שלי לנתניהו ערב נאומו באו"ם: "אל תעשה תחרות פסימיות עם אבו-מאזן. פרוש חזון של תקווה, מעש ושלום."

1 באוקטובר, 2015

שלי התראיינה בתוכנית "אולפן פתוח" עם ירון אברהם בערוץ הכנסת, והתייחסה לנאומו של אבו-מאזן אמש באו"ם, לנאומו הצפוי של נתניהו הערב, לקשריו של שר האוצר כחלון עם הטייקון קובי מימון, למצב הפוליטי במפלגת העבודה ולעניינים נוספים.

מתוך דבריה על הנאומים בעצרת האו"ם:

"שלי: אני לא מתכוונת להיכנס לתחרות מי אומר דברים יותר קשים על הנאום של אבו-מאזן – האם הוא היה קיצוני, האם הוא היה אנטישמי, האם הוא היה חסר תקווה ומלא יאוש – פשוט מהסיבה הפשוטה שאבו-מאזן הוא לא ראש הממשלה שלי. ראש הממשלה שלי הוא בנימין נתניהו, אף שלא בחרתי בו, ואני מצפה מראש הממשלה שלי היום בנאום שלו באו"ם לא לעשות תחרות פסימיות עם יו"ר הרשות הפלסטינית, אלא להפך – לפרוש חזון של תקווה, של מעשה, של שלום, מילה שאנחנו כבר לא כל כך מעזים להגיד, ולהשיב מנה אחת אפיים לנאום הזה באמצעות שרטוט של תוכנית מדינית שהיא בת ביצוע. לא להיתפס לעוד נאום שהוא להראות כמה הפלסטינית אשמים. אוקיי, הבנו. עכשיו מה אנחנו עושים? מה התפקיד שלנו פה בתהליך? איך אנחנו מונעים מצד אחד הכרזה חד צדדית של מדינה פלסטינית או מהצד השני, דבר שהוא קשה ומסוכן לנו לא פחות, הפיכה של איזור יהודה ושומרון לאיזור של טירוף איסלאמי קיצוני במקום הרשות הפלסטינית שנמצאת שם עכשיו?
אברהם: בשנים האחרונות, כשהנושא הפלסטיני היה בראש סדר היום, נתניהו דיבר על איראן כשהקהילה הבינלאומית ציפתה ממנו לדבר על העניינים הפלסטיניים. אבל עכשיו אפילו הנשיא אובמה בקושי מתייחס לסוגיה הפלסטינית, אז למה שנתניהו יצא מגדרו בעניין הזה?
שלי: מה זאת אומרת? הבעיה הפלסטינית היא בראש ובראשונה בעיה שלנו. אנחנו חיים עם הסכנה התמידית היומיומית הזאת להסלמה. אנחנו חיים על פתחו של הר געש. זאת הבעיה הכי מיידית. אם הרשות הפלסטינית כפי שאנחנו מכירים אותה ואוהבים להשמיץ אותה תתפרק ולא יהיו לנו תיאומים עם מנגנון ביטחון פלסטיני – כי לא יהיה מנגנון ביטחון פלסטיני – ולא תהיה רשות פלסטינית שמונעת אינתיפאדה שלישית, וכן – היא מונעת אינתיפאדה שלישית, ובמקום זה יהיה לנו קרב והתגוששות מדממת של כל מיני פלגים איסלאמיסטים קיצוניים, זו הבעיה בראש ובראשונה שלנו. אני מצפה מראש הממשלה לעשות את המעשה הציוני הראוי של נטילת יוזמה ולקיחת איזו פטרונות על התהליך הזה. כרגע אנחנו נותנים לאירועים להתרחש בין אם עם יותר תשומת לב של הקהילה הבינלאומית ובין אם פחות. צריך להגיד גם שהמציאות לא מאירה לנו פנים. אנחנו בבידוד הולך וגובר. חרמות על תוצרת ישראלית שהולכות וגדלות. לא סופרים אותנו בסיפור עם איראן. זה הלקח שראש הממשלה צריך ללמוד. עוד נאום, שאני מניחה שיהיה נאום טוב כי הוא נואם טוב, לא יביא אותנו לכדי פתרון. מה שקרה עם איראן הוא דוגמה קלאסית. אלף נאומים רווי פאתוס, איומים וגימיקים – ואנחנו מודרים לחלוטין מההסכם עם איראן, שקורה מעל הראש שלנו. אדם חכם לומד משגיאותיו."

על קשריו של כחלון עם קובי מימון הוסיפה: "למה הוא (כחלון) הודיע לקהל הבוחרים שלו שלא תהיה לו שום בעיה לעסוק בנושא הגז? דווקא עוצמת הבקיאות שלו וההכרות שלו עם הנושא – ומתברר גם שהוא ביקר על האסדה במסגרת חוסר ההיכרות שלו עם הנושא – דווקא היחסים הקרובים שלו עם מימון והבקיאות הרבה שהוא מגלה באותו דיון שכאילו לא קשור לעניין, למה הוא הונה את ציבור בוחריו? למה הוא אמר להם שלא תהיה לו שום בעיה ושמונופולים צריך לפרק? אתה יודע, יש משהו לפעמים בדיבורים של פוליטיקאים שבסופו של דבר גורמים לכולנו נזק כי אנשים אומרים 'טוב, אז אמר. אז אמרו. עכשיו הם יגידו ההפך.' וכאן אנחנו רואים דוגמה קלאסית, וזה לא באיזה נושא שולי. זה הנושא שלו! פירוק מונופולים זה הנושא של שר האוצר כחלון. נושא הגז זה הנושא הכי דרמטי מבחינה כלכלית שעומד על סדר היום. זה לא איזה נושא שולי. לכן היה לי מאוד קשה לראות אתמול את הדברים שחור על גבי לבן."

לצפייה בראיון המלא: