"התקציב אינו בשורה חברתית. ההבטחות לשינוי בדיור, ביוקר המחיה ובשכרו של האדם העובד - כל אלה לא קיימים בתקציב"

2 בספטמבר, 2015
האזינו:

שלי התראיינה ביומן הצהריים של רשת ב', "בחצי היום" עם אסתי פרז, והתייחסה לתקציב המדינה שיובא היום לקריאה ראשונה בכנסת, למתווה הגז הטבעי, להתנהלותו של שר הכלכלה אריה דרעי, לפרישתם של חברי הכנסת ולעניינים נוספים. מתוך דבריה:
"פרז: את רואה את התקציב הזה כבשורה חברתית?
שלי: בשורה בוודאי שלא. אני חושבת שמה שהתחיל בקול תרועה רמה ובהבטחות לשינוי משמעותי בכל מה שקשור בדיור, בכל מה שקשור ביוקר המחייה, בכל מה שקשור לזכויותיהם ולשכרם של בני אדם עובדים – כל הדברים האלה פשוט לא קיימים בתקציב הזה.
פרז: מצד שני, אין בו גם גזירות קשות מי יודע מה.
שלי: נכון, את צודקת. אני חושבת שזאת הסיבה – שמעתי קודם את התהייה שלך – מדוע זה לא מעורר רעש יותר גדול. את צודקת, אין בו גזירות מאוד קשות. יש בו כמה פגמים אבל בוודאי שאין בו את אסופת הגזירות המטורפת שהיינו רגילים אליה בחוקי הסדרים קודמים.
פרז: מה היית מצפה שיהיה בתקציב הזה? את מבינה בכלכלה. איזו בשורה הייתה יכולה להיות משמעותית בלעשות פה איזה שינוי?
שלי: האתגר שמסתמן כרגע כאתגר הכי משמעותי זו העובדה שהמשק ככל הנראה הולך להאטה וכבר נמצא בהאטה. הדבר הזה יש לו משמעויות מרחיקות לכת על הכל – על הפרנסה, על תחזיות הגבייה. אני לא רואה מחוללי צמיחה בתקציב הזה, ואני אחזור לסוגיה שסיימת איתה את הראיון עם (חבר הכנסת) אלי כהן מכולנו. לו סוגיית הגז, שהיא סוגיית המאקרו הגדולה ביותר, לא מדובר כאן בעוד עניין שולי, סוגיית המאקרו הכלכלית הגדולה ביותר – לא היא הייתה מטופלת בצורה נורמלית היינו עכשיו מגיעים מחוסנים לקראת ההאטה במשק. לכן אי אפשר, בסיטואציה הנוכחית שנוצרה, אי אפשר בכלל לנתק את הדיון בתקציב ובחוק ההסדרים מסוגיית הגז הטבעי שהיא הסוגיה הכי משמעותית שרובצת לפתחנו. אם היה קורה הדבר שכבר היה צריך לקרות מזמן – צינור שני במאגר תמר, שיש בו מספיק גז ל-15 שנים – היינו כבר עם כל החיסונים נגד האטה. המפעלים היו נהנים מאנרגיה זולה, כמובן אם היה מוטל פיקוח על המחירים ולא במחירים מופקעים, והציבור היה נהנה מירידה דרמטית ביוקר המחייה.
פרז: אבל הנה אנחנו שומעים שראש הממשלה נתניהו מתכוון בימים הקרובים להניח את עניין מתווה הגז מול הכנסת לדיון. איזה משמעות יש לזה? תסבירי לנו.
שלי: תראי, אסתי, למרות שאני מותחת לפעמים ביקורת קשה על ראש הממשלה אני תמיד נזהרת בכבודו – הוא ראש הממשלה, אבל כאן אני לא יכולה לקרוא למהלך הזה של הנחת המתווה הזה שדינו בכלל כבר בפח האשפה של ההיסטוריה הכלכלית של מדינת ישראל, הנחת המתווה הזה לפני הכנסת ובלי להצביע עליו זה אקט מטופש.
פרז: אז זה דבר שצריך להבהיר. אין הצבעה בסופו של דבר. הכנסת למעשה לא תחליט שום דבר. מי שיחליט ויחתום יהיה אולי שר הכלכלה, אם ירצה, או הממונה הבא, אם ימצאו אחד כזה שיחליף את הפרופ' גילה, או ראש הממשלה.
שלי: זה פשוט אקט ילדותי שאומר 'לא שם עליכם, לא מקשיב לכם, לא מעניין אותי שמצאו מאגר גז ענקי לחופי מצרים, לא מעניין אותי שכל התמונה השתנתה, לא מעניין אותי שכל התמריץ להפעלת סעיף 52 מסיבות מדיניות וביטחוניות – שהייתה מצרים – ירד מהפרק, לא מעניין אותי שמשק הגז השתנה, אתם לא תגידו לי מה לעשות. אני אביא את המתווה היום לכנסת!' אני חייבת להגיד לך שזו התנהגות, באמת, אין לי מילה אחרת אלא ילדותית, מיותרת, מטופשת אפילו. פשוט חסר שחר. המתווה הזה גמר את דרכו. אין לו הצדקה יותר. הוא לא רלוונטי, ואני אגיד לך יותר מזה – גם בעיני חברות הגז הוא כבר לא רלוונטי. ממילא הוא היה משתנה לחלוטין. גם לו היה נחתם לפני שלושה חודשים חברות הגז לא היו עומדות בו מבחינתן. לכן להתעקש ולהביא את המתווה הזה, שמלכתחילה היה גרוע, הרסני, מזיק, נוטה לחברות הגז יותר מאשר למדינת ישראל באופן חד – זה דבר שאני מתקשה להבין אותו."
בהמשך התייחסה לפרישתם היום חברי הכנסת שי פירון ושרון גל: "קודם כל, זכותו של אדם להחליט החלטות. החיים של פוליטיקאים – והם לא רק פוליטיקאים, הם גם בני אדם ויש להם עוד מערך של שיקולים וכמובן שזה לא שמשורה ישחרר רק המוות. אפשר כמובן לפרוש. זה לגיטימי. אני מתקשה להתחבר להלך הרוח הזה. להיות חבר כנסת זו שליחות נעלה, זו זכות גדולה. היא כרוכה ממש בלהיות משרת של הציבור במובן העמוק של זה. זו דרך ארוכה וקשה, והיא מורכבת מעליות וממורדות, מעבודה מאוד גשה, מנכונות לספוג כישלונות ומשמחה גדולה על הישגים. אני חושבת שגם אחרון הח"כים – אגב, אני לא יודעת מה זה 'אחרון הח"כים'. אני היום חברת כנסת פשוטה מן השורה, לא יו"ר ועדה ולא שרה. אני רוצה להגיד לך שאני לשנייה אחת לא מפסיקה להרגיש שכל האפשרויות להשפיע על גורלם של אזרחי מדינת ישראל פרושות בפני כמניפה מרהיבה. תחושת השליחות לא מתעמעמת ולו לרגע. האמירה הזאת שלהיות חבר כנסת פשוט באופוזיציה זה לא נחשב היא מאוד מקוממת אותי."

להאזנה לראיון המלא: