"טרם החלטתי אם ארוץ לראשות המפלגה"

10 בספטמבר, 2015

שלי התראיינה לתכנית "מדברים על זה" בערוץ 2, עם שרון כידון ושי גולדן, בעניין הפריימריז ליו"ר וההתפתחויות הפנימיות במפלגת העבודה.

"הרבה קופצים על העגלה הזו. אם בבחירות האחרונות לא זכיתם בשלטון - למה זה כל-כך אטרקטיבי?

כנראה שמפלגת העבודה מעניינת הרבה מתמודדים, והאמת שזה מאוד משמח אותי. תמיד אני נזכרת ביום בו ברק פרש ממפלגת העבודה להקים את מפלגת העצמאות, הסקרים הראו לנו בין אפס לארבעה מנדטים בימים בהירים, וכולם הימרו שמפלגת העבודה כבר נקברה. לכן אני מברכת על זה שהרבה רוצים להתמודד, אני קוראת לאנשים להתמודד על ראשות מפלגת העבודה, לכל מי שראוי בעיני עצמו ויימצא ראוי על-ידי הציבור. זה דבר מאוד משמח שמתרחש במפלגות דמוקרטיות.

המפלגה נהנתה אחרי הבחירות מאיזושהי תקופת עדנה ושקט יחסיים, אבל נדמה שעכשיו הסכינים מתחילים להישלף מהנדן. רואים פריימריז באופק, ואולי שלטונו של הרצוג במפלגה, אחיזתו כבר לא כל-כך איתנה?

קודם כל ארשה לעצמי לאמר שהמפלגה נהנתה בשקט, במידה רבה, בגללי. שברתי את המסורת שבה יו"ר שמפסיד בבחירות שורף את המועדון, טורק את הדלת, פורש או מתפלג.

מצד שני, יש את המודל הבריטי, שבו אנשים לוקחים אחריות אם הם מפסידים בבחירות. כלומר, זה נע בין זה שאת אומרת לא לשרוף את המועדון לבין זה שצריך לקחת אחריות על הפסד.

את מתכוונת שהרצוג היה צריך לפרוש אחרי שהוא הפסיד בבחירות?

יש שסוברים שכאשר מפסידים צריך לקחת אחריות.

אני לא חושבת שזה נכון. פוליטיקה, למי שרץ למרחקים ארוכים, דבק בזה, מרגיש שליח ציבור ויש לו השקפת עולם - היא מורכבת מתבוסות ומנצחונות, מהישגים ומכשלונות. מי שלא יכול לשאת גם כשלונות לא יכול להישאר בפוליטיקה.

רון חולדאי הוא האדם שיכול להחזיר את מפלגת העבודה לשלטון לדעתך?

אני לא יודעת, לא הייתי רוצה להתייחס לגופו של אדם. הוא חבר מפלגה מאוד ותיק. אני לא רואה הבדל גדול בז'אנר בינו לבין בוז'י, זאת האמת.

תמכת בו, אגב בבחירות לראשות העיר תל-אביב, אמרת שהוא אדם עם קבלות.

בודאי, הוא היה נציג מפלגת העבודה לראשות עיריית תל-אביב, מפלגת העבודה גם מימנה את המרוץ שלו בחלקו, והיו לנו כמה מועמדים דומים לראשי רשויות.

אז למה לא?

אני מניחה שביום הפריימריז יהיו כמה מועמדים, אני אחליט אם אני מתמודדת או לא, ולהגיד על אנשים למה לא או למה כן נראה לי לא ראוי. אני כן חושבת שאין כאן איזה קרב טיטאנים בין שתי גישות אידאולוגיות שונות. הם באים מבית גידול דומה, ממוצא דומה, ממעמד סוציו-אקונומי דומה, מתפיסת עולם דומה - שהיא לגיטימית לחלוטין במפלגת העבודה, אבל אני לא רואה כאן איזה עימות אידאולוגי.

הייתי מעדיפה, שכשיתחילו הבחירות - אתם קוראים לזה 'לשלוף את החרבות', אני קוראת לזה דיון דמוקרטי לגיטימי - הייתי רוצה שכשהעימות הזה יבוא, הוא יבוא על סוגיות אידאולוגיות, ולא סוגיות פרסונליות."

 

לחצו כאן לצפייה בראיון המלא.