"קצתי בסיסמאות הלוחמניות. לראש הממשלה אחריות לפרוש חזון מדיני להרגעת המצב - ואת זה הוא לא עושה"

19 באוקטובר, 2015
האזינו:

שלי התראיינה ביומן הבוקר של רשת ב', "העולם הבוקר" עם אריה גולן. בראשית דבריה התייחסה לפיגוע וללינץ' בבאר שבע השבוע ואמרה: "אני רוצה, ברשותך, להשתתף בצערם של משפחתו של לוחם גולני, סמל עומרי לוי, שנרצח אתמול. בן 19, באמת הלב נשבר. וגם להביע זעזוע מהלינץ' שנעשה בעובד זר חף מפשע שעבר במקום, גם הוא מצא את מותו בלילה. שני מקרים כואבים מאוד."

בהמשך, התייחסה למצב הביטחוני ולסגר על מזרח ירושלים, המחלק את ירושלים בפועל, שהטילה הממשלה:

"שלי: אני רוצה להזדהות במידה רבה עם הדברים שאמר כאן ידיד אבי דיכטר, שמתח קו ברור בין אמצעים ביטחוניים, מעשים ביטחוניים שצריך לעשו אותם כאן, מיד ומהר כי להרגיע את גל הרציחות הזה ואת חוסר הביטחון הנורא ששורר ברחובות, לבין צורך בפיתרון מדיני רחב. בחלק הראשון אנחנו כולנו מאוחדים מאחורי צה"ל ומאחורי כוחות הביטחון ומוכנים לעשות הרבה דברים מרחיקי לכת כדי להשיב את השקט על כנו. בחלק השני אנחנו רואים אפס עשייה של ראש הממשלה, שש שנים של קיפאון חסר מוצא ושום צעד מדיני יזום. כאן, באופן אבסורדי, אנחנו מוצאים ראש ממשלה שהוא איש ימין, הוא מנהיג ממשלת ימין, מחלק את ירושלים בפועל, אבל כמי שכפאו שד, מתוך אונס, מתוך הימלטות מהימלטות מפני המרצחים.
גולן: המחנה הציוני היה מחלק את ירושלים כפתרון? אתם לא אומרים את זה בקול רם.
שלי: אז בוא אגיד לך בקול רם. מתווה קלינטון, שהוא מתווה מאוד רלוונטי – יש אומרים שהוא כבר לא רלוונטי, הוא היה בשנת 2000, עכשיו כבר המצב בלתי הפיך – המצב חייב להיות הפיך, חייב להיות פתרון מדיני, חייב להיות פתרון שלי שתי מדינות לשני עמים, ואם יש משהו שממחיש את זה זה האירועים האחרונים. אין מרפא בלטמון את הראש בחול כמו בת יענה ולהיגרר לתוך הקיפאון הזה כאילו הוא מצב סטטי, כי אין מצב סטטי. לכן הפתרון שאנחנו מדברים עליו הוא – אני לא יודעת אם כולם אומרים אותו בבירור ובגלוי ובאופן צלול, אבל אני אומר אותו בצורה מאוד מפורשת – שתי מדינות לשני עמים, גושי ההתיישבות נשארים בידי ישראל, נכנסים למערכת של שיחות ארוכת טווח לקראת הסכם של קבע, ובהסכם הקבע חלק מהשכונות הערביות למדינה הפלסטינית שתוקם, השכונות היהודיות למדינת ישראל. הרי תראה, אנחנו רואים עכשיו דבר שהוא מופרך לחלוטין. אנחנו רואים את הדבקות שלנו בג'בל מוכאבר, באבו דיס, במ.פ. שועפט, כמו שקרא לזה דיכטר, בשייח' ג'ראח, בעיסאוויה, בצור באהר כאילו זה חלקים מארץ ישראל.
גולן: עיסאוויה היא חלק שהיה צמוד להר הצופים גם לפני הר הצופים. היא לא דומה לשכונות האחרות, שהיו חלק ממלכת ירדן.
שלי: אריה, אני לא רוצה להיכנס לפרטים. הפרטים הם לא רלוונטים כרגע. גם לפי מתווה קלינטון ירושלים תגיע לשולחן הדיונים רק בסוף. אנחנו צריכים לבוא אליה מאוד מחוזקים, מאוד בטוחים ומאוד משוכנעים בכך שאנחנו רוצים מדינה יהודית ודמוקרטית ברוח מגילת העצמאות וברוח החזון הציוני, ולא מדינה שיש בה רוב ערבי – ולשם אנחנו צועדים בגלל חוסר האונים של ראש הממשלה.
שמעתי אצלכם אתמול או שלשום את אביגדור ליברמן. אתמול. תזכור את ההצעה שהוא הציע בשעתו – חילופי שטחים. הוא מוכן למסור לידי הפלסטינים –
גולן: את ביתו בנוקדים.
שלי: לא, הוא דיבר על דברים אחרים. הוא מוכן במסגרת חילופי שטחים למסור לפלסטינים את ערערה, את כפר קרא, את באקה אלגרביה – ישובים ישראלים, ישובים שאזרחיהם אזרחים ישראלים – אבל שומר בדבקות על ג'בל מוכאבר שממנה מגיעים המרצחים הכי גרועים שמבצעים את הפיגועים הכי גרועים. לכן אין לי שום עניין לנהות אחרי קולות הלוחמה.
גולן: נניח שג'בל מוכאבר תהיה חלק מהמדינה הפלסטינית. היא לא תהפוך לרצועת עזה שממנה יורים רקטות לעבר תלפיות מזרח? זה טווח אפס.
שלי: אריה, זו שיחה כל כך תיאורטית שהלב נחמץ. יש לנו ראש ממשלה שמחזק את החמאס ומחליש את הרשות הפלסטינית, למרות שהוא יודע, וכל בר דעת יודע, שהרשות הפלסטינית עכשיו, אחרי כל נאומי ההשמצה ואחרי שהוכחנו שאבו-מאזן הוא איום ונורא ומסית וכן הלאה, הרי אנחנו יודעים שהקשר הביטחוני בין כוחות הביטחון שלנו לבין כוחות הביטחון של הרשות הפלסטינית, שיתוף פעולה מעולה, מונע הסלמה של המצב הביטחוני. אתה יודע, אני קצתי כבר בסיסמאות הלוחמניות, המיליטנטיות, המחריפות את המצב. לראש הממשלה יש אחריות מעבר לזה שלהוכיח שאבו-מאזן אשם. יש לו אחריות לפתור את המצב ולפרוש תוכנית מדינית משלו. את זה הוא לא עושה."

בסוף הדברים דיברה על תמיכתה במיכאל ביטון בהתמודדות על ראשות קק"ל: "בפוליטיקה יש הרבה פעמים שהמצב הוא אפור, אתה לא יודע בדיוק מה צריך לעשות. כאן אין אפור. יש אדם נקי כפיים לחלוטין, מיכאל ביטון, מנהיג שנולד בירוחם, גדל בירוחם והיום מנהיג אותה בשורה של ביצועים מרשימים ומעוררי הערצה, ייצוגי, חכם, נבון, אינטלקטואל, ביצועיסט, ישר דרך, מקובל על העם היהודי, מסתובב בעולם עם אנגלית משובחת ויודע לשווק את מדינת ישראל. יש לנו הזדמנות לעצמנו, למפלגת העבודה, לעשות תיקון ולבחור באדם ראוי ולצאת כבר ממחול השדים של העסקנות, חלוקת הג'ובים. אם יש מישהו שיכול לתקן את המקום הרקוב הזה זה מיכאל ביטון. בשעתו כשתמכתי ברובי ריבלין לנשיאות וסירבתי לתמוך בפואד שהיה מועמד מפלגתי חשבו שהשתגעתי, אבל לפעמים המצב הוא כל כך ברור וגלוי – יש דבר נכון, יש הצבעה שהיא לא נכונה – וצריך פשוט לעשות את הדבר הנכון והאמיתי."

להאזנה לראיון המלא: