שלי על המאגר הביומטרי: "אין מדינה בעולם שיש לה זכות להחזיק מאגר מפלצתי כזה על אזרחיה"

30 ביוני, 2015

שלי נאמה במליאה בדיון בבקשת שר הפנים סילבן שלום להאריך את הפיילוט של המאגר הביומטרי לשם בחינת הנושא, וקרה לשר הפנים להקפיא את המאגר במקום. לצפייה בדבריה המלאים:

תוכן הנאום המלא:

שלי יחימוביץ (המחנה הציוני):

גברתי היושבת-ראש, חברי חברי הכנסת, שר הפנים סילבן שלום, אני חושבת שכל ילד יודע שהדרכים הבטוחות ביותר לאבטח מאגר מידע ממוחשב הם או לא לקנות מחשב, או לא לחבר אותו לחשמל או לסוללות, או לשים אותו בתוך כספת ולא לחבר אותו לשום רשת לעולם. כי הפיקציה הזאת של מאגר מידע מאובטח כבר מזמן-מזמן לא קיימת בעולמנו, לרבות מאגרי המידע הבאמת מאובטחים ביותר.

ואנחנו מדברים פה על מאגר – כבר נאמר – שכולל טביעות אצבע, תווי פנים, תמונת פנים, בצירוף עם פרטיים אישיים. עכשיו, סיסמה אפשר להחליף, תעודת זהות אפשר לעשות חדשה, כרטיס אשראי אפשר לבטל, אבל תווי פנים וטביעת אצבע אי אפשר לבטל. מרגע שהם יושבים בתוך מאגר, לנצח הם שם, ואין שליטה עליהם. אין שום מדינה בעולם שיש לה זכות להחזיק מאגר מידע מפלצתי כזה על אזרחיה, אין מדינה כזאת, ואכן, באמת, משום מה, אנחנו המדינה היחידה שמחזיקה מאגר ביומטרי, לרבות מדינות שמנפיקות תעודות זהות חכמות. אין קשר בין תעודות זהות חכמות לבין מאגר מידע ביומטרי; אפשר שיהיו תעודות זהות חכמות ולא יהיה מאגר מידע כזה.

עכשיו, לא רק שאין מדינה שיש לה זכות להחזיק מאגר מידע כזה, שום מדינה לא תחזיק בו ממילא לנצח, כי הוא ייפול בידי בעלי ממון שיכולים להפעיל את כל האנרגיה והידע ואנשי המקצוע שברשותם כדי לפרוץ מאגר מידע. ויתרה מזה – וכבר נאמר כאן בתבונה רבה – הוא יכול גם ליפול לידיהם של גורמים עברייניים ושל ארגוני טרור, שיכולים לעשות בו את השימוש החמור והמזיק ביותר.

והאבסורד הוא שהתבקשנו לאשר את הארכת הפיילוט בצמוד לדוח מבקר המדינה, ומבקר המדינה לא מבין על מה קם המאגר ביומטרי. הוא אומר, האגדה הזאת של גניבת זהויות, אומר המבקר, מעולם לא נבדקה, מעולם לא הוכחה, אין בידינו מידע על שיעור התופעה הנוראה המפלצתית הזאת שבגללה מקימים מאגר במיליארד שקלים, ויתרה מזה, קיומו של המאגר לא מבטיח מאבק באותה תופעה פיקטיבית שמי יודע אם היא קיימת לא בשוליים בכלל. אותו מאגר לא מבטיח להילחם בתופעת גניבת הזהויות. אז מה בדיוק הועילו חכמים בתקנם?

ובאמת, אדוני השר, אני מכירה אותך הרבה שנים, היינו סטודנטים יחד באוניברסיטת בן-גוריון, ותמיד היית מאוד אינטליגנטי. אני לא חושדת בך - - -

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן:

      - - - למסקנה שהוא צודק פשוט.

שלי יחימוביץ (המחנה הציוני):

הוא רוצה עוד תשעה חודשים הארכת פיילוט, בשביל ללמוד את החומר. תגיד לי, זאת סיבה מספקת להאריך פיילוט בתשעה חודשים? תשעה חודשים? מה זה, היריון? מה אתה צריך תשעה חודשים?

מיקי רוזנטל (המחנה הציוני):

      בשביל ההפלה.

היו"ר נורית קורן:

      תם הזמן.

שלי יחימוביץ (המחנה הציוני):

      ונגיד שאתה צריך - - -

מיקי רוזנטל (המחנה הציוני):

      ההפלה.

היו"ר נורית קורן:

      אני מבקשת לסיים.

שלי יחימוביץ (המחנה הציוני):

נגיד שאתה צריך תשעה חודשים, ברצינות – אז תקפיא את המאגר, תקפיא אותו, אל תמשיך לשכלל אותו. קח תשעה חודשים, תלמד בשקט, ואז נמשיך לדבר על זה. אבל להמשיך פיילוט כזה, שהוא בעצם הנצחה של הסיטואציה, כדי שבמשך תשעה חודשים תלמד – אני באמת משוכנעת שאתה לא זקוק לתשעת החודשים האלה, וזה מתוך הערכה רבה אליך.

ואני אסיים בפרפראזה: הבה ונבנה לנו מאגר ביומטרי וראשו בשמיים.

היו"ר נורית קורן:

      תודה.

שלי יחימוביץ (המחנה הציוני):

זה כמו מגדל בבל: התחלת עם יומרות אין-סופיות; זה ייגמר בכאוס. וצריך להגן על הציבור מפני הכאוס הזה. תודה רבה.