שלי על חוק ההסדרים: "קוראת לשר האוצר להעביר את כל הדברים הנפלאים שהוא מתכנן בחקיקה רגילה כדי שנוכל לדון ברצינות לעומקם של דברים"

3 ביולי, 2015
האזינו:

שלי התראיינה בתוכנית הבוקר של רשת ב', "הבוקר הזה" עם אריה גולן, והתייחסה לחוק ההסדרים המתגבש ולנושאים נוספים. מתוך דבריה:

"גולן: בדרך כלל באופוזיציה לא אוהבים את חוק ההסדרים, אבל ממה שאנחנוש שומעים יהיו בחוק דברים מצוינים. תוכלי לתמוך בהם?

שלי: קודם כל אני לא יודעת אם אלה דברים מצוינים כי אני לא מכירה אותם, אבל אני מניחה שאם חלק מהם בהחלט טובים ומועילים לציבור – וכבר אמרתי לא פעם וגם אמרו חברי – כל דבר שהוא טוב לציבור יקבל תמיכה שלנו, גם אנחנו יושבים באופוזיציה. אבל אני רוצה להגיד מילה על חוק ההסדרים. מדובר במפלצת ולא משנה מה אתה מכניס אליה. אגב, אני לא יודעת אם יש בה גם דברים רעים. אני מניחה שכן, יש לי תחושת בטן כזאת.
גולן: היית רוצה להפריד? שלא הכל יהיה בפנים? למשל, הגברת התחרות במתן האשראי, רפורמת הקורנפלס המפורסמת ועוד דברים טובים כולל אישורי בנייה מקוצרים לפתרון מצוקת הדיור שעדיין קיימת ומאיימת.
שלי: אין קשר בין דברי טובים ככל שיהיו לבין חוק ההסדרים. כל הדברים הנפלאים שאמרת, שכמובן צריכים להיבחן, יכולים לעבור במסלול חקיקה רגיל. בשביל קיימת הרשות המחוקקת. כל ילד לומד את זה בשיעורי אזרחות.
גולן: אני מבין שחוק ההסדרים יבוא את זה במהירות בזק, בנובמבר הכל יהיה בפנים.
שלי: אריה, תראה, הממשלה הזו קיימת כבר כמה חודשים. את הדברים הטובים והנפלאים האלה, שכנראה כבר כתובים אלא שאנחנו לא יודעים עליהם, היה אפשר להעביר כבר בחקיקה רגילה. חוק ההסדרים זה חוק שעוקף חקיקה. זה ספר ענקי, מרובה ברפורמות מרחיקות לכת. הוא לא מאפשר דיון רציני ומעמיק. הוא פשוט מאלץ דיון חפיפניקי ומהיר. הוא סוג של כפייה ורודנות של הממשלה על הכנסת ועל הציבור. הוא לא מאפשר לציבור לדעת במה מדובר. מדובר פשוט בחוק שרומס לחלוטין כל הליך דמוקרטיה, וזה ממשיך לצערי הרב קו מאוד עצוב. זה מזכיר מאוד את ההתנהלות בסיפור מתווה הגז. אני קוראת לשר האוצר משה כחלון להעביר את כל הדברים הנפלאים שהוא מתכנן להעביר בחקיקה רגילה דרך הכנסת כדי שהציבור יראה, כדי שנשמע מומחים, כדי שנוכל לדון לעומקם של דברים ולעשות עבודה רצינית ולא עבודה שטחית וחפיפניקית. כל דבר טוב יעבור בתמיכת האופוזיציה. את זה כבר אמרנו שוב ושוב. אתה יודע, בית המשפט העליון מתח ביקורת חריפה מאוד על חוק ההסדרים, וקבע שהוא חוק לא חוקתי. אתה יודע מתי הוא הומצא? הוא הומצא בתוכנית לייצוב המשק.
גולן: ב-85, עכשיו בדיוק פורסמו הפרוטוקולים. שמעון פרס כראש הממשלה ויצחק מודעי כשר האוצר הצליחו לעצור את האימפלציה של 400%.
שלי: בדיוק כך. היינו במצב כלכלי שלא היה כמוהו מאז. היה צריך לפעול במהירות ובנחישות, לוותר על כל הליכי החקיקה הנורמליים, להמציא את חוק ההסדרים. אבל חוק ההסדרים נולד בשעת חירום, לא לתקופות רגילות שבהן חברי כנסת מקבלים משכורת כדי לעבוד על החוקים באופן יסודי.
גולן: גם אם זה יקח יותר זמן, שום דבר לא בוער.
שלי: אין סיבה שזה יקח יותר זמן. אני בעצמי הייתי שותפה לחקיקות מאוד מעמיקות – חוק בנק ישראל, הרשות לניירות ערך – שעברו בצורה מאוד יפה ונבונה בכנסת בדיון רציני ומעמיק. באמת, אני קוראת גם ליו"ר הכנסת יולי אדלשטיין וגם לשר האוצר משה כחלון פשוט לוותר על הפגרה – בעוד שלושה שבועות חברי הכנסת יוצאים לפגרה – לוותר על הפגרה, לשבת ולעבוד על החוקים האלה באופן יסודי ורציני ולא ללעוג לציבור. שוב ושוב אנחנו שמים לצחוק גם את כל הליכי החקיקה הנורמליים, גם את זכות הציבור להיות שותף לדיונים האלה. זה היתרון בוועדות הכנסת, שהנוגעים בדבר – מי שעלולים להיפגע, מי שיוצאים נשכרים – כולם מגיעים, מדברים, אומרים את דבר. ככה מתנהלת דמוקרטיה. זה בעיקר מעציב אותי, אריה, כי בשנים האחרונות יש מודעות גדולה והולכת בכנסת ובציבור לנזק שיש בחוק ההסדרים –
גולן: אבל גם אם כל הדברים הטובים האלה יבואו בשק של חוק ההסדרים, האופוזיציה ואת אישית שהבטחתם תמיכה בדברים טובים תצביעו נגד כמו אופוזיציה רגילה?
שלי: אני לא יכולה להבטיח הצבעת נגד אוטומטית, אבל אני בהחלט לא יכולה להבטיח שאנחנו נוכל ללמוד באופן יסודי את הדברים כפי שדורשת הצבעה רצינית של חבר כנסת. שוב אני אומרת, לא לצאת לפגרה, להעביר את החוקים האלה בצורה רגילה, מעמיקה ויסודית. נעבוד עליהם מבוקר עד לילה. אין צורך בספר הזה. יו"ר הכנסת הקודם, היום נשיא המדינה רובי ריבלין, הציב חזית מאוד קשה מול האוצר והממשלה, דרש לקלף את חוק ההסדרים והקטין אותו בצורה מאוד משמעותית, בסיוע חברי כנסת כמוני. הוא אמר: 'בשביל מה יש כנסת? כדי שנחוקק בצורה נורמלית ולא באמצעות ספר הגזירות הזה.' גם יולי אגשלטיין, צריך לומר, המשיך את דרכו, ובתקציב הקודם היה שותף לניסיון לצמצם את חוק ההסדרים. חבל שכל זה יחזור אלינו בדלת הקדמית כמפלצת עבת בשר במקום שנדון עליו ברצינות."

על השמטת שמה מההודעה לעיתונות שפירסם יו"ר המפלגה יצחק הרצוג בה לקח קרדיט על הניצחון במאבק על הגז השבוע בכנסת אמרה: "אני ממש לא כועסת. אני חושבת שבאמת ההודעה הזו הייתה תמוהה. חלק מיכולת להנהיג ולנהל היא גם לדעת לתת קרדיט לאנשים שלך ששייכים למפלגה שלך ועושים עבודה במשך שנים. כועסת זו מילה מוגזמת, אבל בעובדה, אריה, ההודעה הזו הייתה כל כך מגוחכת ותלושה מהמציאות עד ששום כתב פוליטי או כתב כלכלי לא ציטוט אותה, אלא פשוט צייצו אותה בחשבונות הטוויטר שלהם ולעגו לה. אתה לא יכול להיכנס לנושא ב-24 השעות האחרונות אחרי ששש שנים הוא מתנהל ולזקוף את הקרדיט לזכותך. יש בזה דבר שהוא תלוש מהמציאות, ובעיקר דבר לא מנהיגותי ולא מכיל. חלק ממנהיגות זה לדעת לכנס סביבך אנשים, בוודאי אנשים שהם כל כך בסדר איתך כמוני. לתת קרדיט לא עלה עוד כסף לשום אדם. זה הדבר שהכי קל לתת, זה עולה בזול וזה משיג הרבה. אני חושבת שזו התכונה המנהיגותית הראשונה במעלה, לא לראות אנשים סביבך עובדים קשה במשך שנים ולהגיד אני עשיתי, אבל מכאן ועד לכעס הדרך ארוכה. כלל וכלל איני כועסת."

להאזנה לראיון המלא: