שלי בוועדת הכספים: "השתלטות מיילן על פריגו - פיגוע לדרום ולתושביו"

20 באוקטובר, 2015

ועדת הכספים קיימה היום דיון ברכישתה של חברת פריגו, המעסיקה כ-1,200 עובדים בישראל, ע"י חברת מיילן ההודית, בהתאם לבקשתן של שלי ושל חברת הכנסת איילת נחמיאס-ורבין. בעקבות הרכישה קיים חשש כי יפוטרו עובדי החברה בישראל, בהם 850 עובדים בנגב. בדיון קראה שלי לרשות ניירות הערך ולרגולטורים לפעול כדי למנוע פיטורים המוניים וסגירת מפעל בישראל.

מתוך דבריה:

ח"כ שלי יחימוביץ':

קודם כל, אדוני היו"ר, אני מודה לך. אני מבינה שזה מאוד מורכב להכניס דיון כזה לסדר היום בזמן הדיונים על התקציב. העובדה שאתה מכנס את הדיון הזה היא מאוד חשובה בפני עצמה, כי היא באמת שמה על השולחן את הסוגיה. שלא יגידו אחר כך שלא שמנו לב שקורה כאן משהו.
להערכתי, אם הדברים ימשיכו להתנהל ככה, אנחנו נצטרך לנהל את התהליך הזה בתוך תצפית מאוד מדוקדקת, כיוון שעל סדר היום עומד גורלם של 1,200 עובדים, מתוכם 850 בירוחם ובנאות חובב. אנחנו יודעים כמה דם צריך לירוק כדי לייצר מקום עבודה אחד בנגב, וכאן, באבחת סכין אחת, אנחנו יכולים לאבד 1,200 מקומות עבודה. מדובר ממש בפיגוע לדרום ולתושביו, ולא רק. יש עוד סיבות רבות להסתכל בעיניים מאוד ביקורתיות על מה שמתרחש.
אנחנו מדברים על כוונה של חברת מיילן להשתלט השתלטות עוינת על פריגו. יש לנו סיבות טובות מאוד לחשוד בחברה הזאת. יש לנו סיבות לחשוד בה כיוון שזו חברה שמודיעה מלכתחילה, מראש, שמרכזה הוא בהודו, יש לה שם 12,000 עובדים, היא מצהירה על מחויבות של השקעה של חמישה מיליארד דולר, נכון איילת?

ח"כ איילת נחמיאס-ורבין:
כן
ח"כ שלי יחימוביץ':
חמישה מיליארד דולר בהודו, וישראל פשוט לא מעניינת אותה באופן שיטתי ועקבי. היא מצהירה על כוונה למחוק את פריגו מהבורסה, ויש לנו גם תיעוד של הכוונות שלה ושל האידאולוגיה של החברה הזאת. בשעתו כשטבע רצתה לרכוש את מיילן, אז מיילן רכשה ביקורת חריפה על טבע על כך שטבע מעדיפה להשאיר את מרכזה בישראל ולהעסיק עובדים בישראל.
ח"כ איילת נחמיאס-ורבין:
עודף זיקה.
ח"כ שלי יחימוביץ':
כן, עודף זיקה לישראל. היא ראתה בזה מגרעת מאוד קשה של טבע. אז הדברים מתועדים, ולא פעם אחת – במכתבים, בכתובים, במילים שנאמרו בעל פה.
אנחנו מדברים על חברה שבעצם ההשתלטות שלה יש כבר גלולת רעל, והיא מעניקה חסינות למנהלים שלה לעשות ככל העולה על רוחם, ואנחנו יודעים שהם עושים ככל העולה על רוחם כי בציונים של ממשל תאגידי הם מקבלים את הציון הכי גרוע.

...

ח"כ שלי יחימוביץ':
עכשיו יש לי ציפיות גדולות מעצמנו, מהרגולטור, מיו"ר הרשות לניירות הערך, שמוליק האוזר, שאני מודה שנפגשנו בעניין אחר והעליתי בפניו את הדבר הזה. זה היה בדיוק כמה שעות אחרי שהגשתם לבית המשפט את חוות הדעת שלכם, שאני מודה שהיא מידתית והגיונית והיא כללה גם את האזהרות וגם למה אתם לא יכולים ולמה כן כדאי לשים לב לדברים אחרים. אבל זה לא יכול להיות שהרשות לניירות הערך בהחלטות שלה תהיה מין מדען אובייקטיבי שלא בודק ומתכלל לתוך ההחלטות שלו גם את גורלו של המשק הישראלי. הרי הרשות לניירות הערך לא קיימת במדינה זרה, וכמו שבשעתו הכנסנו לחוק בנק ישראל גם סעיף שסטנלי פישר התנגד לו והתקומם נגדו אבל הכנסתו אותו של אחריות בנק ישראל לשוויון תעסוקתי במשק וכן הלאה, גם כאן זה לא יכול להיות שכל רגולטור או כל משרד יפעל כאילו איזה יחידה שמרחפת לה בחלל. הזיקה חייבת להיות למה שמתרחש בישראל. לכן גם הייתי רוצה לבקש משמוליק –
היו"ר משה גפני:
שמוליק הכוונה להאוזר, יו"ר הרשות לניירות ערך.
ח"כ שלי יחימוביץ':
ראש הראשות לניירות הערך, מר האוזר.
...

אני רוצה לדעת איזה מגבלות אתם שמים בדרך. אני רוצה למשל לדעת שמוסדיים שיתנגדו לעסקה הזאת לא יענשו באיזו צורה ע"י מיילן. אנחנו כבר יודעים לפחות על שניים, על מיטב ד"ש ועל כלל, נדמה לי, תומר?
...
איך אנחנו מבטיחים את עתידם של העובדים ודואגים לזה ששום עובד לא יפוטר מעבודתו וכמובן ששום מפעל לא ימחק מישראל."

לצפייה בישיבת הועדה המלאה: