"עדיף הבלגאן של מפלגה דמוקרטית על הדיקטטורה במפלגות אחרות"

10 בספטמבר, 2015
האזינו:

שלי התראיינה לתכניתם של ספי עובדיה ויועז הנדל בגל"צ, בעקבות ההתפתחויות הפנימיות במפלגת העבודה.

"חברת הכנסת יחימוביץ', בואי נדבר על מה שקורה במפלגת העבודה. למה בעצם כל הזמן אתם חייבים לערוף את הראשים? גם ראשך נערף בקדנציה הקודמת. נדמה לי שעשרים וארבעה מנדטים זה לא בדיוק כישלון, אז למה אתם ממהרים לפריימריז אחרי ארבעה עשר חודש?

קודם כל אני חושבת שאי אפשר לכלול אותי ברשימת עורפי הראשים. אחרי שבוז'י ניצח אותי בבחירות לראשות המפלגה, התייצבתי לימינו - או לשמאלו, איך שתקראו לזה - ולא נהגתי על-פי מיטב המסורת של לשרוף את המועדון. כבר ראיתי ראשי מפלגות שאחרי שהם הפסידו בבחירות הם שברו את הכלים, וזו הייתה כמעט מסורת עקבית במפלגת העבודה. לכן אני חושב שהשאלה הזו בהחלט לא צריכה להיות מופנה אלי.

בכל זאת, את דמות מרכזית במפלגה, יושב ראש לשעבר ואולי מתמודדת לעתיד. אז מה עמדתך בנוגע להארכת מועד הפריימריז?

אני חושבת שהבחירות צריכות להיעשות במועדן. זה ההבדל בין מפלגות דמוקרטיות למפלגות שיש בהן שליט יחיד: יש חוקה. והחוקה הזאת היא המתווה שלאורו הולכים ולאורו מנהלים את העניינים.

את תתמודדי בבחירות האלה, מתי שלא תהיינה?

עוד לא החלטתי. זאת התשובה האמיתית - כל הזמן שואלים אותי, 'את בטח יודעת אבל לא אומרת'. אם הייתי יודעת בוודאות גמורה שאני מתמודדת הייתי בוודאי כבר מכריזה על זה.

את מתואמת עם חבר הכנסת עמיר פרץ? אפשר להניח שרק אחד מכם יתמודד?

אי אפשר להניח דבר כזה. יחסינו טובים, אני מאוד שמחה על כך שהוא הודיע לבוז'י שהוא חוזר למפלגת העבודה. יחסינו משופרים כבר תקופה לא קצרה - אבל בוודאי שאין בינינו תיאומים פוליטיים.

ועוד מילה על דמוקרטיה פנימית: אומרים שיש אצלכם בלגאן, חולדאי עם המכתב שלו, נכנס בבוז'י, ובוז'י עונה לו ככה, וזה מקום שנורא אוהבים לנגח אותנו בו. אני מעדיפה את הרעש והבלגאן הזה על השקט המצמית שמתרחש במפלגות שיש בהן דיקטטור אחד.

והדוגמה האחרונה, מהשבוע האחרון היא כולנו. קשה לקרוא לכחלון דיקטטור, הוא כזה איש נחמד, אבל תראה את חברי הכנסת שלו, שצעדו בסך, הצביעו בעד מתווה הגז בעיניים מושפלות בבושה. יותר מחצי מהם היו נגדו. ככה זה במפלגה שבה כל גורלך תלוי באדם אחד - אתה חייב לציית."

 

בהמשך הראיון השלושה משוחחים על הדמיון וההבדלים בין הפריימריז בליכוד לפריימריז בעבודה, על בחירת שלי לח"כית השנה לשנת תשע"ה על-ידי ערוץ הכנסת, על יחסי יהודים-ערבים בישראל - ותפקיד מפלגת העבודה בתוכם - וכן על תחושותיה של שלי בנוגע לביקורים בגרמניה.

 

להאזנה: