"על ראש הממשלה לקחת אחריות על אזרחי ישראל ולענות לאבו-מאזן בנאום שוחר שלום"

1 באוקטובר, 2015

שלי התראיינה בתוכנית "שיחת היום" עם לוסי אהריש, והתייחסה לנאומו של אבו-מאזן אמש ולנאומו הצפוי של ראש הממשלה נתניהו הערב בעצרת האו"ם. מתוך דבריה:

"שלי: מי שרוצה לאבד תקווה ומטעין את עצמו בנימוקים לאבד תקווה יקבל שפע של נימוקים. אגב, זה לא הנאום הכי קשה של אבו-מאזן ששמענו. שמענו נאומים קודמים שלו, גם באו"ם –

אהריש: לא קשה, אבל מיואש.
שלי: קשה, מיואש, מריר, עם עוינות מאוד גדולה כלפי ישראל – דבר שבטח לא מחמם לנו את הלב, לראות את האדם שאמור להיות בעל הברית שלנו להידברות, לפחות מי שרוצה בהידברות עם הפלסטינים, אומר דברים כל כך סופניים וקשים. אבל אני לא מרגישה תחושת ייאוש כשאני רואה אותו כי הוא לא המנהיג שלי. הוא מנהיג של עם אחר. לי יש מנהיגים שלי. אמנם לא בחרתי בראש הממשלה הזה, אבל הוא ראש הממשלה שלי. הציפיות שלי למעשה וללקיחת האחריות על גורלנו בידינו הן מראש הממשלה ולא מאבו-מאזן.
אני מצפה היום מראש הממשלה בנאום שלו באו"ם לא להיכנס לתגרת נאום עוד יותר קשה שמסביר כמה אי אפשר לדבר עם אבו-מאזן וכמה הדברים שאמר היו חמורים, איומים ואנטישמיים. אני כבר רואה את הרטוריקה. ואין עם מי לדבר - 
אהריש: זו הייתה התגובה ממשרד ראש הממשלה – מסית ואלים.
שלי: כן. היינו בסיפור הזה. אני גם רואה את התגובות של חברי הכנסת מהימין. כל אחד מתחרה בשני בלהגיד כמה הנאום של אבו-מאזן היה איום ונורא.
אהריש: גם יצחק הרצוג אמר שגם הוא סוג של מאוד מאוכזב מאבו-מאזן ושזה לא בסדר, לא זה מה שהוא ציפה לשמוע ממנו.
שלי: אז אחרי שגמרנו להתאכזב, להתקומם ולהתרגז – האחריות על גורלנו היא בידינו. אני מציעה לקחת מאוד ברצינות את האיום של אבו מאזן, למרות שאנחנו לועגים לו על כך שהוא באמת לא עשה שום דבר אלא רק הטעין פצצה ולא הפעיל אותה, ושזו פצצה מושעית וכן הלאה. ביום שבו תבוטל הרשות הפלסטינית – יכול להיות שזו משאת ליבם של אנשים מסוימים – יגמר התיאום הביטחוני עם הפלסטינים. העובדה שאין אינתיפאדה שלישית עכשיו זה במידה רבה בזכות התיאום הביטחוני בין ישראל והפלסטינים.
אהריש: יכול להיות שאבו-מאזן באמת לא רוצה.
שלי: יכול להיות שהוא לא רוצה, אבל הוא מאיים ומאיים ומאיים – ואם הדבר הזה יקרה, אם הרשות במבנה שלה היום תקרוס ואנחנו נראה שם מלחמת שבטים מטורפת כמו שאנחנו רואים במזרח התיכון, הדבר הזה הוא רע למדינת ישראל. ועוד דבר, לוסי, ברשותך, עוד דבר אחד. אני חושבת שהלקח מסוגיית איראן אחרי נאומים חוצבי להבות ונפלאים של בנימין נתניהו נגד איראן, שבסופו של דבר –
אהריש: היום אנחנו נשמע כנראה עוד פעם איראן.
שלי: איראן ואיראן ואיראן. באמת, אני מצפה מראש הממשלה לפחות ללמוד לקח אחד מסוגיית איראן, מהעבודה האינסופית שהוא עשה מול העולם. בסופו של דבר, לא רק שההסכם הזה קרה על אפינו ועל חמתנו, אלא שלא היה לנו חלק בו. גם כאן בסוף אנחנו יכולים למצוא מציאות שנכפית עלינו, שאין לנו שום השפעה עליה. אני קוראת לראש הממשלה בנימין נתניהו להיות ראש הממשלה שלי, לקחת אחריות על אזרחי מדינת ישראל ולהשיב לאבו-מאזן לא בנאום עוד יותר מיליטנטי אלא להפך – בנאום שוחר שלום."

לצפייה בראיון המלא: