"ראש הממשלה נתניהו, אין לוביסט טוב ממך לבעלי ההון. לא היה ראש ממשלה שעבד קשה כל כך בשביל מונופול"

7 בספטמבר, 2015

שלי על אישור מתווה הגז: "מעולם לא נראה מופע כה שקרי של ממשלה שמוכרת בנזיד עדשים את אוצרותיה החשובים ביותר, מפקירה את אזרחיה לטובת אינטרסים של בעלי הון, ואינה בוחלת בשום תרגיל, הטעיה, הסתרה, הדחת שומרי סף, ומעילה באמון הציבור. להעברת המתווה היום, ללא העברת הסמכויות, אחרי דיון חרפתי שהקואליציה כלל לא נכחה בו - אין כל משמעות חוקית, אולם הוא ישאר כתם שלא ימחה ממצחם של השרים והח"כים החברתיים לכאורה שהצביעו עבורו."

 

שלי נאמה במליאת הכנסת במסגרת הדיון על אישור מתווה הגז הממשלתי, וקראה לשר האוצר משה כחלון להוכיח שהוא עובד עבור הציבור ולא עבור חבריו הטייקונים ולהתנגד למתווה הגז: "שר האוצר משה כחלון. איזו אכזבה. הרי ברור שיש עסקה בין שר האוצר ובין ראש הממשלה, ברור לחלוטין שזו עסקה רקובה וברור לחלוטין שריח רע עולה ממנה – וזה לא ריח של גז. אנחנו יודעים שהבטחת לראש הממשלה בדיוק את האצבעות שהוא צריך כדי להעביר את המתווה. ההודעה על ניגוד העניינים היא הייתה ההודעה שהפכה אותך למשרתם הגדול ביותר של הטייקונים על חשבון הציבור. שר האוצר, יש לך הזדמנות אחרונה להראות בשביל מי אתה עובד – בשביל אותם חברים טייקונים שבגללם טענת שאתה לא עוסק בעניין או בשביל הציבור הרחב."

לצפייה בנאום המלא:

תוכן הנאום המלא:

נתניהו, כחלון, שטייניץ – שיקרתם לציבור, מעלתם באמון של הציבור, בגדתם, הטעיתם, עיוותתם. הכל בשביל לשרת את הכסף הגדול. אין לזה שום פרשנות אחרת. מתווה? אתם מביאים לנו מתווה היום? זה מתווה? במתווה הזה מחקתם לחלוטין את כל הסמכויות שהיו לריבון ביד כדי שיהיה גז לאזרחי מדינת ישראל. מחקתם את הפיקוח על המחירים. מחקתם את היכולת לקבוע שיש הגבל עסקי ולהיאבק במונופולים. מחקתם. פיטרתם, ביזיתם, הדחתם, השפלתם כל רגולטור שהיה מספיק אמיץ ומספיק מקצועי כדי לומר את דעתו. נתתם את האוצרות של הציבור מתנה לקומץ בעלי הון. אין שום מילים אחרות לתאר את החרפה שמתרחשת כאן עכשיו. גזלתם את ההורדה המופלאה ביותר שיכלה להיות כאן ביוקר המחייה, המדהימה ביותר, את ההזדמנות הגדולה ביותר.
ואם מישהו עוד חשד בכם חלילה בתום לב, באה התגלית המצרית ומוטטה כמגדל קלפים את כל הדו"חות הכוזבים שפרסתם על הצורך ביחסים האסטרטגיים עם מצרים. המועצה לביטחון לאומי עם מסמכים מפורטים, סודיים ופחות סודיים, עד כמה זה נחוץ לביטחוננו. והנה זה קרה, ואתם לא משנים את דעתכם, מה שמראה שמלכתחילה לא זו הייתה הסיבה האמיתית.
שר האנרגיה שטייניץ, אני מצטערת שאתה לא כאן באולם המליאה. אני מתביישת בשבילך על הנאום שנשאת כאן, מתביישת בשבילך. לא על זה תהיה תהילתך. אפילו אחרון הסוחרים לא היה מספר כמה זה שבא איתו במשא ומתן הוא צודק והוא צריך לתת לו הכל.
ראש הממשלה נתניהו, אין לוביסט טוב ממך לבעלי ההון. בהודעה על הורדת המע"מ עמדת ואמרת שאתה בעד השוק החופשי. אתה בעד השוק החופשי? תילחם במונופולים אם אתה בעד השוק החופשי! איך זה מסתדר אפילו עם תפיסת עולמך הקפיטליסטית שרוצה לפרק מונופולים? מעולם לא עבדת קשה כל כך, לא היה ראש מדינה שעבד קשה כל כך בשביל מונופול. איך זה מסתדר עם כל מה שאתה אמור להאמין בו?
יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין, קראת לזה הבוקר דיון ציבורי או דיון במליאה. זה דיון במליאה? חרפה ובושה. דיון בכנסת זה דיון בוועדות הכנסת, עמוק, רציני. הדיון הזה מתנהל בכלל בלי – אין כאן ולו חבר כנסת אחד מהקואליציה. זה פשוט מביש. סליחה, גבירתי היו"ר (ח"כ טלי פלוסקוב). אני מתנצלת. חרפה, שולחן הממשלה ריק. זה דיוק על משק הגז? תתביישו לכם. איפה כל חברי הכנסת של 'כולנו'? אגב, אני הייתי מצפה מיו"ר הכנסת שייצג אותנו נאמנה ולא יקרא לזה דיון בכנסת. מס שפתיים. זה לא יחשב לכם דיון בכנסת אחר כך כשנעתור לערכאות בלית ברירה.
לסיום, שר האוצר משה כחלון. איזו אכזבה. איזו אכזבה. מראית העין הזאת של סיעת כולנו שמתלבטת ומתחבטת. רק לשמוע את דברי השבח וההלל של הח"כים בזכות המתווה ואף מילה נגד, חוץ מהשר אבי גבאי, סליחה, צדיק יחיד בסדום, שלא מצביע כאן במליאה. הרי ברור שיש עסקה בין שר האוצר ובין ראש הממשלה, ברור לחלוטין שזו עסקה רקובה וברור לחלוטין שריח רע עולה ממנה – וזה לא ריח של גז.
אני מצפה מחברי הכנסת של סיעת 'כולנו' ובראשם שר האוצר, גם ממך גברתי היו"ר, להפסיק את מצג השווא הזה. אנחנו יודעים שהבטחת לראש הממשלה בדיוק את האצבעות שהוא צריך כדי להעביר את המתווה. ההודעה על ניגוד העניינים היא הייתה ההודעה שהפכה אותך למשרתם הגדול ביותר של הטייקונים על חשבון הציבור.
שר האוצר, יש לך הזדמנות אחרונה להראות בשביל מי אתה עובד – בשביל אותם חברים טייקונים שבגללם טענת שאתה לא עוסק בעניין או בשביל הציבור הרחב.