שלי מברכת את ח"כ יעקב ליצמן על מינוי הצפוי לשר בעקבות פסיקת בג"צ: "בעיני לא משנה אם הוא שר או סגן שר - הוא אחד השרים הטובים בממשלה"

27 באוגוסט, 2015
האזינו:

שלי התראיינה בתוכניתו של משה גלסנר ברדיו החרדי "קול ברמה" בעקבות פסיקת בג"צ שקבעה כי אין למנות סגן שר במעמד שר וההיתר שנתנה מועצת חכמי התורה ליעקב ליצמן להתמנות לשר בממשלה. בראיון וברכה את ליצמן על מינוי הצפוי וכן התייחסה להערכה שלה לחברי כנסת חרדים ולמפגש האחרון שלה עם נשים חרדיות. מתוך דבריה:

"גלסנר: חברת הכנסת שלי יחימוביץ, רצינו להעניק לך את ההזדמנות לברך את חבר הכנסת שמאוד מוערך על ידך, בקרוב השר – יעקב ליצמן.
שלי: נכון, אמרת את הכל בערך. מתוך שלא בשמה בא לשמה בא לשמה. יש עתיד, שמן הסתם לא ממש נהנו מהעובדה שליצמן הוא סגן שר הבריאות ובעצם שר הבריאות בפועל, הביאו לכך שליצמן מונה לשר בישראל. האמת שהיא בעיני אחת היא אם הוא שר או סגן שר, בכל מקרה הוא שר בריאות מצוין, מקצועי, מכיר את החומר, מסור. אני חושבת שהוא אחד השרים הטובים ביותר בממשלה, בין אם קוראים לו שר ובין אם קוראים לו סגן שר.
גלסנר: אמר כאן מקודם ליצמן שסוף סוף יש עתיד עשו דבר אחד טוב. לא בכלכלה, לא בביטחון, לא בשום דבר, אבל סוף סוף הם עשו.
שלי: האמת היא שלא שמעתי אותו, חשבתי שאני המצאתי את זה, אבל כן – אני נוטה להסכים איתו. אני מניחה שלא לזה הם פיללו כשהם עתרו לבג"צ.
גלסנר: אגב, העתירה שלהם הייתה על תיק הבריאות למרות שבתיק החוק השערורייה גדולה פי כמה וכמה.
שלי: כן, אני מניח שהיו כאן אלמנטים של התנגחות עם החרדים כמיטב המסורת של יש עתיד. בעיני, תראה, כבר אמרתי – זה לא משנה אם הוא סגן שר או שר. בכל מקרה הוא האיש הראוי והמתאים לתפקיד, מאוד ראוי, מאוד חכם, משרת את כל האדם אגב. ראיתי תגובות על מה שאני צייצתי בטוויטר על כך שהוא משרת את המגזר שלו. הוא משרת את המגזר שלו אבל הוא משרת את כל עם ישראל במקביל. יש לי מספיק שנות ליצמן כדי לראות אותו בכל מיני תפקידים ולדעת שכך הוא הדבר. מעבר לזה, חשוב לי לומר עוד משהו. אני חושבת שגם ההחלטה, בעצם ההיתר הרבני לאפשר לליצמן להיות שר בישראל, אני חושבת שיש לזה משמעות מרחיקת לכת ביחסי חרדים-מדינה או חרדים-חילונים. נפל דבר בישראל. אני אומרת שלא משנה לי אם הוא סגן שר או שר, אבל כן יש כאן החלטה שהיא כמעט חסרת תקדים היסטורית בהיסטוריה הקצרה של מדינת ישראל.
גלסנר: היו שרים. היה שר הסעד, היה שר הדואר בקום המדינה, בשנים הראשונות.
שלי: כן, נכון. בראשית שנות החמישים.
גלסנר: אני כל פעם מתפלא, את יודעת. זה קצת מעלה תמיהות לראות חברת כנסת, ועוד אישה, בפרט בימינו שיש בנושא הנשים הרבה עימותים בין הח"כים החרדים לבין היתר – אישה חילונית ממפלגת שמאל שמחמיאה כל כך הרבה לחברי כנסת חרדים. זה מוזר. זה מלבב, אבל זה מוזר.
שלי: קודם כל, אני פשוט מחמיאה לחברי כנסת טובים. זה יכול להיות מכל מפלגה. זו יכולה להיות זהבה גלאון ממרצ וזה יכול להיות יעקב מרגי, איציק וקנין, דוד אזולאי או עוד רבים וטובים מש"ס. מיש ראוי – ראוי, ומי שחבר כנסת טוב – הוא חבר כנסת טוב. זו יכולה להיות אורלי לוי מישראל ביתנו, שביני ובין איווט ליברמן אין אהבה גדולה, כמו שאתה יודע. וגם, כמובן, יש לי גם חברים רבים בליכוד. חברי כנסת טובים יש בהרבה מפלגות. רובם, כמובן, במפלגה שלי, אבל העבודה בכנסת היא לעיתים קרובות הרבה יותר הרמונית ממה שחושבים, כי בסופו של דבר אי אפשר בעצם להשיג הישגים מרחיקי לכת אם לא יודעים ליצור שותפויות והרמוניה עם ח"כים מכל המפלגות.
...
גלסנר: השבוע היה לך מפגש עם נשים חרדיות מהתקשורת. איך זה היה?
שלי: היה מאוד מעניין. ממש ממש מעניין. גישה טובה, מלמדת. אני חושבת שנשים בעולם החרדי עוברות עכשיו את התמורות הכי דרמטיות שיש, יותר מנשים חילוניות שכבר בעצם בעיצומה של המהפכה הפמיניסטית. אני חושבת שמה שקורה אצל נשים בחברה החרדית הוא באמת חסר תקדים. הייתה לנו שיחה מאוד מעניינת, מורכבת אגב, בין היתר על סוגיית זכות הבחירה. היו שם נשים רבות שאמרו שהן בוחרות, הן לא רוצות להיות חברות כנסת, הן בוחרות שלא להיות חברות במפלגות החרדיות, שטוב להן המצב. אז אמרתי להן שבחירה אמיתית היא הבחירה ביום שבו הן יוכלו, אם ירצו, להיות חברות כנסת ולא חברות מכורח. סליחה שאני מקלקלת לך עם אמירה פמיניסטית ברורה.
גלסנר: לא, לא מקלקלת.
שלי: אני חושבת שבאמת, אתה יודע, אחרי שקרתה הדרמה הגדולה הזאת וחבר כנסת חרדי הוא שר בישראל, יכול להיות שתקרה גם הדרמה הבאה וגם נשים חרדיות יוכלו להיות ח"כיות מן השורה."

להאזנה לראיון המלא: