שלי בעקבות דו"ח מבקר המדינה: "יש לבטל את מתווה הגז באופן בהול, כי הוא קורם עור וגידים"

20 ביולי, 2015
האזינו:

שלי התראיינה בתוכניתו של ירון וילנסקי בגלי צה"ל, ביחד עם הכתבת הכלכלית יונה ליבזון, והתייחסה לדו"ח מבקר המדינה על מתווה הגז שפורסם היום:

"שלי: הקביעה הכי נחרצת והכי משמעותית בדו"ח, מעבר למילים החריפות ולביקורת, היא אמירה מאוד תכליתית ופחות או יותר המשמעות שלה היא שצריך לבטל את המתווה, ולבטל אותו באופן בהול כי הוא קורם עור וגידים. באמת באופן ספציפי, הדו"ח מתייחס לסוגיית הפיקוח האפקטיבי על מחירי הגז, מה שמהווה עוד ראיה לכך שמתווה הגז דינו להימחק ולהתבטל.
ליבזון: אז למה המבקר לא אומר את זה במפורש ורק דורש משר האנרגיה לחכות עם המתווה עד לפרסום ההמלצות?
שלי: אני חושבת שהמבקר לא נהנה מהסמכות להורות למדינה לבטל מדיניות, אבל הוא מאוד חריף. שימו לב, לא רק בקשר לעניין הפיקוח האפקטיבי. הוא מדבר על היעדר כוח אדם מתאים במשרדי הממשלה, ואני אומרת על זה שהיעדר היכולת הזאת גרמה לזה שחברות הגז פשוט הביסו את משרדי הממשלה עם ציי המומחים בשכר שלהן. או מדיניות מתן הרישיונות.
וילנסקי: במילים אחרות, זה לא כוחות מה שהיה פה.
שלי: ממש. ממש לא כוחות. הוא מדבר גם על מדיניות מתן הרישיונות שהייתה שערורייתית. הוא מדבר על צוות קנדל, שבעצם היה לא תקני ולא חוקי.
וילנסקי: הוא אומר שהרישיון ללוויתן ניתן לשלושים שנה, בלי נוהל, ובחצי חיוך הוא אומר שבבריטניה יש נוהל ואפשר היה לעשות 'העתק הדבק' לנוהל בבריטניה. לא עשו אפילו את זה.
שלי: אתה יודע מה, גם אני לאורך השנים אמרתי תסתכלו על בריטניה, ולדראון עולם. בריטניה, שהיה לה גז בים הצפוני, פשוט עשתה את מה שאנחנו הולכים לעשות, למרבה הזוועה, וחתמה על חוזה ייצוא לגז שלה לכל העולם ונשארה בלי גז. היום היא מייבאת גז במחיר גבוה. וגם עוד דבר, יש גם ביקורת מאוד מאוד קשה על פסקת היציבות הידועה לשמצה, שבעצם אוסרת על הממשלה למשול ואוסרת על המחוקק לחוקק במשך עשר שנים.
וילנסקי: אומר איש המבקר בראיון שצריך לשנות את זה, אי אפשר ככה. המדינה היא הריבון, היא לא יכולה להסתבך כך.
שלי: נכון. מה המשמעות של הדבר הזה? זו רפובליקת גז, ישות אוטונומית אקס-טריטוריאלית לחופי המדינה שלנו, לא כפופה לחוק, לא למחוקק, אולי גם לא לבתי המשפט. בקיצור אוסף של דברים מסמרי שיער.
...
באמת מי שהרוויח באופן קונסיסטנטי זה חברות הגז. לכן אני כן מציעה, בזהירות הראויה, שיכול להיות שזו לא אוזלת יד. יכול להיות שזו לא רשלנות. יכול להיות שכיוון שמדובר כאן בכסף מאוד גדול יש מקום לפתוח גם בחקירה פלילית ולשאול איך מכל כשל וכשל בסופו של דבר חברות הגז יצאו עשירות יותר.
וילנסקי: למה חקירה פלילית? מה פלילי פה?
שלי: אני אומרת שזה לא יכול להיות. זה לא הגיוני שהמדינה היא עד כדי כך חסרת ישע. לא יכול להיות שבכל מקום שבו נגענו בסוגיית הגז היה כשל כל כך מוחלט, חוסר נכונות לשים אנשי מקצוע שיתמודדו מול חברות הגז. משהו כאן לא מסתדר. אנחנו לא כאלה אפסים. לא יכול להיות שבאופן שיטתי לאורך כל הזירה הייתה תבוסה כזאת. שוב אני אומרת, כיוון שמדובר בכסף מאוד גדול וכיוון שמי שיצא נשכר מזה היו חברות הגז, אני חושבת שהגיע הזמן נוכח שורת המחדלים הזאת – יכול להיות שצריך לשקול בזהירות הראויה גם חקירה פלילית."

להאזנה לראיון המלא: