"אופי האירועים מעיד על כך שהפתרון הוא לא פתרון צבאי, נקודה. חובה לדבר עם אבו-מאזן."

8 באוקטובר, 2015

שלי התראיינה במשדר מיוחד של חדשות ערוץ 2 עם דפנה ליאל והתייחסה לגל הטרור והפיגועים העממיים של השבועות האחרונים. מתוך דבריה:

"שלי: הפעולות שנוקטים צה"ל וכוחות הביטחון הן פעולות נכונות – בין אם זה תגבור הכוחות ובין אם זה המגנומטורים שדיווח עליהם עכשיו משה נוסבאום. גם כמובן כוחות הביטחון פועלים יפה, לרבות הישגים. צריך לציין את הפעילות הנפלאה של השוטרים שמגלים אומץ לב וממש חירוף נפש, אבל האופי של הפיגועים בימים האחרונים מעיד על דבר אחד שאי אפשר להתחמק ממנו – שאין שום פעולה צבאית שיכולה לסכל את אותו פיגוע של המפגע הבודד, שהוא אפילו לא איזה פונדמנטליסט ידוע, לא מתפלל בקביעות באיזה מסגד, לא אמר מעולם דבר ויוצא על דעת עצמו בבוקר, מפרסם סטטוס בפייסבוק והולך לבצע פיגוע.
ליאל: אז מה בכל זאת היה אפשר לעשות אחרת? את אומרת בעצמך שאי אפשר לעצור את עובד הבניין שלקח מברג והלך לדקור.
שלי: זה נכון. מעבר לעירנות שכולנו צריכים לגלות ומעבר לפעולות הנדרשות – כי הרי העובדה שיש מפגעים בודדים לא מונעת התארגנות של חוליות יותר מאורגנות לצאת לפיגועים, לכן הכוננות הצבאית היא כמובן מוצדקת. אבל אני חושבת שהאופי הזה של האירועים, שהוא כל כך מפוזר, כל כך ארעי וכל כך לא צפוי, חייב לגרום לתובנה אחת מאוד עמוקה לחלחל – שהפתרון הוא לא פתרון צבאי, נקודה. צה"ל צריך להגן עלינו, המשטרה צריכה להגן עלינו, כוחות הביטחון צריכים לעשות את שלהם, אבל בסופו של דבר אלה פיגועי אווירה, במרכאות כפולות ומכופלות.
ליאל: את עוד מתרשמת שבעת הזאת אפשר לדבר עם הפלסטינים, אפשר לדבר עם אבו-מאזן? זה יכול להוליד שינוי משמעותי?
שלי: לא רק שאפשר, זאת חובה. זאת ממש חובה, כי ברור שמפלס הזעם ומפלס הנכונות לצאת לפיגועים עלה לרמות שהן חסרות תקדים בשנים האחרונות. ברור לחלוטין.
ליאל: אז אמר ראש הממשלה שהוא מוכן להיפגש איתו בלי תנאים מוקדמים קבל עם ועולם.
שלי: כן, אני לא מסתפקת באמירה הזאת. אני חושבת שעל ראש הממשלה שלי יש אחריות ליטול אחריות לגורלנו. אני חושבת שראש ממשלה שתעודת הזהות הכי ברורה שלו זה שהוא ידאג לביטחון ישראל ויהיה חזק מול החמאס צריך גם להוציא לפועל את הסוג הזה של ההבטחה. אני לא אומרת את זה בצורה מתגרה. אני אומרת את זה מתוך תקווה ומתוך זה שאני מייחלת שירד האסימון ותהיה כאן תובנה שנאומים נוקבים, רצופים באיומים ודיבור חזק לא פותר את הבעיה, נקודה. וגם עכשיו כוחות הביטחון מודים בזה ואומרים את זה מפורשות, שהתיאום עם הרשות הפלסטינית במידה רבה חוסך בחיי אדם, מפחית את הפיגועים.
ליאל: צודק ראש הממשלה נתניהו שהוא מונע עכשיו מאישי ציבור לעלות להר הבית? אגב, כולל חברי כנסת ערבים, שטוענים שפוגעים בזכויות שלהם באל-אקצה.
שלי: לגמרי. אני לחלוטין מסכימה עם הפעולה הזאת של ראש הממשלה. זה לא קשור לזכויות, לא לזכויות דתיות ולא לזכויות אזרחיות. פוליטיקאי, בין אם הוא פוליטיקאי ערבי-ישראלי ובין אם הוא פוליטיקאי מהימין, שעולה עכשיו להר הבית מלהיט את הרוחות ומסכן חיי אדם. יכבשו הפוליטיקאים את יצרם ויותרו על הפוטו-אופ הזה, כי הרי זה תמיד מלווה גם בצילום, בהעלאת סרטון ליוטיוב ובהעלאת סטטוס בפייסבוק, יתכבדו וימנעו מהפעילות המתגרה הזאת, כי באמת מדובר בהבערת השטח שתעלה בחיי אדם."
באשר לקריאותיהם של פוליטיקאים בימים אחרונים לאזרחים לשאת נשק אישי הוסיפה ואמרה: "הייתי מציעה להגביל קצת את הקריאות האלה. הניסיון מלמד באופן עקבי שבסופו של דבר נשק שנישא בידי יותר מידי אזרחים גורם בעצמו להרג, לפציעות ולנזק וגם מופיע במערכה השלישית בהקשרים שבכלל לא קשורים לטרור. יש לנו מספיק נשק ברחובות, יש לנו המון אנשים מיומנים, מדינת ישראל מיומנת בנשיאת נשק יותר מכל מדינה אחרת בעולם וזה די והותר."