"למדינה יש אחריות גם על הביטחון התעסוקתי, אחרת נראה פה פערים הולכים וגדלים ויותר עובדים עניים"

20 באוקטובר, 2015
האזינו:

שלי התראיינה בתוכניתו של רינו צרור בגלי צה"ל בעקבות דו"ח הוצאות משקי בית של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה שהצביע על התרחבות פערי השכר בישראל. מתוך דבריה:
"שלי: עניין השכר שהולך ונשחק – מה זה הולך ונשחק? כבר עשור שלם השכר עומד במקום. אני חייבת להגיד לך, רינו, שהנתון שאתה נתת הוא נורא אופטימי. ה-6,700 שכר חציוני שהלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מדברת עליו הוא לא אמיתי. האמיתי זה הנתונים של הביטוח הלאומי, שזה 6,200 שקלים. זה הרבה יותר נמוך, כי הלמ"ס עושה סקרים. אין לו באמת את הנתונים.
צרור: זאת אומרת שהביטוח הלאומי אומר שיש מיליון וחצי שכירים עם 6,200 שקלים בלבד?
שלי: שחצי מהשכירים במשק מרוויחים פחות מ-6,200 שקלים.
צרור: יש כשלושה מיליון שכירים במשק, משום כך אני אומר.
שלי: כן, חצי מהשכירים בישראל מרוויחים פחות מ-6,200 שקל. זה קיום יומיומי שהוא בלתי אפשרי. אי אפשר לחיות מהשכר הזה. אי אפשר, פשוט נקודה. אי אפשר. לא שכר דירה, לא משכנתא, לא חינוך לילדים, לא חשמל, לא מים, לא אוכל. זה אומר שחצי מהשכירים בישראל – ואגב, גם חצי מהעצמאים. חצי מהעצמאים מרוויחים פחות מ-4,700 שקל. מצבם של העצמאים אפילו יותר גרוע. מדברים אצלנו על שתי מדינות לשני עמים? הנה לך, שתי מדינות לשני עמים, כי מי שמקבל את ההחלטות ביחס לשכר ומתווה את המדיניות ביחס לשכר לא יודע בכלל מה המשמעות של הקיום הזה של פחות מ-6,200 שקלים לחודש כי הם מרוויחים הרבה הרבה יותר. זה ממש שתי הוויות שונות, שקובעות גם מדיניות.
אני חייבת לומר מילה על אילן לוין ידיד שדיבר כאן והיה הממונה על השכר, ובאמת הלך לקראתי מאוד רחוק בחוק שחוקקתי וחייב את המדינה כשהיא מפרסמת את דו"חות השכר –
צרור: לפרסם גם את השכר הנמוך, אני זוכר את זה.
שלי: בדיוק, לפרסם גם את השכר הנמוך, אבל גם אילן לוין, שהוא באמת איש טוב, לא הסכים למשל שיהיה בדיווח את השכר של עובדי הקבלן שמועסקים במאות אלפים בשירות הציבורי כי הוא אמר שהם לא יכולים להיחשב עובדים כי הם מועסקים דרך מכרזים. אז ברגע שאתה לא מתייחס אל בני אדם שמרוויחים משכורות עוני כמישהו בכלל שצריך עליו, כי הוא רק חלק מהמכרז והוא בכלל לא עובד אצלך, אז כבר ההוויה הבסיסית הזאת לא מאפשרת טיפול בשכר.
צרור: את רואה איזה שינוי במבנה הממשלה הנוכחי בכל מה שקשור לשכר? אני זוכר שאמרת לא פעם שהממשלה הזאת, לפחות כמה וכמה מרכיבים שבה, הם מאוד חברתיים, כמו יו"ר ועדת הכספים גפני, שר הכלכלה דרעי, שר האוצר כחלון ואחרים. האם את רואה, על בסיס כל אלה, איזה סימן לכך שבשנה הבאה השכר החציוני יעלה ב-200 או 300 שקל?
שלי: תראה, קודם כל הייתה העלאה בשכר המינימום, ועל זה מגיע שאפו ביחד עם ההסתדרות. זה צעד שהוא מאוד נכון. אבל זה באמת טיפול בחוליה החלשה ביותר שבכלל לא מגיעה לשכר החציוני ממילא.
צרור: היא לא במספרים שאנחנו מדברים עליהם, כן.
שלי: נכון. למשל, קידוש העניין של הורדת יוקר המחייה, הרי אנשים שמרוויחים נורא מעט כסף לא יכולים לקנות, נקודה. בסוף זה מתחיל בשכר, לא ביוקר המחייה. העניין של הורדת יוקר המחייה באמצעות פתיחה לייבוא, כבר הוכח ושוב ושוב מוכח שברגע שפותחים לייבוא לא רק שהמחירים לא יורדים אלא שמי שגוזרים את הקופון הוא היבואנים ואז אתה נשאר עם אלפי אנשים שמפוטרים מעבודתם כי המפעלים שהם עובדים בהם נסגרים. אתה יודע מה, רינו? אני עכשיו מאחרת לדיון בוועדת הכספים על השתלטות עוינת של חברת מיילן על חברת פריגו, חברת תרופות. מיילן זה בכלל כוחות השוק. מיילן משתלטת השתלטות עוינת על פריגו, ו-by the way היא גם תפטר 1,200 עובדים בישראל בפריגו, והממשלה לא מתערבת. לא מתערבת, כי זה כוחות השוק עושים את שלהם. אז מדינה אחראית, שיש לה אחריות כלפי אזרחיה, כמו אחריות על ביטחונם גם אחריות על הביטחון התעסוקתי, חייבת להיות חלק ממהלכים כאלה, אחרת אנחנו נראה פערים הולכים וגדלים ויותר ויותר עובדים עניים, לא מקבלי קצבאות."

על הבחירות לראות קק"ל שהתקיימו אמש ועל הפסדו של מיכאל ביטון בו תמכה אמרה: "מיכאל ביטון, שהוא איש נפלא וראוי, הביא תוצאה מדהימה. בוא נסתכל על הדברים כהוויתם. הוא נכנס למירוץ רק לפני ארבעה ימים והביא מול שני מועמדים מאוד מיומנים ומאוד מוברגים בתוך הפוליטיקה עם מנגנון מאוד גדול, הביא תמיכה מוך 1,200 מצביעים 450 איש תמכו בו. אני חושבת שזה מעיד שיש קבוצה מאוד גדולה שברגע האמת פשוט בוחרת ערכית במי שהיא מזדהה איתו ומרגישה שהוא מייצג את ערכיה. קודם כל, אני מאחלת הצלחה לדני עטר שנבחר. הוא באמת הביא תוצאה יפה. אני תמכתי במיכאל וזה לא היה אקט פוליטי. אני מחויבת לבחור באנשים שאני חושבת שהם הכי מתאימים, הכי ראויים."

להאזנה לראיון המלא: