הבוס שנתן לי חרות מופלאה ומוחלטת

27 בספטמבר, 2015

קובי אוז מתארח בסוכה שלי. על מוטי קירשנבאום ז"ל, הבוס שנתן לי חרות מוחלטת ונפלאה. האם אתחיל לחלק קמעות לחתונה, והאם התפקדות מונעת קמטים? וגם על המעשה הנפסד של מי שפנו לממשלת ברזיל לסכל מינוי דני דיין לשגריר

 

קול ששון וקול שמחה, אור זמיר שלנו התחתנה!

 

חג סוכות שמח חברות וחברים,

 

בסוכה עם קובי אוז. "וואלה" שאלו אותי אם אסכים, לכבוד סוכות, לחזור לתפקיד המראיינת (מה שלא עשיתי כבר עשר שנים) ולראיין את מי שהייתי רוצה להזמין לסוכה. אמרתי בשמחה, והזמנתי את הזמר, המוסיקאי והיוצר הנפלא קובי אוז, שאני מאוד אוהבת. אם תצפו בראיון, גם תבינו למה. על מוזיקה, טיפקס, ילדים, צדק חברתי, פריפריה, מזרחים ואשכנזים, וטקסטים נפלאים שלו על מאבק הגז הטבעי. צפו:

 

חזרתי היום עצובה מהלווייתו של מוטי קירשנבאום, איש שמאוד מאוד אהבתי, והיה המנכ"ל שלי כשעבדתי ברשות השידור. מוטי היה גאון, מצחיק נורא, יצירתי בטרוף, והוא השפיע על חיינו כאן שנות דור, הרבה יותר ממה שאנחנו יכולים אפילו להבין.

הנשיא ריבלין, שספד לו, אמר: "תמיד ידעתי להפתיע אותנו, אבל הפעם הגזמת". וירון לונדון, שותפו בעשור האחרון להגשת "לונדון וקירשנבאום", אמר: "סיכמנו שלא נפרוש בשיא ולא נפחד להמשיך גם כשנהיה פאתטיים, ואתה הפרת את ההבטחה." יונתן גפן סיפר איך מוטי התקשר אליו באחד הימים, ואמר לו – יאללה, תחזור לארץ, תחזור. יונתן שאל למה, ומוטי אמר, "מה אתה לא רוצה להיות כאן בפתרון הסכסוך?"

הוא היה מנכ"ל הרשות כשהגשתי את התוכנית "הכל דיבורים", תוכנית שכשעשיתי אותה נחשבה מאוד "בעייתית" לבעלי כוח ושררה, מה גם שזו היתה הקדנציה הראשונה של נתניהו (אח"כ הוא הובס בידי ברק) שחשב (כמו היום) שהתקשורת צריכה לפעול על פי הנחיותיו. ודווקא בתקופה הזאת, תחת מוטי כמנהל, חוויתי את המשמעות העמוקה והנדירה של חופש עיתונאי מוחלט, כזה שמאפשר לעיתונאי לפרוח ולשגשג ולעשות את עבודתו.

הוא מעולם, אבל פשוט מעולם, לא לחץ עלי, לא ביקש ממני, ואפילו לא רמז לי - לטפל או שלא לטפל בנושא כזה או אחר או באדם רב כוח כזה או אחר. גם מתוקף האתוס הדמוקרטי העמוק שהאמין בו עד בלי די ויישם אותו בכל יום מימיו, וגם בשל נפשו שאהבה חרות וחופש. יהי זכרו ברוך.

לעוד דברים וסיפורים שלי על מוטי, הקליקו כאן לפוסט בפייסבוק, כאן לטוויטר, וכאן לפוסט באתר:

 

מעצב לשמחה. אור זמיר המקסימה שלנו התחתנה עם אודי קלוו המקסים לפחות כמוה, בחתונה מצחיקה ומרגשת. את הטקס ניהלה דבורה עברון המצויינת. אור היא העוזרת הפרלמנטרית שלי, ראש המשמרת הצעירה בחיפה, ומנהיגה. רק לפני חודשיים התחתן תומר קרמרמן עוזרי הפרלמנטרי, והמסקנה היא שאולי נתחיל לחלק בלשכה קמעות למבקשים להתחתן. המון אושר ואהבה לאור ואודי:

 

ועכשיו לזה:

למי שלא שמע את עמדתי בעניין הצעד המקומם הזה, אביא כאן כמעט במלואו את הפוסט שפרסמתי, ואציין שיש לי דברים קשים הרבה יותר לומר, אבל נהגתי במידת האיפוק האפשרית. הנה:

זה כל כך מרגיז ומקומם אותי כשבמחנה הפוליטי שלי מתנהגים באופן נפסד ומגונה, וגם, תסלחו לי, אידיוטי.

מה לעזאזל חשבו לעצמם "שלושת השגרירים לשעבר" כשפנו לממשלת ברזיל כדי שלא תסכים למינויו של ראש מועצת ישע לשעבר, ידידי (כן! ידידי!) דני דיין לשגרירנו בברזיל בגלל שהוא גר בהתנחלות?!
קודם כל מה אתם רצים מייד לממשלת ברזיל? ולא תגידו בלית ברירה, בחרום, החלטה שדגל שחור מתנוסס מעליה. סתם החלטה. לגיטימית. גם לא נורא דרמטית.
יש לכם בעיה עם זה שהוא איש ימין? שהוא מתגורר בהתנחלות? תרעישו עולמות ותעשו קמפיין כאן בישראל. נתווכח, נעלה טיעונים. מה אתם רצים לממשלה זרה שתסכל החלטה שלטונית של ממשלת ישראל?

תהום אידאולוגית פעורה ביני ובינו, אבל האיש – ראוי מאין כמותו. דובר ספרדית, קצין בצהל, יזם הייטק מוכשר, כלכלן, נבחר ציבור, איש ציבור מהמיומנים והנבונים והסובלניים ביותר, דוגמא ומופת להידברות אינטליגנטית בין ימין ושמאל ולאדם שכשצריך לא חוסך שבטו גם מהמחנה שלו עצמו. ואגב, לא שזה משנה משהו, אבל גם נצר למשפחה מאוד מעניינת ורבגונית פוליטית וציבורית, של לוחמי בריגדה, ומצביאים בצה"ל, וחברי כנסת, ומשוררים ועיתונאים ויוצרים (משה דיין, יונתן גפן, אילנה דיין ועוד רבים).
ויש לי עוד משהו לגלות לכם, וזה יהיה כואב: ממשלת ימין מושלת בישראל. היא נבחרה באופן דמוקרטי בידי אזרחי מדינת ישראל. והיא ממנה שגרירים, חלקם מהסגל הדיפלומטי וחלקם כאלה שמשקפים את השקפת עולמה – בדיוק כשם שנהגו ממשלות קודמות בישראל.
עד לפני שניה היה לנו שר חוץ תושב התנחלות, נוקדים, ליברמן. ואם זכרוני אינו מטעני לא פסלתם אותו כלל וכלל כשותף קואליציוני אפשרי לממשלת מרכז שמאל שיחלנו כי תקום. ובדני דיין, להבדיל, לא דבק מעולם שום אבק של שחיתות.
על דני דנון מצית המדורות שמאתגר את נתניהו מימין ומונה לשגריר באו"ם עברתם לסדר היום! אז מה, מדובר בטהרנות סלקטיבית וגחמנית? מה קפץ עליכם? מה אתם חושבים לעצמכם?
הרי ברור שהוא ראוי מאין כמותו, מאיזה צד שלא תהפכו את זה. יש לי בעיה אחת עם זה שהוא נוסע לברזיליה. שהוא כל כך יחסר לנו כאן, כמי שתורם כה רבות לשיח שפוי של כבוד הדדי בין ימין ושמאל.

 

כאן תקשורת על פרשת השגרירים ודני דיין, וגם ראיון על זה בתוכנית "הכל דיבורים" ברשת ב' עם איילה חסון והפרשן הפוליטי חנן קריסטל (בראיון גם על גל הירש וקצת פוליטיקה), וגם ראיון אצל אורלי וגיא בערוץ 10 (גם על הכוונה של שר הכלכלה דרעי לבטל בפועל תשלום שעות נוספות, וגם על גל הירש):

 

ועוד כמה עניינים בקצרה, מי שמתעניין שיקליק על הקישורים - על עשרות אלפי העבדים הסינים שכחלון ונתניהו מתכוונים לייבא "כדי לפתור את משבר הדיור", על אפליית נשים בהריון שמועסקות במשרה חלקית, ועל הארוחה הטבעונית שהכנתי לבני משפחתי בערב ראש השנה (אחרי שמצאנו ששמונה מתוך 16 הם טבעונים) וההדים שהיא עוררה, הקליקו כאן:

 

האם התפקדות מונעת קמטים? כך גורסת ענבר נהרי בפוסט שלה שבו הסבירה למה התפקדה. בכל שבוע אנחנו מביאים כאן פוסט אחד של מתפקד/ת חדשה, וזה הפוסט של ענבר:

אם אתם שותפים שלי לדרך, החג הוא זמן מצויין להתפקד ולחזק את הדרך שלנו ואותי פוליטית וציבורית. הכנסו ללינק הזה אם אתם רוצים להתפקד או לפקוד אחרים, או אם בא לכם שנעזור לכם כתבו לנו למייל hitpakdutshelly@gmail.com שם וטלפון ואנחנו נחזור ונעזור. ואל תשכחו! העלו פוסט בפייסבוק, הסבירו למה התפקדתם, קראו גם לחברים שלכם לעשות את אותו הדבר, וצרפו את הלינק להתפקדות.

 

תודה ענבר ותודה לכולכם,

 

חג שמח, תבלו ותהנו,

 

שלכם,

 

שלי