שלי על הפיצוץ במשא ומתן על הגז: "נובל אנרג'י צריכה את ישראל יותר משישראל צריכה אותה. להפסיק את הביזיון הזה."

11 באוגוסט, 2015
האזינו:

שלי התראיינה ביומן הצהריים של רשת ב', "בחצי היום" עם אסתי פרז, והתייחסה לפיצוץ במשא ומתן על הגז הטבעי, לחוק ההסדרים, לפיטורי ראש רשות החשמל אורית פרקש, למערך הגיור האלטרנטיבי שמקימים רבנים בכירים בציונות הדתית ולעניינים נוספים.

מתוך דבריה אודות הפיצוץ במשא ומתן על הגז:

"פרז: את מראשי וראשוני המאבק כנגד מתווה הגז. איך את מתסכלת על המתווה הזה? יכול להיות שיש כאן הצלחה של המאבק? אולי המדינה הולכת לכיוון האינטרס הציבורי יותר מאשר לכיוון האינטרס של חברות הגז?
שלי: את צודקת, יש כאן הצלחה. אותו מתווה שניסו לשכנע אותנו שהוא הכי טוב בעולם, אין בלתו והוא פשוט מושלם – מתברר שגם הממשלה חושבת שהוא לא מושלם והוא דורש מקצה שיפורים. על זה מעיד הפיצוץ המדומה והעזיבה של נובל אנרג'י את הארץ.
פרז: למה את אומרת שזה פיצוץ מדומה?
שלי: כי לנובל אנרג'י אין שום אפשרות לעזוב את ישראל. נובל אנרג'י צריכה את ישראל יותר משישראל צריכה אותה. שום חברה עסקית בעולם לא תוותר על מכונה להדפסת כסף, או אם את רוצה דימוי אחר – תרנגולת שמטילה ביצי זהב.
פרז: רוב הרווחים של נובל אנרג'י הם כאן בישראל?
שלי: לא הרוב, אבל רבע מהרווחים הנוכחיים בשנה שעברה, שזה 344 מיליון דולר, והצפי שלהם לשנים הבאות הוא 15 מיליארד דולר. זה יותר מרבע, הצפי לשנים הבאות. הוצאות התפעול והפיתוח בישראל הן הזולות ביותר לחברה בעולם. מניית נובל אנרג'י בקריסה בגלל ירידת מחירי הנפט, והגז הוא עוגן של יציבות. השווי של נובל מושפע מהעתודות, והעתודות זה לוויתן. בקיצור, אסתי, אין דירקטוריון נורמלי של חברה עסקית של חברה עסקית שיאשר לה לעזוב את ישראל. אז בלי איומים, בבקשה.
פרז: אז מה ישראל צריכה לעשות עכשיו? מה הצוות הבינמשרדי שיושב, שר האנרגיה, שר האוצר ואחרים צריכים לעשות בנקודת הזמן הזאת כדי להוציא את המתווה הכי טוב עבור ישראל?
שלי: אסתי, קודם כל להפסיק את המשא ומתן ההזוי הזה. תגידי, איתך מדינת ישראל מנהלת משא ומתן לפני שהיא משנה לך את תמהיל המיסוי או מטילה עלייך מיסים או להבדיל אלף אלפי הבדלות סוגרת לך את רשות השידור? עם בעלי עסקים קטנים ובינוניים, שאני יודעת ששומעים אותך עכשיו ברדיו, מישהו מנהל משא ומתן לפני שמטילים עליהם גזרות? עם כל המאזינים עכשיו מישהו מנהל משא ומתן? מצג השווא הזה כאילו מדובר בשני שותפים עסקיים שרבים ביניהם – זה הולך, זה מפוצץ את המשא ומתן, זה אומר 'בבקשה בבקשה תחזור, אני חייב אותך, בלעדיך אני לא יכול להוציא גז מהאדמה' – זה לא שני שותפים עסקיים. זו מדינה, זה ריבון, מול חברה עסקית שהמטרה שלה היא לעשות כסף. לחברות הגז יש מנהג בכל מקום שהן נכנסות אליו לנהל את המשא ומתן מאוד בקשיחות, לפוצץ כמה פעמים.
פרז: ולכן מה התנאים שמדינת ישראל כריבון, כמי שהנכס הזה שייך לה, מה הם התנאים שהיא חייבת להציב לפני חברות הגז?
שלי: קודם כל, להוריד את סעיף היציבות הסהרורי הזה. זה נראה לך הגיוני שבמדינה דמוקרטית מדינה תתחייב לחברה לפרטית ל-10 שנים בלי שום חקיקה ובלי שום מהלך מדינתי בתחום הגז כי ככה הם רוצים?
פרז: מצד שני, זה נראה לך הגיוני שבמדינת ישראל, שידועה בתחלופה המהירה של ממשלות וכנסות, כל שני וחמישי פרויקט כזה גדול ישונה בחקיקה כזו או אחרת למי שיתחשק לעשות כך או אחרת? גם זה קורה כאן לפעמים ומקשה על בעלי עסקים.
שלי: קודם כל, עד היום המדינה בחקיקה כלפי חברות הגז הייתה סופר נדיבה – חילקה מתנות, גם ברישיונות, גם בזיכיונות, גם במיסוי, גם בפיקוח על המחירים. לכן אם צריך לחשוד במשהו בממשלת ישראל זה שהיא תיתן יותר מידי לחברות הגז. ודבר שני – כן, אסתי, מותר למדינה לשנות את מהלכיה ואת המדיניות שלה. תתארי לעצמך שבעשר השנים האלה הם גם יישארו מונופול וגם יתפרעו במחירי הגז. מה אנחנו אמורים לשבת מנגד ולא להגן על הציבור? פסקת היציבות הזו היא פסקה שלא קיימת ולא יכולה להתקיים בשום מדינה דמוקרטית בעולם. את יודעת מה, גם אני רוצה פסקת יציבות וגם את בטח רוצה פסקת יציבות שיקבעו לך את המיסוי הכי נמוך בעולם ושיתחייבו לא לשנות את זה ל-10 שנים. אין סרט כזה בעולם והדרישה הזאת היא דרישה מופרכת, אבל הבעיה שלי היא לא עם נובל אנרג'י – הבעיה שלי היא עם ממשלת ישראל שבכלל המציאה את פסקת היציבות הזאת ועכשיו מתמקחת על סדקים. הרי גם הם הבינו שזה לא הגיוני, אז על מה הפיצוץ עכשיו? המדינה בכל זאת רוצה איזה פתחי יציאה אם הם לא יעמדו בהסכם לשנות את היציבות. מלכתחילה הסעיף הזה לא היה אמור להיוולד. לכן באמת אני קוראת לשר האוצר ואני קוראת לממשלת ישראל להפסיק את הביזיון הזה. פשוט להפסיק. יש כאן ריבון. הריבון צריך לדאוג, לשאלתך, למחיר נורמלי של גז בישראל כדי שכולנו נהנה מהשפע הזה – התעשייה, האזרחים, חשבונות החשמל שלנו, הכל. שתיים, פירוק המונופול. לא יכול להיות מונופול פרטי עוצמתי כזה על המשאב הכי חשוב במדינת ישראל. ועוד כהנה וכהנה דברים שיאפשרו לחברות להרוויח הרבה מאוד כסף ולהתעשר, אבל גם לציבור שיצא לו משהו מהאוצר הנפלא הזה שנמצא בידיים של המדינה."

להאזנה לראיון המלא: