוא סודי מעצם הגדרתו זה דבר שהוא פרוע, מופרך ומגונה לחלוטין.
זרחיה: וזה בלי דיון ציבורי, בלי שקיפות ובלי שימוע לציבור.
שלי: כלום, כלום, כלום. זה מדהים. בכלל, כל ההחלטות האלה היו אמורות לעבור דרך הכנסת בחקיקה, בדרך המלך, לשמוע מומחים, לדון. הציבור היה יכול לשמוע. כל הטיפול בסוגיית הגז הולך ומקצין בחשאיות ובהיעדר שקיפות. זו אפילו מילה קלה מידי כדי לתאר את מה שקורה כאן. הקבינט המדיני-ביטחוני זה באמת כבר שיא חדש שנפרץ, והוא בלתי נסבל ולא עומד בשום סטנדרט.
זרחיה: בעצם רומסים את הכנסת.
שלי: רומסים את הכנסת, אבל הייתי מוחלת על כבודה של הכנסת. רומסים את הציבור. יש כאן כניעה מטורללת וחסרת תקדים לאינטרסים של טייקונים. אני אפילו מתקשה להאשים אותם. לו אני תשובה או נובל אנרג'י, הייתי שומעת את ראש הממשלה אומר: 'יאללה, מהר, לגמור. דחוף לי, חשוב לי. בואו, אל תלכו, קחו מה שאתם רוצים', הייתי אומר טוב. גם נותנים לי מונופול, גם אין פיקוח על המחירים, למה שאני אקח שישה דולר ליחידת אנרגיה שההפקה שלה עולה פחות מדולר? אני אקח 20 דולר ליחידת אנרגיה. אין לי טענות אליהם, יש לי טענות אל מי שהציבור בחר בו כדי לייצג את האינטרסים שלו.
...
זרחיה: השורה התחתונה, להערכתך, שלא תהיה שום תחרות והציבור הישראלי נפגש?
שלי: נכון. אגב, גם במתווה של פרופסור דיוויד גילה, הממונה על ההגבלים, שאותו לא הסכימו לקבל, גם המתווה של גילה היה מאוד פשרני. אפילו הוא עצמו אמר שזה לא שם קץ למונופול אבל הוא מייצר איזה סיכוי שתהיה תחרות. כאן, במתווים האלה, אין שום סיכוי שתהיה תחרות בעשרות השנים הקרובות. חמור מזה, גם לא יהיה פיקוח על המחירים ואז כל הסיפור של הגז, הרי מה התועלת שלו? שהוא מוזיל את עלויות האנרגיה בצורה דרמטית מאוד. אז אם מישהו יעשה בוננזה מטורפת על הגז, אז הוא לא יהיה זול מאוד. וכל הסיפור הוא שבמקום להינות מהאוצר הזה שנפל בחלקנו, אנחנו ניתן את האוצר הזה לתשובה ולנובל אנרג'י."