"מצפה מדרעי לקחת אחריות ולוודא שהממונה הבא על ההגבלים יהיה אדם מקצועי שלא מוכן לאפשר מונופול בגז הטבעי"

26 באוגוסט, 2015
האזינו:

שלי התראיינה בתוכנית "חמש בערב" עם טל לב רם בגלי צה"ל והתייחסה להתפתחויות האחרונות במאבק על הגז הטבעי, בהן הודעתו של שר הכלכלה אריה דרעי מהשבוע כי יבקש לדחות את אישור מתווה הגז עד למינוי ממונה חדש על ההגבלים העסקיים. מתוך דבריה:

"לב רם: את רואה את הדברים ואת גם זוכרת שדרעי גם תמך במתווה הגז בסופו של דבר. את חושבת שזה רק סוג של שרירים שהוא עושה, או באמת כוונה אמיתית שלו כי הוא לא שלם עם מתווה הגז?
שלי: אני נורא רוצה לקוות ששר הכלכלה אריה דרעי אכן מרגיש מעומק ליבו שהמתווה הזה הוא אל נכון, הוא שגוי, הוא מפקיר את אזרחי מדינת ישראל למונופול של בעלי הון פרטיים בלי פיקוח על המחירים. אתה יודע מה, באיזה מקום אני מאמינה לו שהוא מבין שהוא הולך לעשות דבר מאוד שגוי ולכן הוא מהסס. אני לא מייחסת ציניות לכוונותיו, אם כי אני משוכנעת שהוא היה יכול לעשות הרבה יותר – פשוט לגרום לזה שהממונה על ההגבלים, דיוויד גילה, ישאר ולתת לו גיבוי, מה שהוא בחר לא לעשות.
לב רם: יצא לך לשוחח איתו על הדברים או שאלה הערכות בלבד?
שלי: יצא לי לשוחח איתו אבל לא בשבועות האחרונים.
לב רם: אולי עדיף שהוא כבר יעקוף את הממונה אם הכוונות שלו הן כנות. אם יבחרו ממונה חדש על ההגבלים סביר שיבחרו מישהו שנוח לנתניהו בעניין הזה. אז בשביל מה לחכות עם העניין?
שלי: אין לי שום ספק שהממונה החדש על ההגבלים העסקיים יהיה על פי טעמו של ראש הממשלה בנימין נתניהו. אנחנו רואים את זה לא רק בתחום הזה. אחד האייטמים הקודמים כאן בתוכנית שלך על ראשות השידור הוא קלאסיקה של העניין – איך ראש הממשלה מכתיב את רצונותיו, את הדיקטט שלו. לא אכפת לו להרוס מקום עבודה של 1,500 איש ולפגוע בדבר הכל כך חשוב הזה לדמוקרטיה ששמו השידור הציבורי. אני מניחה שגם כאן מי שיבחר יהיה ממונה על ההגבלים מטעם, בוודאי אחד שיתחייב מראש לאשר מונופול כזה במשק. אני לא יודעת מה נכון, אני יודעת מה אני מצפה מאריה דרעי לעשות. אני מצפה ממנו כן לקחת אחריות על העניין הזה, לא להתנער ממנו, להודיע שהוא לא יעקוף את הממונה על ההגבלים העסקיים ולוודא שהממונה הבא על ההגבלים העסקיים הוא אדם מקצועי שלא מוכן לאפשר מונופול כזה, כי זה התפקיד של הממונה.
לב רם: כמי שכיהנה גם בתפקידים ביצועיים, את לא חוששת שתהיה פגיעה במשק כי העניין הזה ממשיך להתעכב סביב משהו שהוא כנראה דומה בצורה כזו או אחרת?
שלי: הפגיעה במשק תהיה האנושה והקשה ביותר אם המתווה הזה יעבור. מוטב, באופן הכי אובייקטיבי בעולם, מוטב שהמתווה הזה לא יעבור בכלל. יש בידי המדינה מספיק כלים. היא יכולה לפקח על המחירים על פי חוק. היא יכולה להוציא הגבלה על מונופול על פי חוק והיא יכולה לאפשר גם לנובל אנרג'י ולתשובה להמשיך לעבוד ולהרוויח הרבה מאוד כסף, אבל במידה פרופורציונלית כך שגם אנחנו, הציבור, נקבל משהו מכל הדבר הזה ויוקר המחייה ירד בצורה דרמטית כפי שהיה יכול לרדת אלמלא ההשתלטות של המונופול על משאב הטבע הזה. בוודאי שאין דחיפות לייצר את המתווה. הדחיפות הזאת היא מדומה. הדיבורים האלה על להוציא את הגז מהאדמה – זה משפט שאף מילה בו לא נכונה. הגז זורם, הוא גם לא יוצא מהאדמה בכלל, יש מספיק גז בתמר ל-15 שנים. כל הבהילות הזאת היא מזויפת מלכתחילה."

בהמשך התייחסה למינויו של תא"ל (במיל') גל הירש למפכ"ל המשטרה, ואמרה כי: "יכול להיות שלו אני השרה לביטחון הפנים הייתי מעדיפה אדם מתוך המערכת המשפטית. זו הייתה נטיית הלב שלי, אבל אני חושבת שהבחירה של השר גלעד ארדן היא בחירה לגיטימית. אפשר להתווכח עליה, אפשר לחשוב אחרת. אני לא חושבת שנעשה כאן מעשה חמור. אני מציעה להוריד טורים ולהבות. שוב, אני הייתי מעדיפה למנות מישהו מתוך המשטרה. אני חושבת שיש שם הרבה מאוד אנשים ראויים, אבל ההחלטה הזאת היא החלטה סבירה לחלוטין."

להאזנה לראיון המלא: