"מתווה הגז - שיעבוד טוטאלי של המדינה בידי מונופול אחד"

23 ביולי, 2015

שלי התראיינה בתוכנית "אולפן פתוח" עם אורית לביא-נשיאל בערוץ הכנסת, והתייחסה לדו"ח מבקר המדינה על מתווה הגז, לאפשרות כניסת המחנה הציוני לקואליציה, לפוליטיקה הפנימית בתוך מפלגה העבודה ולנושאים נוספים.

מתוך דבריה על דו"ח המבקר:

"קודם כל, אני יכולה להגיד שמדובר בדו"ח חמור. למרות שיש לי גם ביקורת על עצם הביקורת ועל דברים שחסרים בדו"ח, אבל בוודאי מדובר בראיה לכך שכל הטיפול הממשלתי במשק הגז היה כל כך לקוי – ועכשיו אני לא מצטטת מהדו"ח אלא אומרת מידע אישי – הטיפול בכלל בכל משק הגז, בכל הסעיפים שלו, היה כל כך חמור עד שלהערכתי זה מחייב יותר מחקירה, אפילו בדיקה פלילית.

...
היה עדיף כמובן שהדו"ח היה מתפרסם קודם. אני לא חושבת זו אשמת המבקר. אני חושבת שאפילו הוא לא תיאר לעצמו שפתאום הכל יגמר במהירות מטורפת שכזאת ויסגרו כל כך הרבה דברים. אני חושבת שעכשיו רוב הציבור מבין, וגם יותר ויותר בעלי מקצוע ואנשים שמבינים בתחום מעיזים להרים את ראשם ולהגיד שמשהו כאן הוא בלתי אפשרי. כל פעם מתגלה עוד טפח ועוד טפח ועוד טפח. אם המתווה הזה חלילה יעבור, אנחנו נהיה במצב כאוטי לחלוטין של שיעבוד טוטאלי של המדינה בידי מונופול אחד, של מחירים גבוהים במיוחד, של ייצוא בכמויות של יספק גז לתצרוכת המקומית – וזה הדבר הכי חשוב. עם האוצר המדהים הזה שנפל לידינו, אנחנו בסוף נמצא את עצמנו בלי כל הפוטנציאל שהוא מגלם בתוכו. מעטים יהנו ממנו."

על אפשרות כניסת המחנה הציוני לקואליציה אמרה: "להגיד עכשיו מעתה ואילך ועד סוף הקדנציה של הממשלה הזאת שזה לא יעלה שוב אני לא יכולה להגיד לך. שתינו מכירות את הפוליטיקה הישראלית, אבל בוודאי שלעת הזאת זה ירד מהפרק. אני חושבת שזה גם לא נכון בכלל לדון בזה. היו רגעים מסוימים במהלך חייה של הממשלה הזאת, בעיקר יום אחרי הבחירות, לו יתואר שיום אחרי הבחירות נתניהו היה קורא להרצוג ואומר לו שאנחנו שתי המפלגות הגדולות נקים ממשלה פרטטית עם רוטציה וקווים משותפים – אפילו אני לא הייתי יכולה להגיד לא מיד. הייתי בודקת את ההסכם לגופו. אבל נכון לעכשיו, כשזאת ממשלה שמפרכסת על קרעי תרנגולת, וסליחה על השילוב של שני הביטויים – אני מושפעת מזוהיר בהלול, כנראה – ממשלה שמפרכסת על קרעי תרנגולת, על רוב של 61 חברי כנסת כשהיא באמת מחשבת את קיצה לאחור, לתת לה הנשמה מלאכותית ולהיכנס לממשלת ימין בוודאי שזה לא עומד על הפרק."

בנוגע לבחירות על ראשות קק"ל, בעקבות ועידת מפלגת העבודה השבוע בא התפרץ עימות בין היו"ר המכהן אפי שטנצלר לבין ח"כ איתן כבל, אמרה:

"לביא-נשיאל: אם איתן כבל יתמודד לתפקיד יו"ר קק"ל תתמכי בו?
שלי: אני עוד לא יודעת, כי אני עוד לא יודעת מי המועמדים.
לביא-נשיאל: אפי שטנצלר יכול להמשיך לכהן כיו"ר קק"ל?
שלי: אני חושבת שזה בעייתי. הוא מכהן כבר עשר שנים, אני חושבת שזה די והותר לכהונה. בכלל, אני חושבת שצריך לפתוח. הרי על מה היה אתמול הדיון בועידת המפלגה? מרוב בלאגן אף אחד לא שם לב על מה מדברים. דובר על האופציה שלא גוף קטן של 100 איש יבחרו ביו"ר קק"ל, אלא 1800 צירים שהם גוף מאוד חופשי, פתוח ודינמי. אני חושבת שאם באמת יקרה הדבר הטוב והחיוני הזה וזה יחזור להכרעת הועידה, לאותם 1800 איש, אז גם יהיו מועמדים נוספים וטובים. אז נוכל לבחור ביניהם, לשקול כל אחד את משקלו."

לצפייה בראיון המלא: