איפה אורית פרקש? סיור קצר (ואכזרי) אל השבילים האפלים של חוק ההסדרים

4 באוגוסט, 2015

שלי בבלוג: קבלו סיור קצר (ואכזרי) אל אחד השבילים האפלים של חוק ההסדרים. זה קשור לתעלומת העלמותה המסתורית של מי שהיתה פעם הרגולטורית הכי אמיצה ודעתנית נגד שוד הגז, עד שלפתע נדם קולה: יו"ר רשות החשמל אורית פרקש.
כן כן, זו שהזמינה את הדוח שקבע שהציבור ישלם מאה מליארד שקלים אם לא יוטל פיקוח על מחירי הגז.
ובכן, איפה אורית פרקש? חפשו אותה בחוק ההסדרים. זה לא יהיה פשוט בגלל מסך ההסוואה הכבד. לסעיף הענישה נגד רגולטורים אמיצים שרוצים בתמימותם לשרת את הציבור קוראים הפעם בשם השקרי "הגברת הפריון".
בסעיף הזה, בעמוד 52 בחוק ההסדרים, מפרקים את רשות החשמל העצמאית, זו שלא עושה חשבון לאף אחד, ומעבירים את סמכויותיה לשר האנרגיה שטייניץ, המתפקד כעת למרבה הצער כזרוע הביצוע של חברות הגז.
הסעיף החרפתי הזה הוא לא תוצר של עבודת מטה יסודית שנעשתה לקראת התקציב. הוא פשוט חלק מההסכמים הקואליציוניים בין הליכוד לבין כולנו, לדרישת נתניהו.
הסיבה פשוטה: יו"ר רשות החשמל הנוכחית, אורית פרקש-הכהן, היא (או ליתר דיוק הייתה, עד שסתמו לה את הפה) רגולטורית מבריקה, עצמאית ודעתנית, שנלחמה כלביאה על האינטרס הציבורי אל מול חברות הגז.
עוד הרבה לפני שרגולטור אחר, הממונה על ההגבלים פרופ' דייויד גילה התעשת וקרא תיגר על המונופול (וגם ראשו נערף בגלל זה) – היא היתה שם.
פרקש לא היססה להפעיל את סמכותה ולפסול עסקאות לרכישת גז במחירים מופקעים, הייתה הרגולטורית היחידה שהזמינה חוות דעת בנושא המחירים ממומחה בינלאומי, והראשונה שהטילה את הפצצה שאם לא יוטל פיקוח על המחירים המופקעים, העלות לציבור תצטבר לכדי 100 מיליארד שקלים.
בקיצור, אורית פרקש עשתה מה שאסור לרגולטור חפץ חיים לעשות: היא מלאה את תפקידה.
העונש לא אחר להגיע. קודם היא הורחקה מועדת קנדל.
אחר כך הממשלה הסתירה את עמדתה המקצועית כי זה לא התאים לשקר (שכבר נופץ מאז) של "כולם חוץ מדייויד גילה שהשתגע פתאום חושבים שהמתווה נפלא". חוות הדעת שרשות החשמל הגישה אפילו לא מופיעה באתר "השקוף" של משרד האנרגיה!
פרקש נעלמה לחלוטין מהדיון הציבורי למרות שאו-הו! יש לה כל כך הרבה מה להגיד! העבירו לה את המסר שכדאי שתוריד פרופיל, אחרת פשוט יפרקו לה את הרשות. ובסוף גם מממשים את האיום: מחר, יום ד', הממשלה מתכוונת להצביע בעד אותו סעיף ביריוני.
ערימת תירוצים מפותלת יש שם כדי להצדיק את החרפה. הכל קשקוש.
רק כך מגנים על האינטרס הציבורי: מבצרים ומחזקים את העצמאות ואת שיקול הדעת של הרגולטורים המקצועיים, דואגים שהרשות שהם עומדים בראשה תתוקצב עצמאית, ושלא יאלצו להיות פודלים של טייקונים ושל פוליטיקאים, ומקפידים על הליכי מינוי תקינים ושקופים.
הסעיף הזה בחוק ההסדרים עושה בדיוק את ההיפך. הופכים את יו"ר רשות החשמל ליועץ שר צייתן שכל תכליתו לשרת את מתווה הגז.
זה מסר מאוד מסוכן למשרתי הציבור העצמאים שעוד נותרו. אל תהיה צודק. תהיה חכם ותשתוק. תתיישר או שתיסגר.
אני קוראת לשרי הממשלה שיש להם מצפון, להתעקש מחר על העפת הסעיף הזה מחוק ההסדרים, וכמובן מתחייבת שנעשה הכל כדי לסכל אותו בדיונים בכנסת.
הפיצו, שתפו ולייקו.