שלי על פיטורי אורית פרקש: "בריונות נוסח עולם הפשע. אפנה ליועץ המשפטי לממשלה"

6 באוגוסט, 2015

שלי התראיינה בתכונית "אורלי וגיא" עם אורלי וילנאי וגיא מרוז, ביחד עם הכתב הכלכלי מתן חודורוב, והתייחסה לפיטורי ראש רשות החשמל אורית פרקש ולהצעת התקציב שאושרה אמש בממשלה. מתוך דבריה על פיטורי פרקש:

"שלי: לאורית פרקש הייתה עמדה מאוד ברורה על המחירים המופקעים שהציבור יצטרך לשלם על חשמל בגלל המחירים המונופוליסטיים של טייקוני הגז. היא אפילו העזה להזמין חוות דעת ממומחה בינלאומי מקצועי לגז, סרג'יו אסקרי, שקבע אזרחי מדינת ישראל ישלמו בשנים הבאות 100 מיליארד שקלים כתוצאה מהפקעת המחיר בידי טייקוני הגז. הייתה לה עמדה מאוד ברורה. היא גם הגישה עכשיו עמדה לוועדת השימוע שמשום  מה נעלמה מאתר משרד האנרגיה. היא פשוט עשתה את עבודתה.
מרוז: הפיטורים חוקיים?
שלי: לדעתי הפיטורים האלה לא חוקיים. אין להם שום סיבה, שום תכלית. מדובר בעובדת מדינה מצוינת, עצמאית, דעתנית. היא אפילו לא התנהגה שלא בנימוס, אבל כל מי שעומד בדרכו של הקשר הבלתי יאמן הזה בין ראש הממשלה נתניהו לבין תשובה ונובל אנרג'י, ובדרך למתווה הגז ההרסני הזה, פשוט נערף ראשו. תראו את דיוויד גילה, תראו את אורית פרקש. יש בזה גם משהו נורא מסוכן ומדאיג, כי מה יחשבו עכשיו אנשים אחרים שיש להם עמדה מקצועית, ישרה והגונה? הם ידעו שאם הם יאמרו את האמת ראשם יערף.
מרוז: יעשה משהו בעניין הזה?
שלי: אני מתכוונת לפנות היום ליועץ המשפטי לממשלה. זה דבר שהוא בלתי מתקבל על הדעת. זו בריונות נוסח עולם הפשע, לא פחות מזה."

על תקציב המדינה אמרה:

"שלי: מתן (חודורוב) דיבר על 3% קיצוץ. בואו נהפוך את זה למספרים. 3% קיצוץ בתקציב זה 11 מיליארד שקלים.

מרוז: מתקציב החינוך?
שלי: בכלל. 3% פלאט, מה שנקרא. מגלחים בלי הבחנה. עכשיו, כל המספרים שמתן ספר עכשיו שהם לכאורה תוספות, שממילא מתקבלים כתוצאה מהגידול באוכלוסייה, פשוט מגולחים ממילא בבסיס של התקציב – 11 מיליארד שקלים. צודק מתן במה שהוא אומר. זה לא שעכשיו יקחו 11 מיליארד שקלים כדי לכסות את כל התביעות של השותפות הקואליציוניות וכדי לעשות דברים טובים. זה אומר שגם בשנה הבאה אותם 11 מיליארד שקלים ירדו שוב ושוב ושוב עד קץ כל הדורות. אם יהיה קיצוץ בשנה הבאה, הוא כבר יהיה קיצוץ על קיצוץ. זה אומר שאנחנו מקבלים בסוף בשורה התחתונה פחות חינוך, פחות בריאות, פחות רווחה. מכל התרגילים האלה והכופתאות שכאילו מחלקים לציבור אנחנו מקבלים מדינה קטנה יותר.
וילנאי: או שעושים סדרי עדיפויות. אומרים שניתן לאוכלוסיות החלשות הנחות גדולות ונקצץ במטה, בשומנים שיש במטה.
...
שלי: יש משהו נורא מטעה ברטוריקה. לקיצוץ הרוחבי קוראים שיפור וייעול במשרדי הממשלה, אבל אין שום דבר בין שיפור וייעול לבין קיצוץ מטומטם כזה שהולך לרוחב. וגם השומנים במשרדי הממשלה – מיד אנשים מדמיינים לעצמם פקיד שמן יושב במשרד ממשלה. שומנים זה לא במשרדי הממשלה, זה בשירותים שאזרחים רגילים מקבלים, אותם אנשים שבאמת צריכים את השירות של המדינה ואין להם את הכסף לשלם מכיסם על עוד חינוך ועוד בריאות. לכן בסופו של דבר אנחנו נשארים עם שירות ציבורי יותר גרוע עם פחות שירותים לאזרח ועם יותר תשלומי הורים ותשלומים של אזרחים על דברים שמגיעים לנו בדין מהמדינה. זאת הטרגדיה של התקציב הזה, שבמידה רבה, עם כל הדברים הטובים הקטנים שקורים בו, הוא המשך של מדיניות נתניהו כשר אוצר מ-2003. לא עשינו כלום ולא שינינו שום דבר דרמטי בסופו של דבר."

לצפייה בראיון המלא: