"הגיע הזמן לייצר אופק מדיני שיש בו גם תקווה - וכאן יש כשל טוטאלי ומוחלט של ראש הממשלה"

12 באוקטובר, 2015
האזינו:

שלי התראיינה בתוכניתו של עידו בנבג'י בגלי צה"ל, והתייחסה לגל הטרור של השבועות האחרונים, לפתיחת מושב החורף של הכנסת ולסיכויים להקמת ממשלת אחדות - בנוגע לכך אמרה כי "אין היתכנות לסיטואציה כזאת כשממשלת ימין מושלת ונכשלת. הרעיון שאנחנו נציל אותם מרצף הכשלים שלהם הוא רעיון שהוא לא נכון, לא מוסרית ולא פוליטית."

מתוך דבריה בנוגע לגל הטרור שחווה ישראל:

"בנבג'י: ראש הממשלה מורה לפני זמן קצר לפעול להוצאת התנועה האיסלאמית מחוץ לחוק. בבוקר הוא דרש לחקור את חברת הכנסת חנין זועבי בחשד להסתה. האם זו הדרך הנכונה להתמודד עם גל הטרור? האם את תומכת בצעדים האלה?
שלי: אלף – לא; בית – אלא צעדים שממש לא רלוונטים לסיטואציה הקיימת. אני חייבת להגיד לך, שמעתי בשידור חי הבוקר את ראש הממשלה מקדיש את כל דבריו לחברת כנסת מהשורה, שאגב אין מחלוקת לגביה, זה ללכת לנקודה הכי קלה וקונצנזואלית, ומקדיש לה את כל דבריו כשמדינת ישראל בוערת, כשהביטחון האישי נפגע בצורה דרמטית, כשאנחנו לא מקבלים תמיכה מהקהילייה הבינלאומית למצב שבו אנחנו נתונים לגל טרור, ומקדיש את כל דבריו לחברת הכנסת חנין זועבי. יש בזה משהו שהוא מביך, פתטי, לא רציני ומדאיג. במקום לקחת צעד מנהיגותי שהוא גלובלי, שהוא רחב, הוא נטפל לחברת כנסת שאין מחלוקת, הולך לנקודה הכי קלה.
בנבג'י: אולי אם התנועה האיסלאמית הייתה מחוץ לחוק והייתה חקירה של הדברים של חנין זועבי שנתניהו הקריא בישיבת הממשלה, היו נמנעים חלק מהפיגועים הללו? זאת כנראה התפיסה של ראש הממשלה.
שלי: אני בטוחה אתה שואל את השאלה הזאת מסוג השאלות של פרקליטו של השטן. אני לא מאמינה שיש אדם אחד שחושב שאם חנין זועבי תיעצר עכשיו – ואגב, שלא יהיו אי הבנות, ההתנהלות של חנין זועבי ראויה לבדיקה, מקוממת, והיא חצתה כבר כל גבול אפשרי, את זה אני אומרת במאמר מוסגר – אבל אין בר דעת אחד שחושב שאם עכשיו חנין זועבי תיעצר גל הטרור יפסק. הרי צריך להיות לא אינטליגנטי כדי להגיד דבר כזה, ולא ראש הממשלה צריך להתעסק בחנין זועבי. הרי זה מגוחך. הוא צריך לשלוח את אחרון חברי הכנסת שלו, שהוא יטפל בה. לו יש דברים קצת יותר גלובאליים להתעסק בהם כדי לעצור את גל הטרור.
בנבג'י: בואי נדבר על אותם דברים. ראש הממשלה אמר בסוף השבוע במסיבת עיתונאים: 'דמיינו לעצמכם אם אני לא הייתי פה' – כלומר בשלטון – 'והיה כאן מישהו אחר, המצב היה יכול להיות הרבה יותר גרוע'. השאלה היא אם אתם במפלגת העובדה היו בשלטון, מה אתם עושים כדי לבלום את הגל הזה?
שלי: אני עומדת נדהמת כל פעם מול הרטוריקה השקרית והמעוותת של ראש הממשלה ובכלל של שרים בממשלה הזאת. הנה יש לנו ממשלה ימנית שנבחרה על ידי הציבור, אני מכבדת את הבחירה של הציבור, תפיסת העולם שלי מאוד דמוקרטית – נבחרה ממשלה שלא רק שאין בה שמאל, אין בה מרכז. היא באמת ממשלת ימין. המפלגה הכי מתונה בתוך הממשלה הזאת זה כולנו, שגם היא מפלגת ימין-רך, כפי שמגדיר אותה כחלון – והיא עומדת חסרת אונים וחסרת ישע מול גל טרור, ועדיין מוצאת את הרטוריקה כדי להסביר את זה שיכול היה להיות יותר גרוע אם היא לא הייתה. אני רוצה לראות את בנימין נתניהו – מה אני רוצה לראות? ראינו אותו אלף פעם לפני שהוא היה ראש ממשלה מסית, משתתף בהפגנות ועומד בפוטו-אופים מול כל מוקד של טרור או של ירי מהדרום או כל מה שלא יהיה ומספר שהוא ידע לטפל בטרור. אז הנה, הוא לא יודע לטפל. אני אומרת דבר כזה: הצד הצבאי הוא צד שהוא הכרחי. אנחנו חייבים צבא חזק וכוחות ביטחון מיומנים כדי להגן על חיינו מול אויבינו וכדי לייצר מאזן הרתעה, אבל המסלול הצבאי לבדו הוא לא מספיק אף פעם. חייבים במקביל לו איזו תוכנית מדינית. עכשיו, זאת ממשלה ימין ולא ממשלה מרכז-שמאל, ואתם לא מאמינים בשתי מדינות לשני עמים – תביאו תוכנית מדינית משלכם. אין תוכנית מדינית.
...
בנבג'י: לו הרצוג היה נבחר בשנה שעברה ולא בנימין נתניהו, איך הוא היה מתמודד מבחינה צבאית-ביטחונית עם הגל הזה? מה את חושבת שהיה נכון לעשות?
שלי: צבאית-ביטחונית לבנימין נתניהו, עם כל הכבוד לו, אין שום קרדיט על הפעילות המצוינת של כוחות הביטחון. הפעילות של כוחות הביטחון זה דבר שכולנו מתאחדים מאחוריו. אין כאן מחלוקת.
בנבג'י: כלומר אין צעדים ביטחוניים שלא נעשו ואת חושבת שצריכים להיעשות?
שלי: אני לא מתערבת בשיקולים הביטחוניים. אני סומכת על צה"ל ואני סומכת על מפקדי צה"ל. אני חושבת שהצבא מפגין מיומנויות מדהימות וכולנו מתייצבים מאחורי הצבא וגאים בו. כולנו הולכים לצבא והילדים שלנו בצבא, וזה לא הצבא של בנימין נתניהו – זה הצבא של המדינה. אני אומרת שמהסלול הצבאי לבדו לא מספיק. חייבים לייצר איזה אופק מדיני, איזה אופק שיהיה מגובה ע"י הקהילייה הבינלאומית. המצב החדש שנוצר במזרח התיכון – אתה יודע, רק הבוקר ביליתי שעות ארוכות בוועדת החוץ והביטחון. אני לא יכולה כמובן לספר על הדיונים בוועדה, אבל כן כולם יודעים, כל בר דעת רואה שבמזרח התיכון נוצר ציר מתון עם אינטרסים משותפים מאוד חזקים שאנחנו חלק ממנו. הגיע הזמן לקחת את ההזדמנות הגיאו-פוליטית הזאת, לנצל אותה ולייצר אופק מדיני שיש בו גם תקווה. זה הדבר שבסופו של דבר משפיע על המפגע הבודד, לא סיכול של צה"ל. לכן לא יעזור כלום, עם כמה שיש לנו צבא נפלא וכוחות ביטחון מעולים, חייבים ראש ממשלה עם איזה חזון מדיני. עכשיו אני לא אומרת 'אתם לא כמונו, אתם בצד השני של המתרס' – תביא חזון מדיני ימני. אני לא רואה חזון מדיני בכלל. אני אומרת שאין פתרון צבאי בלי פתרון מדיני, וכאן יש כשל טוטאלי ומוחלט של ראש הממשלה."

להאזנה לראיון המלא: